Koliko vremena je GT-R s nama? Ako u priču uključimo „Skyline“ oznaku, govorimo o 50 godina. Aktuelna, R35 generacija, izostavila je „Skyline“ naziv, a na scenu je stupila 2007.
Od lansiranja do danas, R35 je konstatno unapređivan. Reputaciju je stekao kao „ubica superautomobila“ svojim fantastičnim ubrzanjem i neverovatnom upravljivošću. Samim tim ne čudi što je jedan od omiljenih modela na tjuning sceni.
Ipak, s obzirom na godinu „rođenja“, „bore“ počinju da se pojavljuju. VR38DETT isporučuje 600 ks u NISMO verziji, dok šestostepeni DCT prosto „vapi“ za unapređenjem. Honda NSX poseduje menjač s devet stepena prenosa dok Ford koristi usluge desetostepene automatske jedinice s konverterom obrtnog momenta. Pitanje koje se nameće je kada ćemo konačno dobiti R36 i šta možemo očekivati od Nissana po tom pitanju.
Već smo pisali o mogućoj hibiridizaciji, za koju je Hiroši Tamura rekao da je 99% kupaca ne žele.
Pored toga, V6 twin-turbo i arhitektura R35 nisu pogodni za hibridizaciju, a postoji još jedan razlog zašto Nissan nije voljan da primeni ovaj tretman na „Godzillu“. Naime, platforma GT-R-a se svakih 20 godina redizajnira „od glave do pete“.
Od R32, preko R33 pa do R34, GT-R je koristio manje-više istu platformu, koju je Nissan lansirao 1989. R35 je napunio 12 godina a šta to znači za R36, sasvim je očigledno. Tamura je takođe podsetio da R37 neće stupiti na scenu pre 2027.
Mada se GT-R ne „razbacuje“ prodajom, Nissanov ekspert za proizvode je zadovoljan obimom plasmana sportskog kupea.
„Dodavanje benzinsko-hibridne postavke, poput one u Hondi NSX“, kaže Tamura, „cenovno bi pozicioniralo GT-R na nivo od preko 200.000 dolara.“ Potencijalni kupci bi u tom slučaju dva puta razmislili pre zavlačenja ruke dublje u džep, jer bi se „Godzilla“ našao u klasi s modelima kao što su Lamborghini Urus i McLaren 570S.
AutoRepublika
(463)