Radarski uređaj koji sem brzine detektuje slanje poruka i telefonske razgovore
Američki ComSonics je razvio novi radarski uređaj, koji ne samo što je sposoban da meri brzinu kretanja vozila, već je kadar da detektuje frekvenciju na kojoj funkcioniše slanje SMS poruka, odnosno prenos podataka. Naravno, uočavanje obavljanja telefonskih razgovora se podrazumeva.
Ovo su svakako dobre vesti, jer je upotreba mobilnih uređaja postala prava pošast u saobraćaju. Primera radi, u SAD je to uzrok čak 1,6 miliona sudara, od kojih je 330.000 rezultat pisanja poruka. Po zvaničnim podacima Nacionalnog saveta bezbednosti, oko 660.000 vozača nedozvoljeno koristi mobilne uređaje svaki dan u SAD. Ono što još više zabrinjava je da pisanje poruka tokom vožnje povećava rizik od saobraćajnog udesa šest puta, više nego vožnja u alkoholisanom stanju.
Međutim, ComSonics je odlučio da tome stane na put. Naime, radarski uređaj detektuje frekvencije na kojima funkconišu mobilni telefoni.
Mada policijski službenik teroretski samo treba da uhvati frekvenciju tekstualne poruke iz automobila radi potvrde, proces nije tako jednostavan, tako da su mnogi zabrinuti u vezi sa protivrečnostima koje se mogu pojaviti. Uprkos tvrdnjama ComSonicsa da radarski uređaji neće razotrkriti sadržaj teksta, jer nisu dizajnirani da dešifruju informacije, mnogi kritičari smatraju da bi ovo mogao da bude problem.
Mada je dotična tehnologija sposobna da razlikuje frekvencije koje se emituju pri razgovoru i slanju poruka, nameću se neka pitanja na koja još uvek nema konkretnih odgovora, vezano za tačnost radara. Da li uređaj može da odredi da li vozač ili putnik pišu poruke? Da li radar treba da se koristi samo u slučaju da je vozač sam u vozilu? Šta ukoliko koristi „hands-free“ tehnologiju pri kreiranju poruka?
ComSonics je svestan da postoje izvesne pravne prepreke, koje moraju da se reše pre praktične upotrebe uređaja. Uprkos potencijalnim problemima koji se mogu javiti, čitava namera je pozitivna, jer vozači koji koriste mobilne telefone u vožnji predstavljaju trenutno najveću opasnost na drumovima.
Uglavnom, do testiranja u realnim uslovima će prvo doći u SAD, a za očekivati da će se uređaj u međuvremenu usavršiti. Nadamo se da će uskoro stići i u ruke naše saobraćajne policije.
(470)
Kako bre dok pijan vozim da saljem poruke ? Mogu samo da razgovaram na mobilni ali malo saplićem jezikom ?
Šala naravno,ne saplićem jezikom ?
Na zalost voznja u alkoholisanom stanju je upotrebljena kao pandan upotrebi mobilnih telefona . Verujem da je negde tako ,ali po meni je najvece stete je ipak izazvao alkohol.
Uz njega ide i kombinacija vise gresaka u toku voznje. Prevelika brzina,nepostovanje prava prvenstva….
Da ne spominjem da su alkoholisani ljudi skloni i drugim prekrsajima ,ne samo saobracajnim.
Šest puta je veća verovatnoća da dođe do saobraćajnog udesa prilikom korišćenja mobilnog telefona u vožnji nego u alkoholisanom stanju. Ovo ne promoviše alkoholisanje, naravno, već je pokazatelj do koje mere je upotreba mobilnog telefona opasna. Pavle