Bosch ulazi u proizvodnju osnovne komponente za FCEV vozila
Snabdevač automobilske industrije, nemačka kompanija Bosch, u partnerstvu sa švedskim proizvođačem Powercell, namerna je da pokrene masovnu proizvodnju gorivnih ćelija koje bi tržištu bile ponuđene najdalje do 2022. godine. Iz ovog poslovnog poduhvata, ortaci očekuju generisanje milijardi evra prihoda.
Dakle, Bosch je angažovan na razvoju tehnologija gorivnih ćelija za teška komercijalna vozila, ali i za putničke automobile, a veliki motiv za uspeh u poduhvatu im predstavlja biznis plan, kojim su projektovani ogromni tržišni potencijali u ovoj oblasti.
Shodno tome, Bosch i Powercell zajednički projektuju „skladište“ (engleski – Stack) za gorivne ćelije koje bi bilo podesno za velikoserijsku proizvodnju, s kojim bi potom načinili ofanzivu na globalnom tržištu. „Skladište“ je srce gorivne ćelije, odnosno prostor u kome se vodonik konvertuje u električnu energiju.
Prema navodima iz kompanije, sistem će biti spreman za isporuku kupcima najdalje do kraja 2022. godine, a zanimljivo je i predviđanje Boscha prema kome će do 2030. godine, čak 20% svih električnih vozila koristiti tehnologiju vodoničnih gorivnih ćelija.
Za sada, snabdevač šansu vidi u segmentu komercijalnih vozila, a da bi bila podesna i za upotrebu u kategoriji putničkih vozila, tehnologija bi morala da bude značajno manje zahtevna u finansijskom smislu, odnosno morala bi da pojeftini.
Bosch već sada sarađuje sa američkom kompanijom Nikola Motors u oblasti razvoja tehnologije vodoničnih gorivnih ćelija za kamione. Prošle godine je nemačka firma potpisala ugovor o saradnji sa britanskim društvom Ceres Power kako bi se što pre došlo do maloserijski proizvedenih gorivnih ćelija, ali uz primenu drugačije tehnologije.
Bosch je dugo vremena razmatrao i mogućnost da se uključi u proizvodnju baterija za električne automobile, ali je odustao od ideje usled očigledne neodrživosti u ekonomskom smislu.
AutoRepublika
(186)
Miladin bi reko:kako su se ovi nekažnjeno izvukli iz dizelgejta, evo ne znam.