Analiza: Peugeot želi vođstvo u segmentu sa novim Peugeotom 5008
PSA grupa nastoji da se nađe na što višem mestu na lestvici prodaje. Novi krosover, Peugeot 5008, trebalo bi da pomogne francuskom proizvođaču da to i ostvari.
U 2018., na redu je zamena za 508, kao i nova generacija Partnera. Restilizacija 308-ice je u Francuskoj naišla na odličan prijem, i uz novi 5008 je glavno Peugeotovo oružje za tržišnu borbu u ovoj godini.
Novi 1,5-litarski dizel PSA grupe je još jedan novitet, kojeg možemo nazvati tržišnim adutom, a svoje mesto će pronaći u brojnim modelima portfolija francuskog proizvođača. Pored štedljivog agregata, tu je i osmostepeni Aisin automatski menjač, koji je dostupan u 5008.
Hibridi?
Nazvan SUV-om, mada je zapravo reč o krosoveru, druga generacija 5008 je jedan od kandidata za ovogodišnji izbor „Automobila godine“ u Srbiji. Kao i prošlogodišnji pobednik, 3008, ni veći model nema integralni pogon ni kao opciju. Da li ćemo imati PHEV verziju 5008, takođe još uvek ne znamo sa sigurnošću.
Plug-in hibridni sistem je potvrđen za manji 3008, što bi možda bilo dovoljno za kombinovanu elektrifikovanu ponudu u Peugeotovoj evropskoj SUV ponudi. Međutim, o tom potom…
Bez prednosti u vidu AWD
S obzirom na to da počiva na EMP2 platformi, novi 5008 je „genetski“ povezan sa 3008, ali i sa 308. Dakle, 5008-icu možemo i posmatrati kao produženu (4.461 milimetara), „restilizovanu“ verziju 3008, sa sedam sedišta umesto pet. Za razliku od prethodnih generacija, oba modela su deklarisana kao SUV, mada, kao što smo spomenuli, nemaju pogon na sve točkove ni kao opciju. Ono što je prednost ovakve postavke nije samo redukcija mase već i ravan pod. To znači da putnik koji sedi u sredini klupe sa tri sedišta u drugom redu, nema smetnju u vidu transmisionog tunela.
Peugeot je čak demonstrirao koliko prostora ima u trećem redu sedišta, postavivši na zadnje sedište člana PR tima, visokog 195 centimetara. Doduše, prostora u visini glava nije bilo „koliko hoćeš“, ali definitivno nije bilo ni tesno koliko bi se to očekivalo. Zaista, francuska marka je na najbolji mogući način optimizovala kabinski prostor u novajliji. Pored svega, čak i sa uspravnim naslonima trećeg reda sedišta, prtljažnik raspolaže sa sasvim dovoljno prostora, više nego u recimo mnogo skupljem (i većem) Land Rover Discoveryju.
Avangarda kao tržišni adut
Sasvim je jasno da Peugeot nastoji da sa svojim krosoverima uđe jednom nogom u premijum segment. Već čuveni mali volan, zasečen na dnu, je tu, i-Cockpit postavka armaturne table takođe, i dok je neko oduševljen ovom konfiguracijom, ima i onih kojima se ona baš i ne sviđa. U svakom slučaju, Peugeotu treba odati priznanje za hrabrost i originalnost.
Ono što, ne samo PSA grupa, već i svi ostali proizvođači moraju da imaju na umu u današnje vreme je – kinesko tržište. Dakle, imperativ je svideti se kineskom kupcu, kako što se tiče spoljnog izgleda vozila, tako i enterijera.
Tekstilna obloga armaturne table deluje veoma elegantno i verovatno će biti sve češća, s obzirom na to da sve više ljudi odustaje od ideje da im enterijer automobila bude obložen životinjskom kožom. Kineski kupci poslovično baš i ne vole preterano kožu, a ako u obzir uzmemo sve Peugeotove „kontroverze“, savet drugim proizvođačima je da slede njihov primer.
Ipak, to što francuski krosover izgleda potpuno drugačije unutra u odnosu na bilo šta drugo u klasi, nije nimalo loša stvar, naprotiv. Peugeot i treba da neguje tradiciju posebnosti, što mu sasvim solidno ide od ruke. Treba imati na umu da nisu svi kupci automobila ljubitelji nemačke škole, koja je dominantna na balkanskim prostorima. Dakle, 5008 poseduje sve preduslove da se istakne u postojećoj konfekcijskoj učmalosti.
Peugeot je takođe pionir kada je reč o „uklanjanju viška dugmića i prekidača“. Svojevremeno, i ovo rešenje je naišlo na gomilu kritika, da bi većina proizvođača krenula upravo putem kojeg je francuska marka utabala.
Motori, motori…
Ono što je izazvalo skepsu prilikom lansiranja je ulazni agregat. Reč je o 1,2-litarskoj benzinskoj jedinici sa tri cilindra. Većina nevernih Toma je očekivala prečestu upotrebu ručice menjača, nedostatak obrtnog momenta, preveliku potrošnju zbog guranja agregata u visoke obrtaje itd. Međutim, pogrešili su. Sa 130 ks, ovaj motor je dostupan kako sa šestostepenim manuelnim, tako i automatskim menjačem, i svoj posao obavlja više nego korektno.
Naravno, izbor agregata je širok. Što se emisije CO2 tiče, ona je kod dizela u proseku 106 g/km, dok je kod benzinaca 117 g/km. Sjajno, nema šta.
Već smo spomenuli 1,2-litarski, trocilindarski PureTech sa 130 konja, a tu je i 1,6-litarski THP sa 165 ks. Poznati 1,6-litarski turbo dizel pod BlueHDi zastavom dolazi u verzijama sa 100, 120, 150 i 180 ks. Tu je i nova 1,5-litarska jedinica, posebno razvijena da zadovolji buduće Evro 6.2 norme.
Što se tiče mase automobila, minimum iznosi 1.310 kilograma, naravno sa najmanjim motorom. Performanse sasvim solidne – 10,9 sekundi do stotke i maksimalna brzina od 188 km/h. Dizel model u vrhunskom paketu opreme sa osmostepenim automatskim menjačem je težak 1.530 kilograma.
Proizvodnja
Peugeot 5008 se za Evropu i svet (bez Kine) proizvodi u Ren-la-Žaneu, 350 kilometara zapadno od Pariza. U zavisnosti kako stvari budu tekle za ovaj model na najvećem svetskom tržištu, Wuhan bi mogao da proizvodi više 5008-ica nego francuska fabrika.
Zaključak
Dakle, prognoze da će krosover prenaglašenog dizajna, slabog pogona, bez AWD-a kao opcije biti promašaj, nisu se obistinile. Peugeot 5008 je jedan od najdominantnijih modela u klasi i sigurno je da će doprineti boljem tržišnom kotiranju francuske marke u Evropi. Mi mu definitivno prognoziramo tržišni uspeh.
AutoRepublika
(438)