
Kina se igra lutkarskog pozorišta s Amerikancima i Evropljanima time što dozira izvoz retkih magneta
Globalni proizvođači vozila dižu dževu u javnosti usled potencijalnog nedostatka retkih zemaljskih magneta kojim raspolaže Kina, neophodnih za komponente kao što su motori brisača i senzori ABS-a, koji bi mogli da primoraju fabrike automobila da se zatvore u roku od nekoliko nedelja, prenosi Reuters. U pismu upućenom zvaničnicima Trampove administracije koje je poslato 9. maja, šef trgovinskog udruženja koje predstavlja General Motors, Toyotu, Volkswagen, Hyundai i druge velike proizvođače automobila skrenuo je pažnju na uticaj ovih ograničenja.
„Dobavljači u automobilskoj industriji bez pouzdanog pristupa ovim elementima i magnetima neće moći da proizvode bitne komponente kao što su automatski menjači, kućišta gasa, alternatori, razni motori, senzori, sigurnosni pojasevi, zvučnici, svetla, motori, servo upravljač i video kamere“, napisali su predstavnici Alijanse za automobilske inovacije (Alliance for Automotive Innovation) Trampovoj administraciji.
U pismu, koje je takođe potpisala MEMA – Udruženje proizvođača opreme za motorna vozila (Motor Vehicle Equipment Manufacturers Association), ističe se da će nedostatak ovih komponenti neminovno dovesti do prekida proizvodnje automobila u Americi. „To bi u teškim slučajevima moglo uključivati smanjenje obima proizvodnje ili čak potpuno zaustavljanje montažnih linija“, upozoravaju ove organizacije.
Oba direktora ovih organizacija, i Džon Bozela iz Alijanse i Bil Long iz Udruženja su rekla da situacija nije rešena i da je i dalje aktuelna velika zabrinutost. Oni su pohvalili direktnu umešanost Trampove administracije u sprečavanje poremećaja u proizvodnji automobila i lancima snabdevanja u SAD-u.
Bozela je kazao da je to pitanje pokrenuto između ministra finansija Skota Besenta i trgovinskog predstavnika Džejmisona Grira sa njihovim kineskim kolegama u razgovorima u Ženevi. Grir je u petak za CNBC rekao da je Peking pristao da ukine ograničenja na izvoz magneta retkih zemalja američkim kompanijama, ali „nije reagovao dovoljno brzo da olakša pristup američkoj industriji“.
Kina, koja kontroliše, poseduje više od 90% svetskog kapaciteta za obradu magneta potrebnih u automobilskoj, vazduhoplovnoj i industriji kućnih aparata, u aprilu je uvela ograničenja, zahtevajući od izvoznika da dobiju specijalne dozvole od Pekinga. Kineski izvoz retkih zemaljskih magneta se prepolovio u tom mesecu, što se zbivalo usred složenog procesa prijave koji može da zahteva stotine stranica dokumentacije.
Jedan američki zvaničnik je izjavio da se na pregovorima u Ženevi razgovaralo samo o kineskim carinama i kontramerama, a ne o kontroli izvoza u SAD. Zvaničnik je izrazio frustraciju sporim tempom Pekinga u licenciranju izvoza retkih zemaljskih magnet, upozoravajući da bi, ako bi proizvođači automobila bili primorani da zaustave proizvodnju, Sjedinjene Države mogle da uzvrate.
Iako je već izdato nekoliko licenci, uključujući i neke dobavljače Volkswagena, indijski proizvođači automobila kažu da nisu dobili nijednu i da će početkom juna biti prinuđeni da zaustave proizvodnju.
Nemački dobavljač automobilskih komponenti i sistema, kompanija Bosch je potvrdia da su procedure izdavanja dozvola „složene i dugotrajne”, usled zbog birokratskih zahteva i obimne dokumentacije.
AutoRepublika
(148)
Ccc, šta dozvoljava auto industrija. A oni su ozbiljni igrači. Onda možemo samo da pretpostavimo kako se ponašaju ovi ostali.
Svi su se opustili, poručuju jeftino iz kine. I sve to lepo ide dok kina ne zavrne slavinu. Arapi sa nadtom, kinezi sa retkim materijalima.
Uvek treba imati rezervne dobavljače. Sitnica može da zaustavi proizvodnju.
Kina ocigledno ima vrlo efikasne protivmere na americke i evropske igre sa carinama!
To je jedna prica. Druga prica jeste zasto su Evropa i Amerika dozvolile sebi da se uvuku u tehnologiju e-pogona za koji nemaju dugorocno stabilne izvore? Ta neverovatna naivnost i brzopletost kostace oba kontinenta veoma skupo! Sta je alternativa e-pogonu? Vodonik kao gorivo. Sa vodonikom Evropa i Amerika zadrzavaju 100% svoju vec postojecu tehnologiju, bez ikakvih potresa. Potreban je jos vodonik. Kako se dobija – to vec i vrapci cvrkucu.
Napalili se ekolozi, i progurali EV. Zamislili da se posle 2030 ne proizvodi SUS. Parodija
Hronologija dogadjaja: 1. Prvo se dogodio dizelgejt sa VWom. 2. Zatim se javnost usmerila ka Teslinom modelu „S“, koji je na trzistu vec od 2012 godine. 3. Zeleni su ukapirali da je e-pogon alternativa za gorivne motore. Od tog momenta besomucno navaljuju na politiku i narod. 4. Politika i proizvodjaci popustaju pod pritiskom Zelenih, iz EU centrale dolazi program po kome od 2035 godine gorivni vise ne postoje. 5. Bila je to nepromisljena odluka, bazirana iskljucivo na fizickim zakonima o utrosku energije. Efkasnost e-pogona u eksploataciji nikada nije dovoljno analizirana, pojavljuju se sporadicne „studije“ raznih zvanicnih i samozvanih instituta. Problemi… Pročitaj više »