Što teža flota, to veća zakonska tolerancija emisije izduvnih gasova
Da li ste se nekada zapitali koja marka automobila poseduje najtežu gamu automobila u Evropi? Svakako verujemo da se nećeti iznenaditi kada saznate da su se tu pozicionirali najprestižniji brendovi, poput Rolls-Royca na primer. Srećom, u kontekstu dolazeće strože ekološke regulative, ali i važećih ugovora iz 2009. godine, njima je dozvoljen viši minimalni prag „legalne“ emisije ugljen-dioksida, pri čemu se u obzir uzima i masa vozila.
Ovaj paradoks u Evropi praktično znači da proizvođači s najvećom prosečnom težinom vozila u gami bivaju nagrađeni tolerisanjem viših nivoa emisija CO2. Naime, ugovor iz 2009. godine, koji smo pomenuli u prethodnom pasusu, je veoma blagonaklon prema premijum proizvođačima, pa tako da kojim slučajem on nije potpisan, ne bi ni postojale šanse da bi ijedna luksuzna marka bila u stanju da izbegne straobalne penale koje je propisala Evropska komisija.
Podsetićemo da će, prema propisima o zaštiti prirodnog okruženja, koji stupaju na snagu 1. januara 2021. godine, biti dozvoljena prosečna štetna emisija CO2 od 95 g/km, na nivou cele palete četvorotočkaša koje sklapa konkretan proizvođač.
Izloženi grafikon precizno ilustruje kojim tačno proizvođačima najviše naruku ide ovako koncipirana regulativa. Ako znamerimo Rolls-Royce, koji uprkos ovogodišnjem rekordnom obimu prodaje, dopre do srazmerno malog broja klijenata, iz istih razloga i francuski Bugatti, a potom i Teslu koja prodaje samo elektromobile, ostaju nam kompanije Jaguar Land Rover i Porsche kao glavni profiteri po osnovu ove evropske specifičnosti.
Treba primetiti i odličnu poziciju Audija, koji po ovom osnovu „šije“ i Mercedes i BMW. Nije ni čudo, kada Audi nudi i vozilo iz B segmenta, odnosno model A1, koji se uz prepakovani Volkswagen Golf, Audi A3 dobro pokazao među kupcima, posebno na Zapadu. Što se tiče takozvanih velikoserijskih brendova, što je samo sebi tragikomično jer svaki od onih koje ćemo pobrojati ima značajno manji broj isporuka u Evropi od Mercedesa i BMW-a, najlošije prolaze Jeep, Honda i Mitsubishi. Na teritoriji Starog kontinenta, oni uglavnom i nude samo SUV modele.
Pišući na ovu temu, pada nam na pamet i „propust“ vladajućih garnitura da poresku politiku prilagade novim trendovima u automobilskoj industriji, to jest da žustrije parafiskalne namete uvedu vlasnicima masivnijih modela, kako bi platili odgovarajući iznos za srazmerno veće habanje asfalta koje uzrokuju.
AutoRepublika
(490)
Tačno se vidi dobro planiranje Škode da ide u prodaju sa manje osnovne i dodatne opreme.
Seat na sve to ima i manje zvučne izolacije.
Manje kila, manje penala.