1. Home
  2. Vesti
  3. I Audi će ponuditi verziju Volkswagenove nove marke Scouta
I Audi će ponuditi verziju Volkswagenove nove marke Scouta
1

I Audi će ponuditi verziju Volkswagenove nove marke Scouta

50
1
Podelite sa prijateljima:

Prema poslednjim navodima ugledne nemačke publikacije Automobilwoche, Audi se sprema za jedan od najneobičnijih i najambicioznijih projekata u svojoj modernoj istoriji, a to je razvoj velikog, robusnog terenca namenjenog pre svega američkom tržištu. Ovaj model, i dalje nezvaničan, bio bi pozicioniran kao direktan rival vozilima kao što su Land Rover Defender i novije generacije luksuznih terenskih SUV-ova. Ujedno bi bio tesno povezan s nedavno oživljenim brendom Scoutom, koji pripada istoj grupaciji Volkswagen i koji u SAD planira potpuno novu liniju elektrifikovanih terenaca.

Sama osnova novog Audijevog projekta prilično je neuobičajena za ovu marku. Umesto klasičnih rešenja po kojima su poznata četiri prstena, a to bi bili mehanički rafinirane samonoseće konstrukcije i naglašene sportske dinamike, ovaj model će koristiti arhitekturu „školjka na šasiji“.

To je tradicionalni tip građe koji dominira među američkim terencima i kamionetima, jer nudi otpornost, dodatnu izdržljivost i pogodnost za teške terenske uslove. Audi veruje da će ovakav pristup biti daleko privlačniji američkim kupcima, jer se uklapa u njihov mentalitet robusnih, sposobnih vozila koja mogu i na asfalt, i duboko van njega.

Pogon ovog budućeg modela takođe će biti blizak tehnologiji koju Scout planira da koristi za svoje prve serijske modele. Prema informacijama iz Automobilwochea, Audi će usvojiti plug-in hibridni sklop u kom se elektromotori brinu o osnovnom pogonu, dok motor sa unutrašnjim sagorevanjem goriva služi kao generator, odnosno kao produžetak dometa (range extender).


Još jedna važna stavka tiče se proizvodnje. Audi trenutno ne proizvodi nijedan model u Sjedinjenim Američkim Državama, što je dovelo do značajnih trgovinskih opterećenja i viših cena za kupce. Kako bi to promenio i izbegao uvozne carine, novi terenac bi, prema navodima, trebalo da se proizvodi u Scoutovoj fabrici u američkoj saveznoj državi Južnoj Karolini. Fabrika je i dalje u izgradnji, ali se očekuje da će do kraja 2027. godine biti spremna za serijsku proizvodnju.

Ovaj potez ima jasan smisao. To bi bilo razumevanje da oslanjanje na postojeću Volkswagenovu infrastrukturu omogućava bržu i jeftiniju proizvodnju, dok lokalna izrada vozilo čini konkurentnijim na najvećem tržištu na svetu za ovaj tip vozila.

Ako se sve ispostavi tačnim, ovaj model može značajno promeniti imidž Audija na američkom tržištu. Umesto brenda koji dominira sportskim sedanima, električnim krosoverima i luksuznim SUV-ovima, Audi bi dobio vozilo koje jasno cilja najzahtevnije entuzijaste za terensku vožnju. Time bi brend stupio u segment u kom do sada nije igrao, ali koji je u poslednjih nekoliko godina doživeo ogroman rast. To je kategorija luksuznih, sposobnih, tehnološki naprednih terenaca.

Zahvaljujući kombinaciji elektrifikacije, američke proizvodnje i robusnog dizajna, nemački gigant bi mogao da ponudi potpuno novu vrstu prestiža: prestiž koji se meri ne samo kvalitetom kože u kabini, već i dubinom blatnjave staze koju vozilo može da savlada.

AutoRepublika

(50)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

„Bio bi pozicioniran kao direktan rival vozilima kao što su Land Rover Defender i novije generacije luksuznih terenskih SUV-ova.“ Da li to vazi i za Mercedes G?

Ova recenica sve objasnjava. Proverena terenska tehnika Scouta plus luksuzna karoserija – poruka je jasna: „ako hocu, mogu i na teren a mogu da vas vozim i na bal!“ Ovaj auto ostace nedostizan za mnoge od nas, ipak ostaje radoznalost kako ce Audi da spoji dva sveta, teren i visoke stikle. Nadajmo se da nece liciti na ono cudo koje proizvodi u Kini, „Audi“ bez prstenova.