Slab odziv za ugradnju savremenih sistema prećišćavanja izduvnih gasova na starijim dizelima
Ekološki aktivisti već izvesno vreme pozivaju Nemce da izvrše modernizaciju sistema za prečišćavanje izduvnih gasova na svojim starim Euro 5 dizel vozilima, i ugrade SCR sistem katalitičke redukcije kako bi izbegli zabrane kretanja u centralnim gradskim zonama. Spasonosnog ugradnog sistema je sada dovoljno na tržištu, ali ono što manjka jeste interesovanje građanstva za ugradnju istog.
Situacija je pomalo paradoksalna jer su proizvođači automobila Daimler i Volkswagen bili izloženi ozbiljnom javnom pritisku kako bi prihvatili da učestvuju u troškovima osavremenjavanja sistema za prečišćavanje izduvnih gasova na vozilima s Euro 5 nalepnicom. Na kraju, oni su i prihvatili participaciju u iznosu od 3.000 evra, ali oni koji ne prihvataju ponuđeni dogovor, na neočekivanoj su strani.
Izvorno, konstruktor sistema su očekivali da će bez podrške proizvođača uspeti da plasiraju po oko 100.000 kompleta SCR katalizatora, izveštava „Süddeutsche Zeitung“. U stvari, dve kompanije, Dr. Pley SCR Technology kao i partnerska firma Bosal, govore o trenutno isporučenih samo 3.500 sistema za filtraciju izduvnih gasova.
Spori start konvezije Euro 5 vozila u Euro 6 je uslovljen u velikoj meri i krizom izazvanom zarazom, što je dovelo do obustave radova u servisima. Pa opet, interesovanje za naknadnom ugradnjom SCR sistema je na ekstremno niskom nivou.
Na primer, Daimler je očekivao da dobije između 20.000 i 40.000 prijava, odnosno molbi za dodelu subvencija za naknadnu ugradnju ovog sistema. Sa Volkswagenom je situacija sasvim slična. Praktično niko nije ni aplicirao za ugradnju sistema za vozila marke Volvo, s obzirom na činjenicu da je proizvođač odbio da snosi bilo koji deo troškova zamene.
Razlozi lošeg odziva na poziv za naknadnu ugradnju modernih sistema za prečišćavanje izduvnih gasova dizela se delimično pronalaze i u veoma lošem imidžu tehnologije, za šta je najzaslužnija Volkswagen grupa, piše „Süddeutsche“.
Međutim, neizvesnost vezana za krizu s virusom je bila od odlučujućeg uticaja. Mnogi brinu da će ostati bez posla i kako će izgledati budući život, pa se shodno tome odlažu odluke o većim investicijama. U „svetlijim“ slučajevima, ljudi ne pristupaju naknadnoj ugradnji ovog sistema jer se nadaju podršci vlade za kupovinu novog, umesto demodiranog automobila.
Ipak, proizvođači komponenti za naknadnu ugradnju ovog sistema, ne bi trebalo da očajavaju. Moguće je da će se okolnosti na tržištu promeniti kada opadne uticaj epidemije na redovan život.
AutoRepublika
(668)