Šokantna izjava šefa kompanije Shell
Šef kompanije Shell poziva na raniju zabranu SUS motora. Šta to sve znači?
Neke države su već donele odluku o zabrani prodaje automobila koji za pogon koriste motore s unutrašnjim sagorevanjem, o čemu smo ekstenzivno izveštavali prethodne godine. Podsetićemo, u kontekstu novih dešavanja sa ovim u vezi, da je Velika Britanija analognu odluku donela prošlog leta, a prema njoj, počev od 2040. godine, prodaja dizel i benzinskih verzija automobila i lakih komercijalnih vozila neće biti legalna.
Međutim, sada se čuju i glasovi koji pozivaju organe vlasti na Ostrvu, da taj datum bude bliži sadašnjem trenutku. Logično je da svojevrsno iznenađenje predstavlja i poziv slične sadržine koji je javnosti predstavio generalni direktor kompanije Royal Dutch Shell, Ben van Berden, u razgovoru sa novinarima lista The Guardian.
Van Berden je svoj stav obrazložio hitnom potrebom da se pristupi rešavanju problema očajnog kvaliteta vazduha u Velikoj Britaniji, posebno u zonama oko glavnih putnih pravaca.
“Ukoliko bi došlo do pomeranja datuma zabrane prodaje konvencionalnih automobila, ranije nego što je prvobitno predviđeno, očigledno je da bi to bio potez koji bi pozdravili mnogi. Lično, smatram da bi Velika Britanija to morala da uradi pre ostalih država, jer neće biti svi u svetu u stanju da to urade brzo.” Dodao je da smatra očiglednim da brojne države Azije i Afike, objektivno moraju da slede sporiji tempo u zabranama. “Po ovom pitanju, svet će reagovati različitom brzinom,” izjavio je on.
Nakon ove izjave, postavlja se logično pitanje: zašto bi rukovodilac jedne od najvećih kompanija iz naftne industrije pozivao na ovakav potez? Odgovor je jednako logičan. Uglavnom se kompanije, u svojim planovima razvoja, oslanjaju na predviđanja, odnosno projekcije dešavanja na tržištu u budućem periodu. Jasno je dakle, kako je za Shell veoma bitno da aktivnosti odeljenja za planiranje budu utemeljene na predvidim događajima.
Drugim rečima, van Berden i Shell su prihvatili da je vreme konvencionalnih automobila na zalasku, pa žele da se prilagode novonastalim okolnostima i izvuku što više beneficija za svoju kompaniju u vremenu koje sledi. On je svojom izjavom, takođe pokazao ubeđenje da će brža zabrana SUS motora dovesti i do izmenjenog ponašanja kupaca, odnosno do bržeg prihvatanja alternativnih pogonskih sklopova.
Što se tiče same Velike Britanije, emisije ugljen-dioksida iz svih ostalih sektora, drastično su opale, prevashodno zbog intenziviranog korišćenja obnovljivih izvora energije. Na taj način, oblast transporta ostaje kao novi najznačajniji faktor koji uslovljava loš kvalitet vazduha. Vlada ostrvske države procenjuje da prateći poguban uticaj na zdravlje stanovništva, budžet košta oko tri milijarde američkih dolara, na godišnjoj osnovi.
Jedan aspekt maloprodaje naftnih derivata, a koji ljudi često previđaju, odnosi se i na činjenicu da značajan deo prihoda prodajnih mesta, odnosno benzinskih stanica, potiče od prodaje robe široke potrošnje: konditorskih proizvoda, sokova i ostalih napitaka, cigareta i sličnih proizvoda.
Shell je započeo ofanzivu instaliranja mreže punjača za električna vozila, na svojim benzinskim stanicama na Ostrvu, u naporu da privuče vozače koji koriste plug-in hibridna i čisto električna vozila.
U budućem vremenu, količine prodatih naftnih derivata na benzinskim stanicama, neće biti dovljne kako bi prodajna mesta ostala profitabilna. Baš kao što se duvanska industrija preorijentisala na kozmetičke, konditorske i ostale povezane industrije, tako će morati da se prilagode i kompanije iz oblasti naftne, i industrije prodaje naftnih prerađevina. Bez ovog zaokreta, benzinske stanice bi mogle da postanu intitucije kulture – muzeji.
Ben van Berden je kritički reagovao i povodom mnoštva tužbi protiv kompanija iz naftne industrije, koje se slivaju u sudove širom sveta, a koje podnose brojne gradske uprave i ostale državne institucije. Prethodne nedelje, Rod Ajlend je postala prva američka savezna država koja je podnela tužbu protiv kompanije Shell, ali i ostalih industrijskih džinova iz te privredne grane.
“Pomalo je bizarno to što navode konzumenti naših proizvoda. U suštini, naši klijenti nas tuže zato što ne žele naše proizvode, a mi ih (kao) prisiljavamo da ih koriste,” rekao je van Berden.
Sasvim je sigurno da će mnogi ovu izjavu shvatiti kao perfidnu i prizemnu zamenu teza, s obzirom na činjenicu da se u tužbenim zahtevima, masovno navodi da su istaknuti akteri naftne industrije skovali zaveru protiv čovečanstva, zarad sticanja profita. Drugim rečima, svi su oni znali da alternative postoje, i da sagorevanje naftnih derivate nanosi veliku štetu prirodi i zdravlju ljudi. Ali, o tome su ćutali, odnosno aktivno su skrivali od javnosti činjenice.
Ekološki aktivisti su jasni u svojim porukama. Sve one mogu da se svedu u sledeće reči: sudovi će vam možda i oprostiti zlodelo, istorija svakako neće.
AutoRepublika
(1018)
Živo me interesuje kakva teza i zahtev se iznose u toj tužbi protiv Shell-a. Mada, nemam dilemu da je u pitanju vrhunac licemerstva. Obostranog.
Živo me zanima, kakvu igru igraju velike multinacionalne kompanije i globalisti sa emisijom CO2, ekologijom i sl. Oni da žive od konditorskih proizvoda na pumpama, i struje za punjenje automobila? Pri tome niko ne pominje kamione, traktore, mehanizaciju, brodove avione. Putnička vozila ne troše nafnih derivata (verovatno) ni 20% Logično je u UK značajno smanjena emisija CO2, kad se skoro ništa bitno tamo ne proizvodi. Nestale su željezare, rudnici, teška industrija, a grejanje ide na gas, koji nije iz UK. Sve se proizvodi u Kini, Indiji, Brazilu, Turskoj … Ovakve zamne teza koje plasiraju multimilijarderi me plaše. Jednostavno ne znam… Pročitaj više »