Kineski električni mališan uskoro u Evropi već od 12.000 evra
Kineska kompanija Thunder Power je konačno opredelila mesto gde će postaviti evropsku proizvodnu centralu. Izbor je pao na belgijski grad Šarlroa, a presudno je bilo to što su Kinezi uspeli da isposluju kupovinu starih fabričkih postrojenja Caterpillara.
Ovom odlukom su ostali najviše razočarani Katalonci, koji su trebali da budu domaćini za ovu investiciju, ali su na kraju ipak izvisili. Osim što su azijski investitori promenili plan u smislu lokacije fabrike, došlo je i do promene proizvodnog kursa, pa će nova fabrika tako proizvoditi mali gradski elektromobil umesto luksuznog sedana, kako je glasila izvorna strategija.
Kineska multinacionalna kompanija sa sedištem u Hong Kongu je objavila u martu 2017. godine da namerava da svoj istraživačko razvojni centar smesti u Kataloniju, uz plan da on postane operativan tokom 2018. godine. Investicija je podrazumevala ulaganje od 80 miliona evra i kreaciju 200 novih radnih mesta.
U kasnijoj fazi, bilo bi uloženo još 200 miliona evra, a bio bi raspisan i oglas za zaposlenje hiljadu ljudi. Bilo je zamišljeno da istraživačko razvojni centar bude u Španiji, dizajnerski centar u Italiji dok bi proizvodni kompleks ostao u Kini, gde se već i proizvodi pomenuti luksuzni električni sedan Thunder Power Sedan, koji je premijerno prikazan 2015. godine.
Bilo kako bilo, ulaganje od 175 miliona evra, koliko je odvojila vlada belgijske regije Valonije, uz investiciju kineske strane, biće dovoljno za pokretanje preduzeća zajedničkog poduhvata Thunder Power, koji startuje sa radom u kasnijem delu ove godine. Čelnici kineske marke zadovoljno trljaju ruke u izvesnosti brzog nastupa na evropskom tržištu.
Za dve godine će u bivšoj fabrici Caterpillara biti organizovana proizvodnja mališana nazvanog Chloe. Tokom prve faze, počev od naredne godine, 90 ljudi će biti posvećeno isključivo sklapanju vozila za koje će komponente pristizati iz Kine.
Zatim će broj angažovanih lica postepeno rasti, sve dok ne dobaci do 200 duša tokom 2021. godine, odnosno svih 600 kada se bude radilo maksimalnim kapacitetom. Predviđen je godišnji proizvodni obim od 30.000 jedinica, a celokupan kontigent je namenjen evropskom kupcu.
Optimizam ulagača je na najvišem nivou a utemeljen je na planiranoj maloprodajnoj ceni koja bi trebalo da se kreće između 12.000 i 15.000 evra, što je dobrano manje nego kod konkurencije. Baterijska jedinica će posedovati kapacitet 50 kWh što je dovoljno za 300 kilometara autonomije i to prema WLTP protokolu.
Moguće lansiranje i drugih modela
Pomenuti Thunder Power Sedan kao luksuzni električni sedan koji je ovog puta pao u senku gradskog mališana predstavlja limuzinu dugu skoro pet metara, a koja može biti konfigurisana na način da odbaci od 200 do 430 kilovata snage, uz baterijski kapacitet od 85 do 125 kWh, što je dovoljno za domet od 650 kilometara, doduše po NEDC ciklusu. Ciljana godišnja proizvodnja i ovde iznosi 30.000 primeraka.
Sledeći razvojni projekat kompanije Thunder Power se odnosi na SUV model, ali o njemu još uvek nema zvaničnih podataka, izuzev par preliminarnih slika.
AutoRepublika
(331)