Opšte je pravilo da se ljudi širom sveta, koji žive u ruralnim predelima, bave poljoprivredom. Takav slučaj je i u Kini, sem što neki umesto hrane proizvode Porscheove delove.
Taj spiralni, inovativni kineski um… Kineze bije glas da se trude da iskopiraju sve što im dopadne ruke, od gedžeta do automobilskih komponenti, pa i čitavih automobila. Međutim, u nekim slučajevima težnja da se uštedi može dovesti do ozbiljnog ugrožavanja bezbednosti.
U saopštenju izdatom danas, nemački proizvođač Porsche, potvrdio je da je 2018. konfiskovao 200.000 lažnih delova vezanih za njegove proizvode, u vrednosti od 60 miliona evra. Od ukupne brojke, 33.000 se odnosilo na rezervne delove, od vazdušnih jastuka do kočnih diskova.
Tri službenika zadužena za zaštitu robne marke, koje je unajmio Porsche, redovno putuju u Kinu, gde zajednički rade s nekoliko detektivskih agencija i tri istraživačka tima. Kada god naiđu na lažne delove, autorizovani su da ih oduzmu.
Većina lažnih delova za Porscheova vozila (80 odsto na globalnom planu), dolazi iz Kine, a često se proizvode upravo u ruralnim predelima u improvizovanim radionicama, pa čak i dnevnim sobama.
Međutim, postoje lokalni entiteti, daleko organizovaniji, koji rade po „profesionalnim standardima“, obično u oblasti Šenžen.
Porsche kaže da većina ovih komponenti, zajedno s predmetima kao što su bejzbol kape, majice i naočari za sunce, pronalazi svoj put do onlajn šopova kao što su Amazon, eBay ili Alibaba.
Mihaela Štober, članica Porscheovog tima za zaštitu robne marke, kaže da samo malo obraćanja pažnje prilikom odabira robe može učiniti čuda kada je reč o izbegavanju kopija.
Najlakši način da se uoče takvi delovi je da se obrati pažnja na tri ključna detalja: cena (mnogo niža nego što je to slučaj s originalnim delovima), loše kopirani logoi (čak se dešavalo da umesto konja u centru amblema bude ovca), kao i nakorektno ispisane reči i loše pakovanje.
O ovoj temi smo pisali sveobuhvatnije, što možete pročitati OVDE.
AutoRepublika
(320)