Bugatti Chiron i Bugatti Divo – u čemu je razlika?
Bugatti Chiron vs Bugatti Divo.
Tokom Nedelje automobila u Montereju, Bugatti je predstavio novi „hiperekskluzivitet“ u vidu modela Divo. Ukoliko bismo morali da odredimo ultimativni serijski automobil današnjice, onda bi to bio on.
Sa cenom od 5 miliona evra, biće napravljeno samo 40 primeraka, koji su već sada rasprodati.
Divo jeste svojevrsna evolucija Chirona, dizajnirana i podešena za stazu, mada dele istu platformu i pogon. U čemu je razlika?
Već na prvi pogled, jasno je da Chironova karoserija nije tako agresivna. Linije Diva su oštrije i više preteće. Ipak, on se pre može nazvati remodeliranim Chironom nego potpuno novim modelom. Dva bratska modela dele i iste proporcije.
Da bi Divu podario jedinstvenu pojavu, Bugatti je dodao drugačije prednje farove, revidiran donji deo „anfasa“, novu haubu i „mišićavije“ krilo. Tu su i drugačija signalna zadnja svetla, kao i pragovi. Divo definitivno deluje agresivnije, što signalizuje njegovu trkačku orijentaciju.
Samim tim, nameće se pitanje, šta opravdava toliku razliku u ceni?
Identičan enterijer
Budući vlasnici se baš i neće osećati „posebno“ u odnosu na vlasnike Chirona, jer je Divo preuzeo identičan enterijer osim sedišta i par sitnijih detalja. Naravno, reč je o prelepom kabinskom prostoru sa nekim originalnim momentima. Ipak, nije tako originalan kako bi se očekivalo za automobil od 5 miliona evra.
Identična mehanika
Ukoliko „zagrebemo“ ispod površine, pronaći ćemo isti 8,0-litarski W16 quad-turbo sa 1.500 ks. To i ne treba da čudi, jer realno, šta će vam brojnija „konjica“ od Chironove?
Dok je Chiron stvoren da ostvari neverovatnu brzinu na pravcu, Divo je sposobniji na planu agilnosti i voznih osobina. Vreme kruga koje je postigao na stazi Nardo je čak osam sekundi bolje od Chironovog, što je impresivno. Inženjeri su modifikovali šasiju, ogibljenje, nagib točkova itd., a uz to su skinuli 34 „suvišnih“ kilograma. Međutim, Divo nije lagan sa svojih 1.960 kilograma, naprotiv. Do „stotke“ ubrzava za 2,4 sekunde a maksimalno može da pojuri do 380 km/h. To je dosta niže od Chironove maksimalne brzine od 420 km/h. Međutim, ovo je stavka koja malo znači na trkačkoj stazi.
Zaključak?
Razlike između Chirona i Diva nisu značajne, bar ne na papiru. Međutim, ono što ne možemo da vidimo razdvaja ova dva modela. Divo, sa dodatnim aerodinamičkim komponentama i unapređenom šasijom, prolazi krivine na trkačkim stazama na način na koji to Chiron ne može. Ipak, da li to opravdava cenu od 5 miliona evra? Kupcima to verovatno nije ni važno, jer čini se, da Divo košta 6 ili 10 miliona evra, bilo bi isto, i svi bi bili prodati unapred.
S druge strane, tu je Chiron Sport, 18 kilograma lakši od „standardnog“ modela, sa revidiranom šasijom i unapređenim ogibljenjem. On je Nardo prošao tri sekunde sporije od Diva a košta 2,66 miliona evra, što znači gotovo dvostruko manje.
Na kraju, ekskluzivnost je ono što se broji i što se dodatno plaća. Svaka roba ima svog kupca.
(1041)