Na samom kraju prošle zime, izveštavali smo da čelnici minhenskog giganta iz Australije, vrše pritisak na centralu da kompanija konačno probije barijeru i uđe u segment lakih komercijalnih vozila, koji ne pokazuje nikakve znake slabljenja. Kao poseban dodatni razlog, navodi se i prisustvo arhirivala u ovom segmentu, Mercedes-Benza.
Nije baš da je X klasa unela revoluciju u segment i zabelžila “besne” prodajne rezultate, ali tu je, u ponudi je i tako dodatno popunjava kasu Daimlera. Dakle, nema sumnje da proizvođači koriste svaku priliku da dodatno poprave cifre u bilansima, koje prikazuju prihode.
Ali, ovoj igranki se BMW neće priključiti.
Klaus Frojlih, član upravnog odbora zadužen za razvoj, u okviru kompanije BMW AG, imao je šta da kaže na pitanje australijskih novinara gde je pikap segment posebno popularan.
Uprkos skromnim prodajnim rezultatima X klase, Frojlih je svestan popularnosti ove vrste vozila u zemlji kengura, pa naglašava da pažljivo prati želje i afinitete kupaca sa svih meridijana.
„A gledajte, u ovoj situaciji, ja sam loš momak,“ priča Frojlih o svojoj ulozi u razmatranju ideje o predstavljanju pikap kamioneta sa oznakama marke BMW.
„Ako pogledate tržište pikap kamioneta, shvatićete da dominiraju modeli u nekom središnjem cenovnom rangu. U Nemačkoj je baš tako. Luksuzni primerci pikap kamioneta se ne prodaju baš sjajno.“
Ali, nije samo to u pitanju. Mercedes se udružio sa Nissanom, a pored toga i sam poseduje značajno iskustvo u oblasti proizvodnje komercijalnih vozila. Ovde se može iz rukava izvući kao kontraargument i ortakluk BMW-a i Toyote, koja je veoma zvučno ime u svetu pikap vozila.
Shodno tome, pitanje novinara je bilo: “Može li BMW da ponovo izmisli Hilux, baš kao što je Mercedes ponovo izmislio Navaru?
„Da bi kvalitetan pikap bio proizveden, jednostavno mora da koristi konstrukcijski koncept “karoserija na šasiji”, jer monokok platforma ne pruža dovoljno dobre predispozicije za ono što se od kamioneta očekuje,“ rekao je Frojlih.
„Na raspolaganju su mi samo dve arhitekture, platforme, a za pikap jednostavno nemamo gotovo rešenje. Pritom, ubeđen sam da za premijum proizvođača nikada nije profitabilno tržište prikap kamioneta.“
Frojlih takođe smatra da monokok karoserija predstavlja apsolutnu neophodnost, kako bi vozilo krasila vozna dinamika koja je osnova imidža marke BMW, a što je sa druge strane idealna predispozicija za loše karakteristike pikap vozila.
„Ma možemo mi da pričamo o tome sa Toyotom, nije sporno. Ali, cena prema kupcima bi bila poprilično visoka,“ objasnio je on.
„U razvoju sportskog roudstera, mi smo bili vodeći partner u toj saradnji. Pogledajte Z4 i videćete jedan BMW od glave do pete, pravog predstavnika ugleda naše marke.“
Da li će BMW promeniti svoj stav ikada? Da li ćemo nekada dobiti prepakovan Hilux, tako da on bude iskonski BMW? Nema šanse dok se Frojlih pita u upravnom odboru!
„Nema tržišnog potencija u segmentu pikap vozila koja počivaju na monokok arhitekturi. Na globalnom nivou, Daimler prodaje svega 4.000 primeraka X klase mesečno. Dakle, utopija.“
(2176)