
Evropa uništava san o posedovanju Harley-Davidsona – kriza legendarne marke je nepovratna
Trgovinski rat između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država, koji se vodi kroz carine, nastavlja da uzima danak. Porezi sa ove strane Atlantika uništavaju jednu od najlegendarnijih marki u svetu dvotočkaša. Harley-Davidson prolazi kroz jednu od najtežih kriza u svojoj istoriji, a jedini izlaz koji je još postojao – sada je zatvoren.
Evropa je verovala da spor oko carina na električne automobile sa Kinom neće biti nadmašen, ali je pogrešila. Dolaskom Donalda Trampa na vlast, odnosi sa SAD su se dodatno zaoštrili, što je dovelo do uvođenja carina ne samo na četvorotočkaše, već i na dvotočkaše.
Dok su automobilske marke već najavljivale ozbiljnu štetu, proizvođači motocikala takođe su došli do tačke pucanja – neki više, neki manje. Oni koji imaju fabrike u Evropi izbegli su dodatne poreze, dok ostali očajnički traže rešenje. Za Harley-Davidson, jedina opcija koja je preostala jeste da se pomiri sa situacijom.
Ova legendarna američka marka prolazi kroz ono što nijedan proizvođač ne želi da doživi – da gleda kako mu se posao raspada. Evropske carine od 25% na motocikle zapremine veće od 500 kubika, proizvedene u Sjedinjenim Državama, ozbiljno pogađaju ceo Harleyjev asortiman.
Ova situacija samo pogoršava već lošu poziciju Harley-Davidsona, jer kompanija već godinama ne posluje sjajno u Evropi. Američku firmu, na čijem čelu je Nemac, tržište sa ove strane Atlantika napušta. Tokom 2024. godine u Evropi je prodato samo 24.000 jedinica.
To je pad od 11% u poređenju sa 2023, uprkos velikim popustima kako bi se rešili zaliha modela koji nisu usklađeni sa standardom emisije gasova Euro 5+, jedinim koji će moći da se registruju ove godine. Evropske carine su uništile san mnogih kupaca – jer krajnji korisnici snose dodatne troškove, a ne uvoznici.
Ako bi se carine povećale na 50%, na primer, Harley-Davidson Street Bob – najprodavaniji model u Nemačkoj – koštao bi 25.300 evra umesto 17.500 evra. Čak i popularni model poput Fat Boya skočio bi sa 26.770 evra na 38.705 evra.
Nesumnjivo je da je ovo ozbiljan problem za Harley-Davidson – i nije jedini. Finansijski rezultati su već godinama loši. Godina 2024. bila je pravi debakl, sa samo 148.862 isporučena motocikla širom sveta – 17% manje nego 2023. Kompanija još uvek nije uspela da nadmaši svoj rekord iz 2014, kada je prodato 329.776 jedinica.
Nesreća ne dolazi sama – Harley-Davidson je imao potencijalno rešenje, ali je i ono propalo. Kompanija poseduje fabriku na Tajlandu, gde se od 2018. proizvode svi modeli namenjeni evropskom tržištu. Međutim, Sud pravde Evropske unije je ovu fabriku proglasio „američkom“.
Harley-Davidson je tužio Evropski sud tvrdeći da motocikli namenjeni Evropi ne dolaze iz SAD, što je i tačno, ali je izgubio slučaj jer je sud zaključio da je tajlandska fabrika služila uglavnom za izbegavanje carina.
Situacija je dodatno zakomplikovana jer Harleyjeva divizija električnih motocikala, LiveWire, takođe beleži loše rezultate, o čemu nedavno izvestismo. Tokom 2024. prodato je svega 612 jedinica na globalnom nivou. A to je samo početak problema – Evropa planira dodatne carine na električne motocikle i na one sa motorima manjim od 500 kubika, i to preko 50%.
MotoRepublika
(344)
Bez nekog ozbiljnog restrukturiranja, mislim da njima preti bankrot, jer i bez ovih carina mislim da je jasno da je taj segment tržišta u značajnom padu.