Ferdinand Pih, osoba koja je transformirala Volkswagen grupu u jednog od globalnih lidera automobilske industrije, je preminuo u 83. godini života. Kako prenosi nemački mediji, Pih je prisustvovao nekakvom druđtvenom događaju u Gornjoj Bavarskoj gde mu je pozlilo tokom večere, nakon čega je kolabirao. Neposredno nakon toga je i smešten u bolnicu u kojoj je par sati kasnije, početkom ovog utorka i preminuo. Uzrok smrti još uvek nije poznat.
Kao unuk legendarnog Ferdinanda Poršea, Pih je stigao na čelo Volkswagen grupe 1993. godine, a ime je stekao predstavljanjem moderne verzije modela „Buba“. Pod njegovim vođstvom nemački gigant je kupio Lamborghini, Bentley, Bugatti i Ducati, a takođe je odobrio proizvodnju modela Bugatti Veyron koji je sve do 2017. godine važio za najbrži serijski automobil na svetu.
Pre navedenog perioda, Volkswagen je poslovao relativno uspešno u Evropi, ali se nije mogao pohvaliti globalnim uspesima. Pih je promenio način poslovanja do te mere da se Volkswagen grupa danas bori sa Toyotom za titulu najuspešnijeg brenda na svetu, mereno prodajnim rezultatima.
Pih je rođen u Austriji 17. aprila 1937. godine, a njegova majka Luiza je bila kćerka Ferdinanda Poršea. Pihov otac, Anton je predvodio Porsche brend u posleratnom periodu dok je Pih započeo karijeru kao inženjer još tokom 1963. godine. Njegovo prvo veliko delo je bio legendarni Porsche 917, koji se pokazao kao veliki rizik za tada malu firmu, ali je proizvođač nekako uspeo da sklopi 25 jedinica da bi ga homologovao za legendarnu trku 24 sata LeMana. Pre spomenutog 917 je viđena velika dominacija Forda i Ferrarija, ali je nemački predstavnik pobedio 1970. i 1971. godine.
Godinu dana kasnije Pih prelazi u Audi i odobrava razvoj agregata sa pet cilindara kao i legendarni Quattro sistem pogona na sva četiri točka. On se jako zalagao za učešće u Svetskom Reli Šampionatu, a kada je Audi osvojio titulu 1982. godine gotovo svi proizvođači su pratili potez koji se odnosio na uvođenje pogona na sva četiri točka. Fokus u auto-moto sportu je transformisao Audi u velikog rivala ostalim nemačkim premijum brendovima kao što su Mercedes i BMW.
Uspesi sa Audijem su omogućili Pihu da postane prvi čovek cele Volkswagen grupe, a tu poziciju je zadržao devet godina dok se nije morao penzionisati kada je napunio 65 godina. Pod njegovom komandom svet je ostao zaprepašten kada je stigla četvrta generacija Volkswagen Golfa koja je postavia svetske standarde po pitanju završne izrade za jedan pristupačni porodični heč.
Pih će posle izjaviti da je dao „izbor“ dobavljačima. Naime, oni su mogli da mu proizvedu tražene komponente od najboljih mogućih materijale ili će jednostavno biti zamenjeni konkurentskim kompanijama.
To ne znači da je svaki potez bio osuđen na uspeh, a najbolji primer „bačenog novca“ je bio Volkswagen Phaeton u koga je kompanija uložila velike sume novca, a ipak na kraju bez većih komercijalnih rezultata. Pih je takođe predvodio Volkswagen grupu u vreme kada je razvijen čuveni prevarni softver u vezi štetnih emisija dizel agregata, ali protiv njega nikada nije podignuta optužnica.
AutoRepublika
(2558)