Zanimljivost dana: „Opel Omega“ sa 7,0-litarskim V8 motorom iz Corvette
Verovatno se pitate zašto smo stavili naziv automobila u navodnike u naslovu, ali vas uveravamo da postoji dobar razlog za tako nešto. Da, reč je o automobilu koji je Opel proizveo u Nemačkoj i koji je u Evropi bio poznat pod imenom Omega, ali malo ljudi zna da se gotovo identično vozilo prodavalo i u Americi kao Cadillac Catera.
Premijum divizija General Motorsa je eksperimentisala sa manjim automobilima još od ranih sedamdesetih godina prošlog veka, a kao rezultat je nastao model Seville i pojavio se u prodaji 1976. godine. Sa dužinom od približno 5,2 metra, Seville nikako nije bio mali proizvod, ali za standarde Cadillaca se smatrao kompaktnim automobilom.
Međutim, vremenom je dobio na dimenzijama pa je do ranih devedesetih godina, najveći američki proizvođač ponovo razmišljao kako da u ponudu ubaci jeftiniji i kompaktni model. Umesto da ga Cadillac samostalno razvije, General Motors se obratio svojoj nemačkoj diviziji, odnosno Opelu, i zatražio tada najveći i najskuplji model. Reč je naravno o Omegi koja se u Evropi vodila kao veći premijum proizvod.
Opel je takođe imao dugogodišnje iskustvo proizvodnje vozila za sve kupce sa dubokim džepom pa je potez donekle imao smisla. Amerikanci su takođe izabrali najveći dostupan agregat (3,0-litarski V6 sa 200 konjskih snaga) i četverostepeni automatski menjač. Ali tokom samo četiri godine proizvodnje (1997. do 2001.) manje od 95.000 jedinica će privući kupce.
Pa u čemu je bio problem? Pre svega, početna cena od 30.000 američkih dolara (nešto manje od 50.000 zelenih novčanica u današnjoj vrednosti) se pokazala previsokom u moru rivala sa „jačim“ imenom i reputacijom, pri čemu pre svega mislimo na četvorotočkaše s oznakama Mercedesa, BMW-a, Lexusa, Acure i ostalih giganta.
Ali, tačka na koju su gotovo svi imali zamerku je svakako bio agregat. Dok se cifra od 200 „grla“ možda činila adekvatnom na „Starom kontinentu“, „Jenkiji“ su imali samo reči zamerke, i naglašavali su da takav motor pokreće automobil težak preko 1,7 tona, pa je ubrzanje iz mirovanja do 100 km/h od 9,3 sekunde svakako bilo razočaravajuće.
A onda je jedna samostalna tjunerska kuća pokazala koji potencijal Catera ima, ukoliko se koristi mehanika iz drugih proizvoda General Motorsa. Reč je o firmi Lingenfelter Performance Engineering (LPE) iz grada Voren (američka savezna država Mičigen), koja je u Cateru iz 2001. godine ugradila 5,7-litarski V8 agregat i šestostepeni manuelni menjač.
Ni takva kombinacija se nije dugo zadržala pa je već godinu dana kasnije stigao 7,0-litarski V8 agregat iz trkačkog modela Chevrolet Corvette C5R u kombinaciji sa modifikovanim ogibljenjem, disk kočnicama i 17-inčnim felnama. Automobil je toliko impresionirao nadležne u General Motorsu da se konkretan primerak čak pojavio u magazinu „GM High-Tech Performance“. Dok je motor u modelu Corvette C5R razvijao 610 konjskih snaga, veruje se da je onaj u Cateri nešto slabiji da bi bio legelan za svakodnevni saobraćaj.
Sa dizajnerske strane, osim spomenutih felni i skromnije visine, zahvaljujući modifikacijama na sistemu ogibljenja, izmena nema, pa Catera stiže u crnoj boji i sa punom opremom, dok je enterijer osvežen po pitanju kožnih sedišta i drvenih detalja. Tu su i grejači u sedištima, šiber, automatska klima, audio sistem čuvene marke Bose, kao i CD plejer za šest diskova. Jedini detalj koji nije stigao direktno iz fabrike je bio volan.
Ovaj specijalni automobil se nedavno pojavio u prodaji, a na satu stoji cifra od prevaljenih samo 42.000 milje (oko 67.000 kilometara). Šest dana pre kraja, aukcije najviša ponuda iznosi 6.250 američkih dolara, ali nema sumnje da će na kraju dana biti značajno veća.
Zoran Tomasović
(15008)
Kao slika ova Catera meni je i 3.2 bilo dovoljno u Omegi vrlo suvereno ponasanje na putu al sto je „pila „u gradu!E jedino ovaj volan tesko da je moglo gore kao sa buvljaka!!!
Amerikanci , „stručnjaci“ umjesto da na V6 3.0 dodaju 2 turba oni uguraju V8 7.0 .?Bolesnici, mogli su i motor od Kenworta da instaliraju.??Ovaj buvljački trokraki volan ne ide, ljepše bi pasao onaj iz Kadeta GSI.Zadnja svjetla na Omegi poslije redizajna su prevelika, prije su bila tanja i skladnija.
I koja bi prednost bila da su dodali 2 turba umesto sto su ubacili V8?
Ista snaga uz duplo manji motor, manja težina na prednjoj osovini, lakše upravljanje,ne proseravanje,…
Razlika u tezini izmedju fabrickog 7.0 i 3.0 je svega 20-ak kg a posto ovo nije fabricki 7.0 vec trkacki poprilicno sam siguran da je jos laksi. 😉
Bilo bi interesamtno uporediti podatke sa Lotus omegom. Pri tom ne mislim na radnu zapreminu i broj cilindara što po autoru teksta ispade najvažnije.
Razlika od samo 20 kg – nemoguce!
Svojevremeno sam posedovao Omegu Caravan druge generacije u CD Diamond verziji. Bila je u izuzetno retkoj konfiguraciji: 3.0 V6 sa manualnim menjacom i ‘limited-slip’ odn ‘sper’ diferencijalom. Ako se izuzmu modeli pravljeni za policiju (sa vrlo baznim nivoima opreme) jer je Omega rado koriscena u te svrhe sirom Evrope, nisam ni cuo ni ikada video ijednu drugu sa ovom mehanikom i pogotovo sa ovom kombinacijom mehanike i nivoa opreme. No, ono sto sam zeleo reci je zapravo da su u to vreme automatici ‘upijali’ puno snage i ostavljali velikog utiska kako na potrosnju tako i na performanse. Verzija sa manualnim… Pročitaj više »
Neke sanse za link aukcije?