Tata grupa, vlasnik Jaguar Land Rovera, obratila se kompanijama, uključujući BMW grupu i kinesku Zheijang Geely Holding grupu, povodom eventualnog partnerstva vezanog za posrnulog britanskog proizvođača.
Indijci su saopštili da su otvoreni za partnerstvo, koje za cilj ima smanjenje troškova JLR-a i podelu opterećenja vezanog za investicije u električna vozila.
Sve je još uvek u fazi razmatranja, tako da bi Tata mogla da se obrati i drugim potencijalnim patnerima.
Bilo kakva povezanost s kineskom kompanijom bi potencijalno pomogla JLR-u na tom tržištu, gde se poprilično muči, čemu svedoči i otpisivanje imovine od 3,9 milijardi dolara ranije ove godine.
Dublje veze između britanskog premijum proizvođača i BMW-a bi bile bazirane na postojećoj saradnji, koja podrazumeva zajednički rad na motorima i električnom pogonu, mada je bivši šef bavarske kompanije, Harald Kriger, u avgustu odbacio bilo kakva kapitalna ulaganja.
Još uvek nije jasno kako su reagovali Geely i BMW. „Nije bilo razgovora s Tatom ili JLR-om“, saopštila je kineska firma, dok su BMW i Tata odbili da daju komentar.
Obim je ključan
U automobilskoj industriji današnjice je obim postao ključan, jer proizvođači odvajaju resurse da bi se upustili u izazove elektrifikacije i autonomne vožnje.
Teškoće su izraženije za manje igrače, kao što je JLR, koji se posvetio ambicioznom programu, koji podrazumeva ponudu elektrifikovanih varijanti za svaki novi model počev od 2020.
Naravno, JLR je među prvima u klasi lansirao električni Jaguar I-Pace krosover, koji je pobrao priznanja širom sveta.
Međutim, globalni pad prodaje, koji je pogodio glavna tržišta, stavio je dodatni pritisak na proizvođače automobila, i uprkos mnogim izazovima u okviru trenda gde oštri rivali postaju saradnici, tempo ostvarivanja dogovora se ubrzao.
Volkswagen grupa se ove godine udružila s Ford Motorom u oblastima elektrifikacije i sistema autonomne vožnje. PSA grupa se prošlog meseca složila sa spajanjem s Fiat Chryslerom, što će formirati četvrtog po veličini proizvođača automobila na svetu.
JLR preokret
Potencijalna prepreka za bilo kojeg partnera koji bi ušao u kombinaciju s JLR-om su finansijski problemi britanske kompanije.
Tata je započela rešavanje nekih od problema, obezbeđujući finansijsku „injekciju“ od 910 miliona dolara da bi se pripomoglo prihvatljivom bilansu.
U Kini, JLR se muči s problemima vezanim za kvalitet i prodajne objekte. Kompanija je prošlog meseca izvestila da se prodaja stabilizovala, što je za posledicu imalo da Tata Motors ostvari kvartalni gubitak manji od prognoziranog.
JLR je takođe blizu kompletiranja uštede vredne 2,5 milijardi evra, koja podrazumeva ukidanje hiljada radnih mesta na globalnom planu.
Da podsetimo, Tata grupa je kupila JLR od Ford Motora 2008. za 2,3 milijarde dolara.
Mada indijski konglomerat nastoji da pronađe partnere za JLR, u isto vreme ne planira da proda britansku kompaniju.
AutoRepublika
(366)
teško da će pronaći investitora na takav način, niko ne želi da ulaže u nešto što je „tuđe“, kinezi bi prvi pomogli samo kada bi se dočepali udela u JLR, a bmw-a ne zanimaju deonice, samo eventualna prodaja motora, platformi i slično, možda bi tata mogla pronaći podršku kod lokalnih rivala maruti-suzuki ili mahindra, da se ipak pod indijskom upravom sačuva britanski dragulj
Nema šta da ponudi! Kupuješ konkurentsku firmu tako da joj uzmeš know how a nju uništiš ili da drziš vladu te zemlje čija je firma bila, u šaci a tu firmu uništiš (primjer USA firmi) ili ako ti treba znanje iz tih područja,a nemaš ga. No, zanimljivo da s druge strane imaš države čija autoindustrija je u povojima (Iran,turska itd) a ne mogu kupiti jaguara recimo i dočepati se tehnologije, znanja itd.
Zašto ?eee
Još kad bi taj jlr postao jaguar, pa da bude jasnije….a onda aljudi seruckaju po alfi i slaboj prodaji, a ovi iza sebe imaju firmu koja ima lovu, prodaju terence tj suvove koji su u modi i traženi, prodaju električna auta i opet – kuac!