Rastući broj potvrđenih oboljenja od koronavirusa u Nemačkoj je nametnuo pitanja u vezi s ranjivošću dugačkog međunarodnog lanca snabdevanja zbog potencijalne epidemije.
Šef Daimlera, Ola Kelenijus, upozorio je na povratak ekonomskog nacionalizma kao eventualnog odgovora na rastuću krizu.
„Ovi događaji pokazuju do koje mere je osetljiv globalni lanac snabdevanja“, rekao je on za Der Spiegel. „Međutim, svet bez globalne raspodele rada bi bio manje uspešan… Mi bi trebalo da zaštitimo taj uspeh, u isto vreme proveravajući gde bi te slabe tačke mogle biti, te na taj način obezbediti bolju sigurnost u lancu snabdevanja.“
On je rekao da je Daimler „postepeno pojačavao“ proizvodnju u Kini nakon Kineske nove godine, koja je bila produžena zbog ozloglašenog virusa. Međutim, širenje bolesti je imalo negativnog uticaja na rezultate kompanije.
„Još uvek ne možemo da kažemo koliki je obim tog uticaja, ali je jasno da će i proizvodnja i prodaja pretrpeti posledice“, rekao je Kelenijus.
Daimler nije jedini nemački korporativni gigant koji je ugrožen. Lufthansa, najveća evropska avioprevoznička grupa po veličini flote, u petak je objavila da će prepoloviti broj letova u nedeljama koje dolaze, kao rezultat naglog pada broja putnika.
Nemačka je u ponedeljak prijavila 210 novih potvrđenih slučajeva koronavirusa, saopštio je institut Robert Koch. Broj inficiranih je povećan na 1.112 s 902 u nedelju, a većina se odnosi na Severnu Rajna-Vestfaliju, najnaseljeniju nemačku federalnu jedinicu, gde su zabeležena i dva smrtna slučaja.
Portparol ministartstva zdravlja u Severnoj Rajna-Vestfaliji je izjavio da je osamdeset devetogodišnja žena preminula od koronavirusa u Esenu, kao i još jedan pacijent u Hajnzberg regiji.
Nakon Italije, Nemačka je na drugom mestu u Evropi po broju registrovanih slučajeva oboljevanja od koronavirusa.
AutoRepublika
(108)