1. Home
  2. Istorija
  3. Zanimljivost dana: „Da li je Fiatu ikada išta bilo sveto?“
Zanimljivost dana: „Da li je Fiatu ikada išta bilo sveto?“

Zanimljivost dana: „Da li je Fiatu ikada išta bilo sveto?“

13.64K
14
Podelite sa prijateljima:

Pre oko pet godina na jednu od stranica sajta Facebook je procurila slika koja pokazuje prototip model Zastava Floride u limuzinskom izdanju kako propada negde izvan fabrike u Kragujevcu. Ova verzija je debitovala na Salonu automobila u Beogradu 2002. godine, kao osveženje heč verzije popularnog modela, ali kao što je poznato nikada nije ugledala svetlost dana, odnosno nije završila u serijskoj proizvodnji.

Pošto je Fiat, laički rečeno, kupio većinski deo Zastave šest godina kasnije, mnogi su videli Italijane kao glavnog krivca za to što bitni delovi naše istorije propadaju. Iako postoji i ona druga strana priče, koja kaže da je Florida zapravo napuštena u delu fabrike koju nije preuzeo Fiat, u ovom izdanju Zanimljivosti dana ćemo videti da takva dela, najvećeg italijanskog proizvođača, nisu novina. Štaviše, možda najveći ceh je platila marka Alfa Romeo, kada je Fiat preuzeo kontrolu nad njom, krajem osamdesetih godina prošlog veka.

Alfa Romeo je jedan od najpoznatijih svetskih brendova, ali je kompanija bila jednom nogom u grobu, tokom praktično cele svoje istorije. U periodu posle Drugog svetskog rata, kompaniju je preuzela italijanska vlada, a onda 1986. godine novi vlasnik je postao Fiat nakon propalih pregovora sa Fordom.

To je označilo da Fiatu više nije bila potrebna Alfina Portelo fabrika u okolini Milana i proizvodnja je prebačena u grad Lombardi. Spomenuta Portelo fabrika je bila prva Alfina u istoriji i otvorena je još 1908. godine.

Iako je proizvodnja određenih modela prebačena u modernije fabrike tokom šezdesetih godina prošlog veka, proizvođač je i dalje koristio za razvoj manjih serija automobila, kao što je bio na primer slučaj sa Renault Dauphine s oznakom Alfe. Nakon 1965. godine, Portelo je uglavnom služio inženjerima za razvoj novih proizvoda i delova.


Tada dolazimo do preuzimanja kompanije od strane Fiata 1986. godine, a kao što se može primetiti po priloženim slikama oni su je napustili u žurbi. Portelo je predat gradu Milanu, koji je vremenom odlučio da je sruši i na istoj lokaciji izgradi moderne zgrade.

Ali kada je proces započeo 2004. godine, radnici su zatekli stare mašine, nezavršene prototip modele i mnogo dokumentacije. Postalo je jasno da je, kao jako bitan deo Alfine istorije, velika šteta to što automobili nisu predati nekoj instituciji ili muzeju za očuvanje klasičnih modela, pa pretpostavljamo da se Fiat držao one izreke da kapitalizam ne zna za emocije.

Zoran Tomasović

(13636)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

14 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Bungi

Na trećoj slici vidim Alfu 164 sa spuštenim zadnjim blatobranima u stilu Citroena i Kadilaka, svjetla pozadi su spuštena skroz do branika u odnosu na serijski model kod koga su uža i podignuta znatno više. Ovo je vjerovatno unikatat prototip i greota je da ovako završi.

Zoca

Stice se utisak da im nista sveto nije ,zato danas nemaju ni dostojnog naslednika Una i Punta .Sta reci za vozila iznad C segmenta?

Bungi

Malo sam proguglao, na ovom prototipu je bilo predviđeno da se zadnja svjetla i ručice vrata iskoriste sa prethodne Alfe 75 ali je to kasnije napušteno zbog elegancije i sveukupnog izgleda. Još jednom, zaista je prava šteta što ovakav unikat nije sačuvan.

Pomponije

Uz ovakav odnos prema svojoj istoriji, nije ni čudo što su na rubu propasti.

D_C

Čitao sam dosta davno u stranom časopisu na koji sam bio pretplaćen, bila je prezentacija nekog novog Lamborghinija, pa su novinari iskoristili priliku i prošetali se po fabričkim krugu i naleteli na groblje raznih Lamborghinija. Isto kao na ovim slikama, samo što su svi napolju i na gomili, kao na prosečnom srpskom otpadu uz ibarsku magistralu. I bili su naravno samo Lamborghini, mnogi prototipovi i drugi unikati. Poenta, Italijani su to, ne razlikuju se mnogo od nas…

Матори

@pitanje u naslovu
Naravno, kapital akcionara.

Aca Mladenovac

Ako im nije toliko stalo za ove automobile, mogla je da se organizuje aukcija.. siguran sam da bi bio neko zainteresovan za ove automobile…. tako bi zaradili dodatno pata a usput bih automobili bili spaseni propasti

kola

fijat je tetrapak od jogurta kad se popije baci se pa i ove neuspesne ambalaze mogu samo u reciklazu. proslo je vreme kad su komunistickum drzavama uvaljivali djubre kao lade stojadine pezejce i njima zhavali doziveli 21 vek inace bi propali i u 20 veku i tako

VladaUc

Kakve gluposti pricas… Sta fali zastavi 10 sada?? Jel si je vozio mozda??? Ja je imam i potpuno suprotno mislim

Artur Dent

Pa obzirom da su to tad bili prototipi, tesko da su smjeli da se prodaju zbog poslovnih tajni. A mislim da se tako isto radi u komplet autoindustriji, ne samo u italiji…

Yankee

Dobar deo proizvodjaca sacuva prototip modele i onda ih proda privatnim vlasnicima nakon sto serijski model debituje. Jer do tada taj prototip vise nije poslovna tajna. Ali jos uvek ima i dosta onih proizvodjaca koji posalju bilo koji prototip/koncept pravo pod presu kad zavrse sa testiranjem.

Jovan Mikic

Nisu ti auti bili djubre,dobri su ti auti bili,poenta svega ovoga je da ne cene i ne postuju istoriju tog brenda i fabrike koliko vidimo nema puno svetle strane,jedina svetla strana je ta sto su ti auti stavljeni pod Zastitom drzave,a oni sto su dali ove prototipove i prodali se Italijanimaz za sitne pare ima tesko da umru i nek se preturaju u grobu da bog da

srpca

pa ovde nemamo ni muzej kakav bi trebalo da imamo da nekazem i vise od toga nazalost nemaju vremena od rijalitija raznoraznih

Zoca

U 2020 godini koliko se brine o Alfi?Evo Stelvio u Nemackom cenovniku (feb.2020)u osnovnom nivou opreme daje halogene farove, dok Clio i Golf imaju led farove kao serijsku opremu!Nije to bitno za prave Alfiste ,meni takodje, ali od njih fabrika ne moze preziveti.