Zanimljivost dana: Škoda 110 Super Sport Ferat
Predstavljanje Škode 110R davne 1970. godine je bio izuzetno bitan momenat za istočnoevropsku automobilsku industriju. Iako su slični proizvodi postojali i ranije, njihova prodaja je uvek bila minimalna, pa se 110R učinio kao revolucionarni automobil. Sa 62 konjske snage i stilom koji je podsećao na legendarni Porsche 911, 110R je u narednih deset godina privukao 56.902 kupaca i pokazao da potražnja za sportskim proizvodima postoji i u komunističkim državama.
To je znala i sama Škoda pa je 1972. godine debitovala s izuzetno zanimljivim prototip modelom. Njegovo ime je Super Sport Ferat i do današnjeg dana je verovatno najzanimljiviji model koji je stigao iz takozvanog „istočnog bloka“.
Ferat je zapravo delio većinu mehanike sa spomenutim 110R, ali su inženjeri kompanije iz Čehoslovačke podigli celu ideju na viši nivo. Automobil je pružao školjku proizvedenu od stakloplastike, a interesantno je da nije imao vrata. Naime, zadnji deo vozila, ispod koga se nalazio agregat, se mogao otvoriti na jednu stranu, dok su krov, šoferšajbna i lokacija vrata istovremeno otvarali na drugu stranu.
Centralno postavljen 1,2-litarski benzinski motor je razvijao 73 konjske snage i omogućavao ovom automobilu maksimalnu brzinu od 180 km/h. Velika pažnja je posvećena i stilu pa je tako Ferat pružao četiri fara koji su se podizali i spuštali, kao i čak 16 svetlosnih grupa pozadi, čime se Škoda nadala kopirati stil borbenih aviona. Premijera je usledila na Salonu automobila u Briselu, održanom 1972. godine.
Iako je pažnja publike bila velika, Fertt nikada nije ušao u serijsku proizvodnju iz političkih razloga. U planskoj komunističkoj ekonomiji jednostavno nije bilo mesta za sportske proizvode, pa političari nikada ne bi dali zeleno svetlo za masovnu proizvodnju.
Ali to ne znači da je kraj stigao i skoro deset godina nakon premijere Ferat je debitovao u filmu „Upir Z Feratu“ (Vampir). Za tu priliku je ofarban u crnu boju umesto originalne bele nijanse, a takođe je dobio i moćniji agregat od 105 „konja“ iz Škode 110R Rally. Zanimljiv je i podatak da ga u filmu ne pokreće benzin već ljudska krv.
Nakon filmske premijere, Ferat je završio u Škodinom muzeju u gradu Mlada Boleslava gde se nalazi do današnjeg dana. Muzej je svakodnevno otvoren za posetioce, a sudeći prema informacijama, privlači veliku pažnju ljubitelja automobila.
Zoran Tomasović
(6045)
Kako mi prednji kraj liči na Corrado.
A tek filmska ekipa u Zastavi 1100.
Stari logo „KAMEI“ na prednjem krilu,verovatno su im oni odradili branike i spojlere.Pricam o verziji iz 1981.restilizovanoj i obojenoj u crno za potrebe filma.
Mene na ovoj poslednjoj slici (u beloj boji) jako podseća na svog savremenika, retko viđanog Citroen SM (koji je rađen u kooperaciji Citroen-a i Maserati-ja). Jako zanimljiv članak, sve u svemu.