Svi ispitani automobili dobili su pet zvezdica za bezbednost.
Na testu su se našli Audi e-tron, Mazda3, Toyota Corolla, Toyota RAV4, Renault Clio, VW T-Cross i Lexus UX. Dakle, ovaj put nije bilo šokantnih otkrića, te su svi automobili zabeležili odlične rezultate, ali ne u svim scenarijima.
Posebno se ovde misli na Audi e-tron koji je u simulaciji bočnog udara u stub ili banderu odao poprilično osrednji utisak. Naime, na lutki koja simulira vozača nisu zabeležene „povrede“ glave i nogu, ali jesu torzoa, te je ocena zaštite tog dela u ovom slučaju ocenjena kao slaba. Udarac je bio pri brzini od samo 32 km/h, što znači da bi pri višoj brzini takav udar mogao biti i smrtonosan za vozača. Dakle, nimalo dobar podatak.
Ne baše perfektni rezultati ubeleženi su i kod ispitivanja Volkswagenovog T-Crossa. Frontalni test sudara sa drobljivom barijerom pri brzini od 64 km/h ukazao je na to da se visok nivo opterećenja nalazi na vozačevoj levoj nozi, kao i na potencijalnom putniku dečijeg uzrasta na zadnjem sedištu.
T-Cross nije briljirao u oblasti aktivnih bezbednosnih sistema zarad zaštite biciklista i pešaka. Naime, AEB sistem kod ovog automobila nije uspeo sprečiti udaranje pešaka pri brzini od 40 km/h.
Ono što takođe treba istaći jeste da je Lexus UX svoje testove odradio u mokrim uslovima, odnosno simulovanoj kiši, i uprkos tome ostvario odlične rezultate u svim sferama ovog testa.
AutoRepublika
(262)
A sta je sa Tojotama?