U prvih sedam meseci ove godine lidersku poziciju među luksuznim markama na kineskom tržištu zauzela je BMW grupa, prati je Mercedes-Benz, dok je trećeplasirani Audi.
Lider je u tom periodu plasirao 396.493 vozila, odnosno 2,9% više nego godinu ranije. Prodaja Mercedesa je napredovala za 15%, odnosno isporučeno je 392.780 vozila sa trokrakom zvezdom na haubi. Najveći rast prodaje od 17%, je zabeležio trećeplasirani Audi koji je realizovao 359.781 primerak.
Međutim, ako se posmatra samo juli mesec ove godine, Audi je po prvi put ove godine nadmašio Mercedes-Benz koji je plasirao 52.616 primerak (+8,3%). Audijeve prodajne cifre za ovaj mesec su sledeće: 53.191 (+3,8%). BMW grupa je u julu zabležila najlošije prodajne rezultate, sa isporučenih 46.692 (+7,8%) primeraka automobila, što sa oznakama bavarske marke, što sa oznakama britanske marke.
Ovako značajan rast prodaje Audija, uslovljen je dobrom prodajom limuzine A4, verzije sa produženim međuosovinskim razmakom, čija je realizacija porasla za celih 33% i zaustavila se na 13.985 prodatih sedana.
Famozne carine
Audi poseduje predispozicije da najviše profitira iz zahuktalog trgovinskog rata. Kako su kineske vlasti snizile carine na uvoz putničkih automobila sa 25% na 15%, počev od 1. jula, tako su od 6. jula, počele da se primenjuju više carinske stope na putničke automobile koji su proizvedeni u Americi pa uvezeni u Kini. Ranije je carina bila jednoobrazna za sva vozila, bez obzira na zemlju porekla, ali je od pomenutog datuma povećana na 40% za ona koja stižu iz SAD.
Mercedes-Benz i BMW poseduju postrojenja u Alabami i Južnoj Karolini, i odatle dopremaju svoje krosovere na kinesko tržište. Radi se o modelima X5 i X6, kao i Mercedesovim GLE i GLS krosoverima. Stoga su se ove dve marke našle posebno pogođene, za razliku od Audija čija se proizvodnja ne odvija na teritoriji Amerike.
(427)