EU uvodi ograničenja za štetne emisije kamiona i autobusa
Po prvi put u istoriji, Evropska unija će uvesti ograničenja nivoa štetnih emisija teških komercijalnih vozila (autobusa i kamiona), ali će limiti biti postavljeni u manje strogim okvirima od onih koje je zahtevao Evropski parlament, zbog blokade nekih striktnijih ograničenja u čemu je posebno prednjačila Nemačka.
Pregovarači postavljeni od strane zemalja članica i Evropski parlament su se juče saglasili da bi prosečna emisija ugljen-dioksida koja emituju nova teška komercijalna vozila trebala biti niža za 30% do 2030. godine, u odnosu na aktuelnu. Prolazno vreme će biti sagledano 2025. godine, do kada bi pomenute emisije trebalo da padnu za 15% u odnosu na referentnu, ovu godinu.
Proizvođači teških komercijalnih vozila su donedavno pokušavali da izdejstvuju epilog u kojem do ograničavanja štetnih emisija ne dođe, ali nisu uspeli u nameri. Pored ostalih argumenata, najčešći su se odnosili na otežanu primenu elektromotora na dugim distancama.
Evropski parlament se u početku zalagao da ciljevi u ekološkom smislu budu ambiciozniji, pa je prvobitni predlog sadržao odrednicu od 35% redukovanih emisija za jedanaest, odnosno 20% nižih nivoa štetnih isparenja za šest godina.
Poslanik holandske Partije zelenih i izvestilac Evropskog Parlamenta, Bas Ajkout su iz tog razloga kritikovali zemlje članice Unije. „U procesu blokade oštrijih ograničenja, posebno su se istakle Nemačka, Italija i neke države srednje Evrope,“ rekao je on.
To će doprineti daljem narušavanju klimatske ravnoteže, ali će naškoditi i evropskoj privredi. Bez obzira na sve, izvestilac Evropskog parlamenta, i ovakvu odluku kakva je doneta smatra uspehom. Novi propis će uticati na smanjenje zagađenja duž evropskih bitnih saobraćajnica, a kvalitet vazduha će biti bolji, rekao je on.
Komercijalna vozila imaju manji potencijal za uštede
To što su nova pravila za proizvođače kamiona i autobusa nešto relaksiranija u odnosu na proizvođače putničkih automobila, svoje opravdanje pronalazi u činjenici da su transportna preduzeća mnogo zainteresovanija za ostvarivanje što niže potrošnje goriva, spram vlasnika putničkih vozila.
To dalje takođe podrazumeva da je u proizvodnji teških komercijalnih vozila, potrošnja goriva, to jest što veća energetska efikasnost, već i sada jedan od centralnih imperativa. Stoga, potencijal za dalje redukcije štetnih isparenja u ovoj grani industrije, jeste manji u poređenju sa onim koji je karakterističan u proizvodnji automobila.
Da podsetimo da su se u decembru, članice Evropske unije dogovorile sa Evropskim parlamentom u pogledu nove klimatske regulative za nove putničke automobile. Njihove štetne emisije ugljen-dioksida bi, prema novim zahtevima, trebale da se smanje za 37,5% do 2030. godine, u odnosu na nivo iz 2021.
AutoRepublika
(256)
Ekološki pokret će svima glave doći.