Očekuje se da Nissanovi akcionari podrže šefa kompanije, Hirotoa Saikavu na godišnjem mitingu koji treba da se održi sutra.
Japanski proizvođač će održati prvi godišnji sastanak akcionara od hapšenja Karlosa Gona, odnosno pet dana nakon što je Saikava razrešio spor s Renaultom u vezi s reformama u okviru Nissanove rukovodeće strukture.
Mada je taj manevar pomogao delimičnom vađenju alijanse iz krize, bivši Gonov štićenik se sada suočava s neizbežnim zadatakom da ponovo učvrsti odnose s Renaultom, koje mnogi u Japanu vide kao poremećene, s dubokim nepoverenjem s obe strane.
Da podsetimo, Renault, koji je manji partner, poseduje 43,3 odsto Nissana, nakon što je spasio japansku kompaniju bankrota 1999. Nissan s druge strane, poseduje 15 odsto u francuskoj kompaniji, ali bez prava glasa. Taj neravnopravan odnos je dugo podrivao odnose, da bi sve isplivalo na površinu nakon Gonovog hapšenja.
Smirivanje tenzija
Saikava se na kraju složio sa zahtevima Renaulta smiriviši zategnutosti. To će mu verovatno doneti ponovno nominovanje za poziciju direktora ukoliko akcionari budu odobrili novi odbor sastavljen od 11 članova, što je epilog koji se očekuje, i koji će Renault podržati.
„Da je Renault bio uzdržan u vezi s predlozima reforme, to bi stavilo veliki znak pitanja na sposobnost Saikave da upravlja Nissanom kao generalni direktor“, rekao je neimenovani izvor iz japanske kompanije.
Umesto toga, čini se da je Saikava uspeo da uguši interne zabrinutosti, bar za sada, vezane za njegovu sposobnost da sredi odnose s Renaultom, ali se u isto vreme suočava s pritiskom da poboljša posrnule Nissanove finansijske performanse.
Ponovno imenovanje bi ga takođe stavilo u poziciju da se suprotstavi oponiranju savetnika, dovedenih zbog zabrinutosti da sa Saikavom na čelu, kompanija neće moći da napravi „čist rez“ u odnosu na Gonoru eru. Šef Renaulta, Bolor, takođe je bivši Gonov saveznik.
Ipak, ljudi iz obe kompanije su izjavili da su nedavne nesuglasice ukinule sliku jedinstva, koju su kompanije promovisale do pre samo nekoliko meseci, i postavili pitanja o tome da li su Senard i Saikava pravi ljudi, koji bi na dugoročnom planu oslobodili alijansu Gonove zaostavštine.
„Senard je razočaranje za nas. Poverenje u njega je prilično palo“, rekla je još jedna osoba bliska situaciji u Nissanu.
Industrijski eksperti smatraju da je raskid partnerstva malo verovatan, uzimajući u obzir da su poslovanja u Nissanu i Renaultu duboko isprepletana. Francuski i japanski proizvođač su udružili snage u oblastima istraživanja i razvoja, kao i nabavke i prodaje, što u velikoj meri donosi uštedu za obe strane.
„Možda alijansa može biti spasena, ali možda ne od strane ove grupe ljudi“, rekao je Kris Rihter, viši analitičar u posredničkoj firmi CLSA. „Čini se da obe kompanije imaju dosta toga da ponude, ali i da se aktuelni igrači baš ne slažu najbolje.“
AutoRepublika
(133)