Italija stimuliše vožnju skutera i bicikala u kontekstu borbe protiv zaraze
Vlada Italije iskazuje želju za promocijom nabavke bicikala i skutera u želji da prevenira stvaranje gužvi u gradskom prevozu, odnosno u šinskom i drumskom saobraćaju, kako bi se što više smanjio rizik od prenošenja zaraze. Već je u pripremi pravni akt, verovatno uredba vlade u kojoj će biti razrađeni detalji u vezi s odnosnim verovatnim poreskim i izvesnim ostalim stimulansima.
Ministarka transporta Italije Paola De Mikeli je ovu vest prenela novinarima redakcije dnevnog lista Corriere della Sera, bez navođenja visine novčanih sredstava opredeljenih za tu namenu iz italijanskog budžeta.
Epidemijom najteže pogođena evropska zemlja, Italija želi da relaksira stroge anti-infekcione propise, počev od 4. maja. Očekuje se da tada prve fabrike i kompanije nastave s proizvodnjom i radom generalno. Za oko sedam nedelja, koliko su trajale mere o izolaciji, mnogi ljudi nisu bili u prilici čak ni da napuste domove zarad šetnje.
„Saobraćajne gužve tipične za špiceve, moraju biti izbegnute po svaku cenu. Međutim, za tako nešto nemamo dovoljno niti autobusa, niti vozova,“ tvrdi De Mikeli. „Samo polovina raspoloživih kapaciteta transportnog sistema može biti iskorišćena kako bismo obezbedili fizičku distancu među putnicima. Kada bismo svi prešli na lične automobile, uzrokovali bismo saobraćajni kolaps. Stoga moramo promeniti saobraćajne propise na koji način bismo omogućili lagodniju upotrebu dvotočkaša, to jest kako bismo obezbedili staze za bicikliste“.
Gradske vlasti Milana već razmatraju otvaranje privremenih biciklističkih i pešačkih staza koje bi omogućile kretanje uz obaveznu fizičku distancu, koju drugi mediji, u neznanju masovno nazivaju „socijalnom distancom“, što je poslednja stvar koja ljudima treba u trenucima kada se suočavaju s ozbiljnom krizom. Ukupno će za te namene biti konvertovano 35 kilometara ulica, uključujući i Corso Buenos Aires, kao jednu od najvažnijih trgovačkih ulica u gradu.
U međuvremenu, Nemačka planira uvođenje subvencija za nabavku novih putničkih automobila s dvojakim željama. Jedna se odnosi na prevenciju zaraze dok je druga jasno stimulativna u odnosu na automobilsku industriju. Otvorena je i javna diskusija ovim povodom, a mi možemo da, ironično konstatujemo, da je Germanima javna diskusija neophodna isključivo zato što naučnica Angela Merkel nije dorasla obavljanju funkcije kancelarke, pa su joj potrebne institucije sistema.
AutoRepublika
(917)
Zaključak donesen nakon konzumacije nekoliko litara rakije, pretpostavljam.
Nisam ni čitao tekst. Samo gledam savršenu Moniku…
Da, i meni se čini da „dan posle“ gradski prevoz više neće moći da se koristi kao „dan pre“. Baš zbog potrebe te „socijalne distance“. I da će to da bude potencijalno gadan problem. Manji kapaciet, sporiji gradski saobraćaj. I da bi tu bicikl nekima (ako odgovara njihovim potrebama, u smslu rastojanja) mogao da bude dobro alternativno rešenje. Bar dok ova zla vremena ne prodju. I dodju neka još gora …
Latini su znali reći: „Nulla dies sine linea“ …
Ja bih rekao: „Svaki dan je dobar dan za bajs“ …
😊