Zanimljivost dana: Prve države sa registarskim tablicama
U današnja vremena, svaki automobil je obavezan da ima minimalno jednu (a često i dve) registarsku tablicu za identifikaciju. Zavisno od država, tablica može da predstavlja poseban grad ili državu, ali u svima pruža poseban broj preko koga je moguće pronaći informacije o vlasniku i automobila u arhivi.
Da li ste se zapitali koja država je bila prva koja je predstavila registarske tablice i kako su one u samom početku funkcionisale?
Francuska je postala prva država koja je zahtevala registarske tablice 1893. godine, dok je Nemačka pratila korak tri godine kasnije. Ipak, u obe države vlasnici su bili primorani sami da ih proizvode i na njima bi pisalo njihovo ime i adresa.
Prve nacionalne registarske tablice su debitovale u Holandiji 1898. godine. Njih je lično izdavala lokalna vlada, a njima bi se nalazilo jedno ili dva slova (zavisno od provincije u kojoj vlasnik živi) i pet brojeva.
Slična situacija je bila i u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Njujork je postao prva savezna država koja ja zahtevala registarske tablice 1901. godine, ali slično kao i Francuska i Nemačka, njih su proizvodili vlasnici lično i na njih uglavnom stavljali svoja imena. Tek dve godine kasnije savezna država Masačusets postaje prva u kojoj je vlada izdavala registarske tablice. Amerikanci su takođe imali i sistem gde bi vlasnici svake godine dobijali nove tablice, a od 1920-ih godina svaka savezna država je bila u stanju da napravi sopstveni dizajn sa karakteristikama koje oslikavaju tu državu u najboljem svetlu.
Zoran Tomasović
(645)