U maju ove godine, kineski proizvođač Geely je objavio da radi na tome da preuzme malezijski Proton, koji je, kao što je poznato, vlasnik Lotusa. Transakcija od 65 miliona dolara će biti finalizovana do kraja ovog meseca, kada će Geely preuzeti kontrolni paket u Lotusu.
Stručnjaci smatraju da bi Lotus mogao da procveta pod finansijski „potkovanim“ Kinezima, koji koriste revolucionarni princip kontrole svojih marki. Kada je kupio Volvo 2010., Geely je obezbedio neophodne investicije, ali je zadržao inženjere i dizajnerski tim, ljude koji su nastavili da rade ono što najbolje znaju. Isti pristip bi mogao da bude primenjen na Lotus.
S druge strane, britanska marka bi mogla da obezbedi tehnologije i inženjerski koncept koji su od ključnog značaja za Geelyjeve marke. Pre svega se to odnosi na šasije male mase, dizajn karoserije i električni pogon. Lotus trenutno vodi i konsultantski biznis, pomažući većim proizvođačima da smanje težinu svojih proizvoda, kalibrišu ogibljenje i poboljšaju aerodinamiku.
Logičan dalji korak u razvoju sportske marke bi bio razvoj modela s električnim pogonom. Lotusu EV tehnologije nisu nepoznate, jer su upravo inženjeri iz ove kompanije pomogli Tesli da konstruiše i proizvede Roadster 2008. gdoine. Za 2-3 godine, automobili na baterije će posedovati mnogo bolje performanse jer je ta tehnologija trenutno u progresu.
Ipak, pre nego što se sve to desi, Lotus mora da se pozabavi Brexitom. Sa Geelyjevim ulaganjima, Lotus će morati tržišno da se proširi van Evropske unije, unutar koje se nalazi polovina proizvodnje trenutno.
(236)