Prema izveštajima koje prenose nemački mediji, Volkswagen se nije zadržao samo na manipulaciji softvera za upravljanje radom sistema za prečišćavanje izduvnih gasova, već je i rad automatske transmisije u uslovima sprovođenja emisionih testova, veštački prilagodio cilju ostvarivanja što niže potrošnje.
Handelsblatt se u svom izveštaju pozvao na izjave okrivljenih u dizel skandalu datih tužilaštvu u Brunzviku i Minhenu, kao i na iterna dokumenta kompanije. Među spisima se nalaze i izjave vodećeg Volkswagenovog inženjera.
Saglasno tome, jednako u Evropi i Americi, benzinska i dizel vozila opremljena automatskom transmisijom s dvostrukom spojnicom sadržala su i funkciju koja je upravljala odlukama u vezi momenta za izmene stepena prenosa, ali specifičnu jer se aktivirala samo tokom sprovođenja testova. Zahvaljujući njoj, vozila su emitovala znatno manje ugljen-dioksida i azotnih oksida nego što bi to bio slučaj u realnim uslovima. Kao posledica toga, i potrošnja goriva je bila niža tokom testova.
U izveštaju se navodi da su automatske menjačke kutije ugrađene da rade u paru s benzinskim motorima prerano, to jest neprirodno brzo „šaltovale“ u više stepene prenosa. U slučaju dizela, automatska transmisija je postupala obrnuto, generišući tako visok broj obrtaja kolenastog vratila, a sve sa ciljem ranije aktivacije uređaja za prečišćavanje izduvnih gasova u katalitičkom konvertoru.
Handelsblatt je pobrojao i modele pogođene ovom ingenioznošću inženjera iz Volfsburga, a među njima su najzvučnija imena Tiguan, Passat i Touareg. Pored vozila iz matičnog brenda, imidž je narušen i Audiju gde su „izmanipulisani“ dizel modeli A7 i A8.
Iako su regulatorni opisi prethodnih umotvorina profesionalaca Volkswagena zadržani na formulacijama tipa „tehnička neusklađenost“, a ne „prevarna radnja“, tokom 2017. godine je zbog ovoga sprovedena akcija obaveznog povlačenja pogođenih vozila.
Što se tiče benzinskih varijanti, savezno Ministarstvo transporta je potvrdilo postojanje devijacija u očitanim rezultatima za CO2, ali je KBA ipak u javnost izašao s ovom floskulom: „nisu identifikovane nikakve abnormalnosti, niti je utvrđeno korišćenje nedozvoljenih strategija“.
VW je tokom avgusta već isplatio oko 100 miliona američkih dolara vlasnicima benzinskih verzija u Americi, na ime kompenzacije za ovu igrariju. Ipak, u Volkswagenu navode da zakoni koji važe u Americi jednostavno nisu uporedivi sa onim koji važe u Evropi.
S druge strane, mi nekako smatramo da Nemačka nema ni trunku moći u Americi, spram ogromne sile kojom raspolaže u Evropi, pa se i zakoni tumače i pišu onako kako odgovara najjačoj ekonomiji našeg kontinenta.
Još da dodamo da je naslovna fotografija nastala pre dvanaest dana i ilustruje izgled novog amblema kompanije. On je predstavljen na nedavno održanom Salonu automobila u Frankfurtu.
AutoRepublika
(835)
Ovo, bre, stara vest koliko i prvi dizelgejt. Dajte priču o EA288 motorima. 🙂
danas objavio Handelsblatt, a o EA288 smo pričali ranije
Pa, bilo je i ranije tekstova koji su jasno ukazivali da je kod vozila sa automatskim menjače moguće upravljati emisijom izduvnih gasova jednostavnim upravljanjem algoritmom rada menjača.
Tehnički tu nema ništa sporno, samo po sebi, osim ako računar vozila prepoznaje eko-testiranje i ako tada primenjuje i posebne algoritme rada menjača. To je onda već klasična prevara. Ista kao i ona obznanjena 2015. godine.