Internetom pune dve godine cirkulišu svakojake fotografije i tizeri, verovatno najvažnijeg modela u poslednjih nekoliko godina, koji je svetskoj publici predstavio Daimler. Radi se naravno o čisto električnom krosoveru, Mercedes-Benz EQC sa kojim smo se detaljnije upoznali tokom specijalnog događaja organizovanog u Stokholmu.
Imajući u vidu renome proizvođača, dužinu trajanja promotivne kampanje i važnost prvog čisto električnog modela za marku Mercedes-Bnnz, potpuno je nepojmljivo kako je moglo da se dogodi da nemački gigant načini elementarnu grešku prilikom svetske premijere modela EQC.
Zvanični materijali za novinske redakcije širom sveta koje je pripremio i distribuirao Mercedes-Benz, su kroz 52 stranice, po običaju „mamutskog“ informativnog teksta, na četiri ili više mesta, sadržali informaciju o približnoj, anticipiranoj autonomiji električnog krosovera, a koja iznosi 200 milja (nešto preko 320 kilometara).
Međutim, matična kompanija u odnosu na Mercedes-Benz, odnosno Daimler je kasnije, u svom zvaničnom saopštenju za javnost naveo da je domet EQC krosovera, sa jednim punjenjem baterijskih jedinica, 279 milja, a pritom je dodao da je cifra izvedena uz poštovanje (nadalje nevažnog) NEDC protokola.
“Koristimo NEDC protokol kako bi dobili uporedive podatke,” izjavio je kasnije portparol Mercedes-Benza za američki The Verge. “Izračunatih 450 kilometara autonomije, prema NEDC ciklusu, je jedina cifra kojom trenutno raspolažemo.”
Tokom same premijere, u utorak predveče, ljudi iz Mercedes-Benza su delovali kao da su u nekom svom svetu i kao da žive u ubeđenju da EQC krasi niži nivo autonomije u odnosu na konkurentske modele, Tesla Model X i Jaguar I-Pace.
Ne ulazeći ovom prilikom u diskusiju, odnosno razmatranje primerenosti, to jest dovoljnosti proklamovane autonomije u odnosu na realne potrebe korisnika i u odnosu na postojeću i nadolazeću konkurenciju, ipak ne možemo da ne primetimo da je podatak o dometu EV sa jednim punjenjem baterije, praktično ključna informacija za ovaj tip vozila, a da je razlika od proklamovanih cifara u dva različita saopštenja od 80 milja, zaista ogromna.
Konfuzija koju je proizvođač uneo u javnost prezentacijom dva različita podatka o vitalnoj odlici noviteta, sam model je u priličnoj meri, praktično gurnula u drugi plan.
Opet, sa druge strane, to što je svetska premijera održana 2018. godine, a serijska proizvodnja startuje 2020. godine, daje dovoljno vremena proizvođaču da se upozna sa svojim novim adutom.
Nama ova nesmotrenost i amaterska greška, kao i prezentovana vremenska linija u vezi razvoja, promocije i početka proizvodnje čisto električnog krosovera, govori o tome koliko su današnji proizvođači prinuđeni da rade pod ekstremnim pritiskom i kako inače pedantni profesionalci postaju “zbrda-zdola majstori”.
AutoRepublika
(469)