U svetu automobila, kada su motori u pitanju, ljudi obraćaju pažnju na dve stvari generalno: performanse i efikasnost, uz pouzdanost, naravno. Dve vrednosti vezane za performanse su snaga i maksimalni obrtni moment, i obično se navode u „paketu“. Ipak, neki ljubitelji automobila favorizuju jedan parametar a drugi ovaj drugi. Ipak, nije sve baš tako jednostavno. Kao i obično, kada su ovakve stvari u pitanju, u pomoć priskače Engineering Explained.
Obrtni moment je sila primenjena na nekoj distanci. Primera radi, sagorevanje u cilindrima prenosi silu na kolenasto vratilo preko distance koju čini klipnjača. Konjskim snagama se meri brzina po kojoj je rad izvršen. Naravno, Džejson Fenske pruža sjajno objašnjenje u vezi sa razlikom između dva česta termina.
Da bi demonstrirao razliku između snage i obrtnog momenta, Fenske je dao primer dva automobila iste veličine i mase. Automobil 1 raspolaže sa 200 ks i 135 Nm, dok automobil dva ima motor od 100 ks i 270 Nm. Koji je brži? Oni čiji je odgovor „automobil 1“ su u pravu, jer će kompletirati radnju dolaska od tačke A do tačke B brže.
Prenosni odnosi takođe mogu da utiču na isporuku obrtnog momenta. Kao primer, Fenske navodi vilasti ključ. Onaj sa dužom drškom obezbeđuje viši moment sile, čak i kada je ona ista kao i na kraćoj dršci. Ova razlika u momentu sile je prisutna jer se sila množi distancom, i ukoliko se distanca povećava, takođe se povećava moment sile, bez obzira što je ona ostala ista na dršci.
Doduše, davno je bilo kada smo to sve učili u školi, pa zato – pogledajte video.
(13609)
Jako poučno.
Hvala „Autorepublici“.
Moron brate, da ti se zahvalim što nas pratiš. Ti si ovde na domaćem terenu 🙂
Pa, „Autorepublika“ mi jeste „domaći teren“, draga mi je i uvek nešto interesantno nadje da se pročita, ali, razliku izmedju obrtnog momenta i snage nikada nisam do kraja razumeo (mada od ranije znam i za formulu koja je pomenuta u prilogu, koja iskazuje zavisnost snage od momenta i obrtaja ). Toliko puta sam pokušavao da to razumem, ali, idiot ostaje idiot. Ne kažu džaba: „Nije svačije po selu pevati“ 🙂