1. Home
  2. Prezentacije
  3. Predstavljen restilizovani krosover Audi Q5
Predstavljen restilizovani krosover Audi Q5
2

Predstavljen restilizovani krosover Audi Q5

1.34K
2
Podelite sa prijateljima:

Druga generacija krosovera iz Ingolštata, Audi Q5 je već bezmalo četiri pune godine na tržištu, pa ni ne čude vesti o zatezanju bora popularnog modela. Promene koje su zahvatile krosover srednje veličine slede pravac zadat modernizacijom putničkih vozila Audi A4 i A5, iako je konstruktor odlučio da ne menja ništa na bokovima SUV-a. ograničavajući tako kreativnost kompanijskih dizajnera samo na njušku i stražnjicu noviteta.

Audi Q5 – prednji kraj i bok

Tako na novom Q5 vidimo preoblikovane odbojnike dok je maska hladnjaka sada razdvojena od prednjih svetlosnih grupacija tako što se između nalazi sekcija u boji karoserije. Nova rešetka demonstrira izgled pčelinjeg saća, kakvo je svojevremeno osmišljeno za verzije koje nose oznake S line, kako bi se lakše razaznavale od bazičnih, koje opet krasi maska s horizontalnim pregradama.

Nove su i vodoravne sekcije, dodatno koloritno akcentirane, smeštene duž vozila a ispod vrata, kako bi se stvorila optička iluzija da Q5 poseduje veći klirens od realnog. Dalje, novajlija će nositi felne koje u svom najpretencioznijem izdanju poseduju prečnik od 21 inča, za razliku od ranije situacije u kojoj se Audi zadržao na broj manjoj veličini. Zahvaljujući „pufnastijim“ odbojnicima, Audi Q5 je nakon restilizacije dobio u dužinu za celih 19 milimetara, pa se tako sada prostire na distanci od 4.682 milimetara.

Kao što je to već i bio slučaj, i sada je primenjena LED tehnologija rasvete, već od osnovne verzije, dok se takozvani matriks farovi (koji se odnose na lasersku tehnologiju), dobijaju uz doplatu.

Nova opcija koja postaje dostupna sa premijerno prikazanim krosoverom, odnosi se na aplikaciju OLED svetlosne trake na poklopcu prtljažnika, što je skraćenica od „izvora svetlosti organskog porekla“ (Organic Light-Emitting Diodes – OLED). Prvi model Audija koji je „ugostio“ takav svetlosni izvor bio je sportski automobil TT RS.

Audi Q5 – centralni greben

Takva rasveta se prepoznaje po neobično jakom i uniformnom svetlu, dok se i konfiguracija sekcija može izmeniti. Na primer, ukoliko se neki automobil približi na distancu kraću od dva metra, a iza zaustavljenog Audija Q5, elektronika automatski uključuje sve sekcije svetala, a nakon što se vozilo udalji od SUV-a iz Ingolštata „OLED sistem dioda ponovo postaje pitoma maca“.

Enterijer se nije izmenio u značajnijoj meri. Udarna inovacija se odnosi na implementaciju MMI info-zabavnog sistema sledeće generacije s ekranom koji se po dijagoanli prostire na 10,1 inč. Kontrolna jedinica kružnog oblika je isparila s centralnog tunela, pa se sada postavkama pomenute MMI multimedije upravlja samo putem ekrana osetljivog na dodir ili pak putem glasovnih komandi.

Funkcionalnost multimedijalnog sistema bi mogla biti legalno proširena nakon kupovine vozila, putem dodavanja novih opcija. Sistem dozvoljava da mu se pristupi preko pametnog telefona, dok uređaj za navigaciju može da komunicira sa putnom infrastrukturom korišćenjem protokola nazvanog Car-to-X.

Instrumentacija u ulaznoj varijanti Audija Q5 je i dalje analogna po prirodi, ali postoji i verzija s virtuelnim kokpitom, uz projekcioni displej koji se po dijagonali širi do 12,3 inča.

Audi Q5 – otvor prtljažnika

Glavna uzdanica bavarskog proizvođača, kada govorimo o ovom modelu i Evropljanima, biće verzija s oznakom 40 TDI, a u prilog tome govori i činjenica da će to biti prvi varijetet koji će pred kupce na ovom kontinentu. Iza oznake (čak) 40 TDI krije se u stvari, možete pretpostaviti, dvolitarski turbodizel motor koji u novoj generaciji koristi aluminijumski blok motora i razvija 204 konjske snage uz 400 Nm maksimalnog obrtnog momenta, uz sistem lakog hibrida koji funkcioniše na 12V.

Taj pogonski sklop se pojavio pre oko godinu dana na istom modelu, ali pre restilizacije, dok sistem blagog hibrida radi kao deo start-stop sistema, deaktivirajući motor s unutrašnjim sagorevanjem, čim brzina kretanja vozila padne ispod 23 km/h. Ovakva „mikrohibridizacija“ donosi i uštedu u potrošnji nafte od 0,3 litra na svakih sto prevaljenih kilometara. Varijanta plemenitog krosovera iz Ingolštata s oznakom 40 TDI koristi sedmostepeni S tronic menjač i Quattro sistem prenosa snage na sva četiri kraja karoserije. Ubrzanje iz mirovanja do „stotke“ u ovoj verziji, traje skromnih 7,6 sekundi.

Audi Q5 – zadnja klupa

Gama luksuznog SUV-a srednje veličine će u kasnijoj fazi uključiti još dve alternacije identičnog 2.0 TDI agregata. Jedan će biti slabiji od prvonavedenog, dok će drugi biti nešto moćniji od istog. Ponudu motora obogaćuju i dve verzije osnovne četvorocilindarske i turbobenzinske jedinice nazvane 2.0 TFSI, iako je trenutno poznata samo jedna varijanta – ona sa 245 konjskih snaga.

Povrh toga, za Evropu su predviđeni i benzinci koji će posedovati isti sistem lakog hibrida koji radi na 12 volti. Stariji turbodizel sa šest cilindara u V rasporedu, ostaje zastupljen u samo jednom izvođenju, a i on će dobiti sistem anlaser-alternator, koji će raditi na 48 volti. Naravno, u ponudi će se naći i dopunjivi hibridi, a oni koriste dvolitarski benzinac i elektromotor. Nudiće 299 ili 367 konjskih snaga, zavisno od volje i finansijske potencije kupca.

Đaci u škole – Audi Q5 u izloge! Otprilike to je plan bavarskog proizvođača, koji planira da podmladi i performantnu SQ5 verziju, a isto važi i za kupeoliki krosover na istoj osnovi. Tako će BMW X4, ali i Mercedes GLC kupe dobiti adekvatnog rivala, nadaju se „Saudijci“.

AutoRepublika

(1344)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

2 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Rikošet

Nije terenac, ali bi crossover mogao biti samo u verziji sa prednjim pogonom…

Sa quattrom je SUV… Kako je do sada imao jednu verziju sa prednjim, a sve ostale sa quattro pogonom mislim da je korektnije nazvati ga SUV-om…

Što se tiče redizajna, pristojnije mi izgleda, ali sve u svemu bezidejno i bez imalo hrabrosti…

Mikele

Kao i sve matrjoške, bez komentara.