
Sledeći tretman zatezanja bora Volkswagenu ID.3-u će doneti novo „lice“ u stilu koncepta ID. GTI-ija
Nemački proizvođač je predstavio potpuno električni Volkswagen ID.3 još 2019. godine, a u prodaju je ušao 2020. godine. Model je prvi put prošao kroz proces fejsliftinga 2023. godine. Prema podacima Jato Dynamicsa, ID.3 je na evropskom tržištu tokom 2024. godine zabeležio pad prodaje od 14% (ukupno je prodato 54.531 primerak), ali se situacija značajno popravila u prvom kvartalu ove godine: od januara do marta prodato je 17.223 primerka, što predstavlja rast od 104% u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Kako prenosi britanski Autocar, pozivajući se na sopstvene izvore „upoznate sa planovima VW-a“, proizvođač već radi na sledećem restajlingu ID.3. Očekuje se da će biti predstavljen 2026. godine. Prema preliminarnim informacijama, automobil će dobiti „hrabriji dizajn prednjeg dela“, kao i unapređenu unutrašnju izradu.
Navodi se da se Volkswagen trenutno priprema za početak probne proizvodnje manjeg modela – hečbeka ID.2, kao i njegovog bliskog „rođaka“, modela Cupra Raval. Proizvodnja će se odvijati u Seatovoj fabrici u Martorelu (Španija). Pretpostavlja se da će drugi fejslift omogućiti ID.3 da ostane konkurentan u trenutku širenja ponude novih modela.
Autocar ističe da ID.3 očekuje potpuni redizajn prednjeg dela, pri čemu će izgled biti pod snažnim uticajem koncepta ID. 2all i sportskog koncepta ID. GTI. Prema rečima šefa dizajna VW-a, Andreasa Mindta, novi električni modeli treba da izgledaju „privlačnije“ u odnosu na aktuelne članove „zelene“ porodice.
Osim novog „lica“, promenama će biti obuhvaćeni i drugi elementi eksterijera. Tako će krov i peta vrata kod restilizovanog ID.3 biti ofarbani u boju karoserije, što bi, prema očekivanjima, trebalo da „vizuelno snizi težište“ i da automobilu pruži „prizemljeniji i sportskiji izgled“.
Takođe, ažurirani ID.3 će, navodno, deliti dizajn enterijera sa serijskim ID.2. Konkretno, mogao bi preuzeti instrument-tablu sa fizičkim dugmadima i prekidačima od ID.2, čime bi se odustalo od spornog sistema sa dodirnim komandama. Predviđa se i novi dizajn volana, kao i korišćenje kvalitetnijih materijala za oblaganje unutrašnje strane vrata.
Za sada nema informacija o tehničkim promenama koje će pratiti sledeći restajling Volkswagen ID.3. Aktuelni standardni ID.3 opremljen je električnim motorom od 204 KS, postavljenim na zadnjoj osovini. Sportski ID.3 GTX dolazi sa motorima od 286 ili 326 KS (uz identičan maksimalni obrtni moment od 545 Nm). Zvanične informacije o osveženom hečbeku očekuju se naknadno. Pretpostavlja se da će ovo ažuriranje omogućiti ID.3 da ostane u ponudi do dolaska naslednika – električnog Golfa, planiranog za 2028. godinu.
AutoRepublika
(70)
VW dizajn: „pa, posto nemam nove ideje, vracam se na staro!“
U Nemackoj je ova strategija pozdravljena. Kako ce reagovati svet – videcemo.