Mazda odbacuje optužbe da je s namerom falsifikovala podatke u vezi sa potrošnjom goriva i emisijom izduvnih gasova.
Izveštaj Nikkei Asian Reviewa o navodnom varanju Mazde, Yamahe i Suzukija, goruća je tema trenutno u automobilskoj industriji. Japanska publikacija je izvestila da su „sumnjivi testovi izvedeni na uzorcima vozila, odabranim tokom procesa utvrđivanja garancije kvaliteta“.
Japanska marka je spremna da pojasni stvar objasnivši šta se zaista desilo. Naime, Mazda je podnela izveštaj japanskom Ministarstvu za zemljište, infrastrukturu, transport i turizam (MLIT), navodeći detalje istrage koji se tiču testnog uzorka, kada su se koristili JC08 i WLTC2 testni režimi tokom finalne inspekcije vozila. Ni u jednom od dva testna režima, Mazda nije pronašla bilo kakve „nepravilne promene ili falsifikovanje podataka“.
Međutim, kompanija je detektovala greške u očitavanju brzine, koje se odnose na situacije u kojima dolazi do većih devijacija od dozvoljenih prilikom testiranja. Ove greške su otkrivene u 72 slučaja od ukupno 1.472 testirana automobila pod spomenutim JC08 ciklusom.
Nakon detaljnije istrage, Mazda je detektovala dva slučaja u kojima se problem dešava. Prvi se odnosi na nekorektno programiran sistem koji treba da automatski da ispravlja podatke koji sadrže grešku u očitavanju brzine. Pored toga, ove testne procedure nisu korektno organizovane, jer detektovane devijacije postaju odgovornost svakog individualnog inspektora.
Mazda je ponovo pregledala sve podatke sa testova i rezultati su sledeći: „Nema uticaja na specifikacije koje se tiču potrošnje goriva i emisije izduvnih gasova“. Kompanija je dodala da se nije suočila sa bilo kakvim problemima tokom WLTC testnog ciklusa.
Da bi izbegla slične probleme u budućnosti, Mazda je ažurirala sistem tako da automatski označi testne rezultate nevažećim ukoliko dođe do greške u očitavanju brzine. Takođe je povećan broj zaposlenih, koji su odgovorni za proveru podataka, uključujući i očitavanje brzine.
Mazda je na kraju saopštenja za medije priznala da su napravljene greške, ali samo na „malom broju testova i u situacijama koje su brzo identifikovane, tako da su preduzeti neophodni koraci da se to izbegne u budućnosti“.
(291)