Prodaje se retki Jaguarov karavan
Eksperti će se složiti da je doba u kom se nudio Jaguar XJR, bio izuzetno mračan period za britanskog proizvođača vozila. Ne samo što je bio značajno teži i ni približno stilski privlačan kao prethodnik, legendarni E-Type, XJS je takođe stekao reputaciju proizvoda lošog kvaliteta, posebno po pitanju elektronike. Njegov neuspeh je primorao britanske vlasti da prodaju kompaniju Fordu. Ipak, postoji i ona druga strana, pa je XJS tako opstao na tržištu preko 20 godina, a izuzetno je poželjna performantna verzija XJR-S koja se proizvodila samo pet godina, i to krajem osamdesetih godina prošlog veka.
Jedan s(p)retnik sa dubokim džepom sada ima priliku da postane vlasnik jednog specijalnog primerka verzije XJR-S, a dok je Jaguar proizveo samo 787 kupea i još 50 kabrioleta, primerak iz naše prike je jedan iz kontigenta od 63 takva četvorotočkaša, i stiže u takozvanom „shooting brake“ izdanju.
Šta je tačno „shooting brake“?
Pa, po definiciji među klasičnim modelima, reč je kombinaciji sportskog automobila i karavana, iako zapravo ne spada ni u jednu od tih kategorija. Eksperti će reći da „shooting rake“ mora da pruža dvoje vrata i prostor karavana uz značajno niži krov. Takav stil je bio izuzetno popularan u Velikoj Britaniji posle Drugog svetskog rata, mada se retko koji veliki proizvođač odlučivao za njega i uglavnom je dobijan modifikacijom serijskih verzija od strane manjih dizajnerskih kuća.
Slična situacija je i sa primerkom iz ove priče, pa se za njega postarala firma Lynx Eventer. On je započeo život kao XJR-S iz 1990. godine u kupe izdanju i pokretao ga je 6,0-litarski benzinac sa 12 cilindara i (za ono vreme) čak 330 konjskih snaga. Možda navedena cifra ne zvuči impresivno za današnja vremena, ali u svoje vreme XJR-S je bio san svih vozača.
Iako je pružao zastareli trostepeni automatski menjač, sportista je mogao da dostigne maksimalnu brzinu od 260 km/h, pa zapravo i nije imao veliku konkurenciju. Potrebno je takođe reći da je Lynx radio većinu svojih prerada na novijim primercima, pa je automobil iz ove priče jedini karavan, pre nego što je usledilo osveženje tokom 1991. godine. U prevodu, postoje veće šanse da ćete videti Bugatti Chiron na putu nego XJR-S karavan.
U svakom slučaju, nakon pet godina postojanja u formi kupe vozila, Lynx ga je preradio u „shooting brake“ izdanje, a originalna crna boja je zamenjena tradicionalnom britanskom, odnosno karoserija je prefarbana u tamno zelenu nijansu. Pored krova, jedina dodatna izmena vredna pažnje leži u dodavanju zadnjih sedišta pošto je originalni XJR-S bio dvosed. Nakon što je promenio nekoliko vlasnika, automobil je restauriran 2016. godine i sada je sive boje.
Ovakvo zadovoljstvo košta 165.000 evra, što svakako nije mala svota, ali kao što smo spomenuli, teško da postoji ređi moderni Jaguar.
AutoRepublika
(980)
Motor od 6 litara i 330 konja? Eh,kada je to bilo …
Koliki mu je bio rezervoar? Jedno 120 litara?
Nesto preko 90 🙂
Pa, taj je onda imao manju autonomiju od baznog VW ID3 🙂
Moj stari je svojevremeno imao na poslu Jeep Grand Cherokee 5.2 prve generacije, koji im je sluzio za vucu prikolice na koju su mogla da stanu dva auta. Taj auto je takodje imao tank od nekih 90l ali sa natovarenom prikolicom nije mogao da predje 300km bez dopunjavanja. 🙂 Ali je lepo izgledao 🙂
Pa, to ti i kažem 🙂
Moj Ford F-150 V8 sa 4×4, tank od 102 litre, zimi kad bi malo ludovao po snegu jedva bi presao 100 milja (160 km) …
Kako volim te „shooting brake“ verzije.
Odlično izgleda ovaj Jag. 👌