Bivši predsednik Renault-Nissan alijanse je prošle godine urgirao za jačanje veza između dve partnerske kompanije, dok su rukovodioci japanske firme radili na tome da zajedno s članovima vlade odbrane nezavisnost Nissana, sudeći po elektronskoj pošti u koju je uvid imao Blumberg.
Napori ministarstava ekonomije, trgovine i industrije da se spreče promene unutar dvodecenijske alijanse pokazuju da je u vodećim ešalonima japanskih vlasti vladala zabrinutost mesecima pre Gonovog hapšenja. On je težio tome da zacementira novu strukturu alijanse, što je po Japancima imalo za cilj da pojača Renaultove, kao i pozicije francuskih vlasti na Nissanov račun.
Elektronska pošta koja je adresirana na Gona ili mu je bila kopirana, takođe pokazuje da je Nissanovo rukovodstvo pokušalo da zaštiti interese kompanije u odnosu kojeg su Japanci još tada smatrali jednostranim. Dok su oni bili u potrazi za pomoći u sprečavanju ostvarivanja planova vezanih za pripajanje, pokrenutih od strane Francuza, takođe su radili na tome da spreče japanske zvaničnike da reaguju preoštro i dodaju ulje na već rasplamsanu situaciju, tražeći smer delovanja upravo od Gona.
Povodom elektronskog pisma iz aprila 2018., u kojem je rekapitulirao sastanak sa zvaničnikom iz Vlade Francuske, bivši šef kancelarije generalnog direktora Nissana, Hari Nada, rekao je da će japanska kompanija radije podržati trenutnu strukturu alijanse nego ući u pripajanje s Renaultom, te da će tražiti ponovno balansiranje vlasničkog udela, da bi se smanjilo učešće francuske kompanije u Nissanu od 43 odsto.
Japanska vlada je takođe bila oprezna zbog insistiranja Francuske da dvadesetogodišnju alijansu učini trajnom. Sledećeg meseca, poruka od drugog Nissanovog rukovodioca, šefa vladinih poslova, Hitošija Kavagučija, opisuje nacrt memoranduma o razumevanju iz ministarstva ekonomije, i na cilja francuske kolege. „Nissanova nezavisnost treba da se poštuje“, navodi se u nacrtu.
Nissan je odbio da pruži direktan komentar u vezi s elektronskom poštom, ponovivši da su nedela Gona i njegovog bivšeg saradnika, Grega Kelija, „jedini uzrok lančanog niza događaja“. Kompanija je odbila da omogući Nadu ili Kavagučija za komentar.
Hirošige Seko, japanski ministar ekonomije, odbio je da komentariše razmenu mišljenja koju je imao s Vladom Francuske.
Portparol francuskog Ministarstva finansija, takođe je odbio bilo šta da prokomentariše, kao i portparolka Renaulta.
Oblikovanje alijanse
Prošlogodišnji manevri su došli kao posledica nesigurnosti koja je levitirala nad partnerstvom kojim je Gon dominirao dve decenije. Šezdeset petogodišnji automobilski „mag“, koji je i dalje pritvoren u Japanu čekajući suđenje, bio je predsednik Nissana u to vreme, a nedavno je potpisao novi ugovor vezan za ostanak na mestu predsednika i generalnog direktora Renaulta. On se time obavezao da ispoštuje francuske zahteve da tročlanu alijansu, koja uključuje i Mitsubishi Motors Corp., učini nepovratnom, upozorivši da će se Japan odupirati strožoj strukturi ukoliko država Francuska ostane akcionar.
Odbrambene akcije iz Nissana takođe ogoljavaju do koje mere je vladala sumnjičavost između kompanija i zemalja koje stoje iza njih. Gonovo hapšenje je bilo svojevrsni katalizator za ubrzavanje potencijalno eksplozivne „hemijske reakcije“, a on je u međuvremenu odbacio optužbe izjavivši da se protiv njega vodi zavera od strane Nissanovih rukovodilaca, koji igraju „prljave igre“.
Karol Gon, supruga bivšeg čoveka broj jedan alijanse, apelovala je na američkog predsednika, Donalda Trampa, da razgovara s japanskim premijerom, Šinzom Abeom, u vezi s pritvorom njenog muža, kada se budu sastali u Vašingtonu sledeće nedelje. „Molim Vas, predsedniče Tramp, zamolite Abea da reši ovu nepravdu“, napisala u članku objavljenom u Washington Postu.
Dok sadržaj dokumenata, prvobitno objavljenih od strane francuskog Journal du Dimanchea, ne dokazuje Gonove optužbe, on pokazuje preokupiranost Nissanovog vođstva preveniranjem, kako kažu, „nasilnog otimanja od strane Francuza“.
Nissanovi zvaničnici, koji su bili u koordinaciji s japanskim ministarstvom ekonomije, bili su takođe zabrinuti da zahtevi u njegovom memorandumu ne naškode diskusijama u okviru kojih je Gon pažljivo pokušavao da dođe do rešenja.
„Kao što možete videti, nacrt je otišao pomalo predaleko čak i s našeg stanovišta, jer država Francuska ostaje nema“, napisao je šef Nissanovih vladinih poslova, Hitoši Kavaguči u poruci iz 21. maja 2018. priloženoj nacrtu memoranduma. „Mada cenimo podršku japanske vlade, to je pitanje privatne kompanije na kraju krajeva.“
On izveštava Gona, da je do sada Nissan tražio od ministarstava da „podrže Nissan kako bi se stopirala Francuska kada god to bude potrebno.“
Novi predsedavajući Renaulta, Žan-Dominik Senard, pokušava da razbije strahove Japanaca rečima da njegova kompanija ne želi da dominira partnerstvom. On je ove nedelje izjavio da je alijansi potrebno rebalansiranje „u zdravom duhu“ i da unakrsno posedovanje akcija „ne reflektuje realno stanje“ u njihovim odnosima.
Analitičari iz Evercore ISI-ja su otišli korak dalje, rekavši da Renault treba da proda svoj udeo u Nissanu da bi povratio poverenje.
Priredio: Pavle Barta
AutoRepublika
(319)
Dok se “naši” političari bore da nam firme kupe stranci popularno zvani ulagači, dotle u iole normalnoj državi se nailazi na otpor prodaje kućnog blaga. Molim, uočiti razliku.