Volkswagenov nadzorni odbor daje „zeleno svetlo“ za investicije vredne više milijardi
Nadzorni odbor Volkswagena treba danas da odobri investiciju vrednu više milijardi evra, uključujući i transformaciju tri fabrike u kojima treba da se proizvode električna vozila.
Ujedno, plan je da se istraže mogućnosti saradnje sa proizvođačima baterija, ali i konkurencijom.
Sindikati, koji kontrolišu polovinu glasova u Volkswagenovom nadzornom odboru, treba da potpišu plan koji podrazumeva kreiranje globalnog proizvodnog kapaciteta za milion električnih vozila do 2025. Međutim, sindikati u isto vreme imaju bojazan da će proizvodni pogoni za baterijske automobile zahtevati manji broj radnika.
Oko 436.000 radnih mesta u okviru nemačke industrije je povezano sa proizvodnjom benzinskih i dizel automobila.
Radna mesta su ugrožena iz prostog razloga što konvencionalni automobili poseduju 1.400 komponenti u motoru, izduvnom sistemu i transmisiji, dok električni automobili u okviru motora i baterija imaju samo 200 komponenti, kažu analitičari iz ING-a.
Volkswagenov menadžment je ove nedelje izneo planove vođama sindikata u vezi sa konvertovanjem fabrika u Cvikauu, Emdenu i Hanoveru, gde će se proizvoditi elekrični modeli, pružajući garancije za radna mesta do 2028.
Prvi I.D. električni model treba da siđe s proizvodne linije u Cvikauu u toku 2019., sa kapacitetom od 330.000 jedinica godišnje. U ovom proizvodnom pogonu se trenutno proizvode Golf i Golf karavan.
Volkswagenovu MEB platformu za električna vozila na oku ima i američki Ford, jer dve kompanije nastavljaju preliminarne pregovore u vezi sa potencijalnom saradnjom u razvoju autonomnih električnih vozila.
AutoRepublika
Izvor: Reuters
(179)
Замисли живот гдје имаш увид у цијену коштања готовог производа .
На основу личне перцепције одлучујеш да ли да платиш и колико да платиш преко цијене коштања како би опробао и користио „непоновљиви укус наше млечне чоколаде“
Не тако давно у рукама сам имао документ произвођачку саставницу за прехрамбени производ
Стишњена шунка у омоту …
Еминентни произвођач је у питању .
Катастрофа.
Шта ми плаћамо у односу на стварну цијену коштања.
Ако морам сам да сушим пршут на сјеверцу и југу(није yugo) , зашто нас тјерају да склапамо кола из компоненти ?
Молебан за администратора:
Колико треба да уплатим да ћирилица , којом се служим , буде читљива као и остала писма која се користе ?