1. Home
  2. Vesti
  3. XC60 je sada najprodavaniji Volvo svih vremena, prestigao legendarni 240
XC60 je sada najprodavaniji Volvo svih vremena, prestigao legendarni 240
2

XC60 je sada najprodavaniji Volvo svih vremena, prestigao legendarni 240

221
2
Podelite sa prijateljima:

Sa više od 2,7 miliona prodatih primeraka, Volvo XC60 je sada najprodavaniji model u istoriji kompanije. Ovaj premijum kompaktni krosover prestigao je legendarni Volvo 240, koji je prestao da se proizvodi 1993. godine, a prodat je u oko 2,68 miliona primeraka.

Volvo XC60 debitovao je 2008. godine, otprilike godinu dana nakon što je švedska kompanija predstavila koncept vozila na sajmu automobila u Detroitu 2007. godine. U to vreme, XC60 je bio drugi SUV u Volvovoj ponudi – srednje veliki XC90 predstavljen je 2002. XC60 je postao deo Volvoove serije „60“, u koju spadaju i S60, S60 Cross Country i V60 Cross Country.

Krosover je odmah postao hit i već 2009. postao najprodavaniji Volvoov model. Isprva se proizvodio u Evropi, a zatim je postao i prvi globalni model koji se pravio u Kini. Druga generacija XC60 proglašena je Svetskim automobilom godine 2018. godine.

Dok se prva generacija prodavala sa benzinskim i dizel motorima, druga generacija XC60 predstavljena je sa hibridnim pogonom.

Godina 2024. bila je najbolja do sada za ovaj model, sa ukupno 230.853 prodata primerka, što je rast od 1% u odnosu na 2023. XC60 je već dostizao cifru od 200.000 prodatih primeraka godišnje 2021. i 2019. godine. Najveće tržište za XC60 je Kina, zatim Evropa i SAD.

Što se tiče prethodnog rekordera, Volvo 240 je jedan od najpoznatijih modela ove marke. Debitovao je 1974. i ostao u proizvodnji oko 20 godina.

Dizajnirao ga je Jan Vilsgaard, a nasledio je model Volvo 140. Ovaj srednje veliki automobil bio je dostupan kao limuzina i karavan, a proizvodio se u fabrikama širom Evrope, Severne Amerike, Azije i Australije. Motorizacija je uključivala benzinske četvorocilindarske motore, kao i redne peto- i šestocilindarske dizel motore.

Model 240 bio je među prvim serijskim automobilima sa poboljšanom zaštitom od bočnih udara. Ta tehnologija kasnije je prerasla u Volvoov patentirani sistem zaštite od bočnih sudara (SIPS). Godine 1978. predstavljen je i dodatak u vidu dečijeg sedišta na podizanju – inovacija koja je prvi put viđena upravo u modelu 240. Takođe, bio je među prvim vozilima sa velikim zonama deformacije napred i pozadi, radi bolje zaštite putnika u slučaju sudara.

Proizvodnja modela 240 poklapala se sa modernijim modelima serije 700, čiji je naslednik – serija 900 – stigao 1992. godine, godinu dana pre nego što je 240 zvanično povučen iz ponude. Njegov direktni naslednik, Volvo 850, predstavljen je 1991. godine.

Prema podacima Volvoa, proizvedeno je ukupno 2.685.171 primerak modela 240. Cela serija 200, uključujući V6 model 260 i kupe 262C koji je radio Bertone, prodala se u 2,86 miliona primeraka. Tu brojku bi XC60 trebalo da premaši 2026. godine.

„Odrastajući u Švedskoj osamdesetih, Volvo 240 bio je ikonični porodični automobil – gotovo svaka kuća imala je jedan u dvorištu“, rekla je Suzana Hägglund, šefica globalne ponude u Volvo Cars. „Danas je XC60 preuzeo tu ulogu na dva načina – ne samo kao omiljeni porodični model, već i kao naš najprodavaniji automobil svih vremena, što je samo po sebi dokaz njegovog uspeha. A sada, sa najnovijim unapređenjima, postaje još bolji“.

AutoRepublika

(221)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

2 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
moron

Ovo je poredjenje baba i žaba. Jer, serija 200 je praktično u neizmenjenom obliku radjena od početka do kraja tržišnog života. Bilo je, istina, kroz taj dug vremenski period dosta izmena ( npr. u obliku i položaju svetlosnih grupa, branika, maski … ), izmena u motorizaciji, menjačima, opremi … Ali, to je bio i ostao isti model. Kao što su i serija 240 i 260 u osnovi bili jedno te isto, uz uvažavanje razlika motorizacije, opreme i količine hroma ( 240 je bio verzija za sirot’nju, a 260 za vlastelu ). XC-60 prve i druge generacije nisu isto. I marketinški… Pročitaj više »

s mile

Znaš za onu

Zašto majka ljubi sina komercijalistu u čelo…

Pa nema obraz…;-)

Važno je da se nešto kaže, da se pohvali, koliko je to zaista tačno… Zna par % čitaoca…