Biće jeftiniji od Chirona, ali će brojka na cenovnoj etiketi i dalje biti sedmocifrena.
Bugattijev W16 je dinosaurus u ovoj eri smanjivanja broja cilindara i radne zapremine motora. Ipak, s porastom broja novopečenih bogataša, tržište je još uvek dovoljno veliko da opravda postojanje multimilionskog Chirona i svih derivata 8,0-litarskog quad-turbo agregata. Ipak, ekipa iz Molshajma ne može da ignoriše aktuelne industrijske trendove, tako da će morati da se prilagodi budućnosti, odnosno vremenu kada SUS motora više ne bude.
S obzirom da je mali proizvođač, koji proizvodi oko 100 automobila godišnje, ne može sebi da priušti veliko investiranje u drugi proizvod, koji bi se našao uz Chiron. Ono što je u ovom slučaju neophodno je pomoć matičnog Volkswagena. Šef Bugattija, Štefan Vinkelman, izjavio je da će dobijanje odobrenja od VAG-a iziskivati „oštru borbu“.
Bivši čovek broj jedan Lamborghinija kaže da Bugatti trenutno zarađuje „pristojan novac“ za razliku od Veyronove ere, koji je bio prvi model razvijen i prodavan pod VW-ovom kapom. U vreme prvenca, čuvena marka je jedva održavala profitabilnost.
Čak, u članku koji je objavio Business Insider 2013., citirana je firma Bernstein Research, koja se bavi Wall Streetom, gde se kaže da je sa svakim prodatim Veyronom Bugatti gubio neverovatnih 6,24 miliona dolara. Ljudi koji su stajali iza ovog izveštaja su ipak rekli da navedene brojke „ne treba uzeti previše ozbiljno“, ali je prilikom premijere Chirona Bugatti saopštio da konačno ima profitabilan automobil, za razliku od Veyrona.
Premotajmo dešavanja do vremena današnjeg. Bugatti smatra da bi električni četvorosed koštao između 500.000 i 1.000.000 evra. Trebalo bi da dođe u formi grand tourera ili čak korosovera. Bugattijevi dani jurnjave za brzinskim rekordima su prošli, jer kompanija želi da istraži nove teritorije u ultraluksuznom carstvu automobila, a plan da se lansira „normalnije“ cenovno pozicioniran model je takođe daleka mogućnost.
S manje od 100 Chirona i dalje dostupnih za kupovinu, Bugattiju je definitivno neophodno nešto što će držati marku aktuelnom, posebno kada je reč o ulasku u eru elektrifikacije.
Da li će biti oživljeno nešto poput Galibiera? Pa, videćemo.
AutoRepublika
(243)