Vremenski uslovi mogu potpuno da poremete autonomne automobile.
Samovozeća vozila su definitivno stvar budućnosti. Mnogi jedva čekaju vreme kada budu mogli da odremaju na putu do posla. Ipak, od tako nečeg smo još uvek daleko.
Pre neki dan, objavili smo vest da je autonomni automobil udario pešaka u SAD (mada se ispostavilo da krivica nije bila na automobilu). Međutim, u čitavoj ovoj priči, malo ko obraća pažnju na uticaj vremena.
Naučnici kažu da solarne oluje, koje povećavaju geomagnetske aktivnosti i zračenje, mogu da izazovu smetnje na vezi između GPS sistema automobila i satelita, koji navodi vozilo. Solarne oluje se rangiraju od jedan do pet, u zavisnosti od intenziteta, s tim što najjače mogu da iz stroja izbace električnu mrežu i komunikacije.
Skot MekIntoš, direktor opservatorije na velikoj nadmorskoj visini u Koloradu, ne želi da se autonomna vozila previše oslanjanju na GPS, jer to može biti opasno. „Previše ovde zavisi od faktora verovatnoće“, izjavio je MekIntoš. „Dovoljno je da se desi nekoliko incidenata i da čitava industrija bude ugrožena.“
Ipak, inženjeri su već krenuli da se izbore s ovim problemom. Naime, autonomna vozila se u najvećoj meri oslanjanju na senzorske i laserske impulse, što je tehnologija poznata pod imenom LIDAR, koja detektuje okolinu u stvarnom vremenu, kao i mape visoke definicije, tako da ukoliko vremenski uslovi prave probleme, automobil će iz podataka koje poseduje znati šta da uradi, odnosno, tako bi trebalo da bude.
Deni Šapiro, viši direktor automobilskog sektora u Nvidia Corp, koja proizvodi čipove i sisteme veštačke inteligencije za brojne proizvođače automobila i Uber, rekao je da čak i ukoliko postoji problem, autonomni automobili će biti kreirani sa dovoljno sistema podrške da se izbore sa nevoljama.
(218)