![Uticaj zime na domet električnih automobila – rang lista](https://autorepublika.com/wp-content/uploads/2025/02/Article_177841_860_575.jpg)
Uticaj zime na domet električnih automobila – rang lista
Nedavno su novinari iz Kine i Norveške sproveli praktična testiranja kako bi utvrdili domet električnih automobila u zimskim uslovima, a sada je američka agencija za električna vozila Recurrent objavila sopstvene rezultate. Međutim, stručnjaci iz SAD nisu organizovali testnu vožnju da bi utvrdili stvarni domet zimi, već su se oslonili na analizu statističkih podataka prikupljenih iz ugrađene telemetrije električnih vozila registrovanih u Recurrentovom projektu.
Agencija je obradila informacije o 18.000 električnih vozila (20 različitih modela) dostupnih na tržištu SAD, a podaci su prikupljeni tokom zima 2024. i 2025. godine. Dakle, tačnost rezultata u potpunosti zavisi od podataka koje je prikupio računarski sistem samih automobila, budući da nisu sprovedena praktična ispitivanja.
Prema podacima Recurrenta, najmanji gubitak dometa u zimskim uslovima beleže električni modeli Tesle. Na vrhu liste nalazi se Tesla Model X, koji zimi zadržava 89% letnjeg dometa. Na drugom mestu je Tesla Model S sa 88%, dok su treće mesto podelili Audi e-tron GT i Tesla Model 3, oba sa 87% dometa u odnosu na leto.
Sa druge strane, najveći pad dometa zabeležili su Ford Mustang Mach-E (66%) i Volkswagen ID.4 (63%).
Istraživanje je pokazalo da električni automobili u proseku zimi zadržavaju oko 80% dometa u odnosu na letnje uslove. Ključnu ulogu igra toplotna pumpa, koja poboljšava efikasnost sistema grejanja. Devet od deset modela sa najboljim rezultatima ima toplotnu pumpu u sklopu klimatskog sistema vozila – jedini izuzetak je terenac Rivian R1S.
Rezultati pokazuju da električni automobili sa toplotnom pumpom zimi zadržavaju u proseku 83% dometa, dok oni bez nje postižu tek 75% letnjeg dometa.
AutoRepublika
(182)
ID.4 izgleda nije predviđen za hladne krajeve.
Bar po ovoj analizi.
Juče ptičam sa vozačem brze pošte i električnim kombijem Opel. Za pohvalu: agičnost po gradu, tišina, radijus okretanja, prilagođenost saobraćaju u gradu, domet ljeti – izdrži čitavu sedmicu sa jednim punjnjem, možda jednom malo dopuni negdje na pauzi… Mana: Domet zimi, ali ne na pogon već za grijanje kabine. Jedan dan sve spali. E sad moje pitanje: Pa dobro, izdrži ti čitav dan i u najgorim uslovima, staviš ga preko noći na punjenje u firmi… I nije neka mana… Ali onda iskače (ne)očekivivana mana: Jeste, ali onda ga ne mogu voziti kući 😜🤣😂 E sad, da li zo prednost ili… Pročitaj više »
Neka radi dostavu biciklom, pa mane biti neće 😊
Ma neće da se penje u zgradu, već na parkingu dreždi i čeka dok stanari siđu, A da se popne koji put, ugrijao bi se…
Resenje: ugradi stacionarni Webasto grejac na gas. 🙂
Nek mi daju jednu Teslu na Romaniju, ako zadrži 83 dometa, ja Ilju Maskovića poljubim u dupe 😆
Još jedna plaćena reklama za Teslu. Gledao sam testove na yt gdje su Tesle u Engleskoj gubile po 35 odsto dometa, a engleska je kao što znamo sinonim za hladnoću 😁
Kao i svaku drugu statistiku, i ovu treba pažljivo pročitati. Postoji deklarisana autonomija, a ovi su zimsku uporeduli sa letnjom. Znači, letnja je manja od deklarisane. A zimska je 80% od letnje.
Tako da, gde deklarišu 500 km, letnja je 450 sa min max baterijom, a zimska je 350 sa min max baterijom. A niko ne tera do min, i nije preporuka da se puni do max.
Čudna je ova EV tehnika.
Čini m
To se kaže…ova tehnika je sr*nje😁
Najvaznije od svega – da li je baterija predgrijana prije puta ? Znaci ako prije puta ugrijes bateriju (tko ima pristup punjacu), njen kapacitet nije manji nego ljeti, samo je veca potrosnja struje za grijanje. Ako je baterija hladna nakon cijele noci vani na minus temperaturama – tada je i kapacitet baterije manji a dodatno se i jako sporo puni. Taj dio je kljucan za razumijevanje dometa i iskustva voznje zimi. Tesla „vara“ tako da zagrije bateriju prije puta, a onda toplotna pumpa uzima toplinu iz baterije kako bi manje trosio na grijanje. Kada bi ju osavio van bez predgrijavanja… Pročitaj više »
Tako ti je i sa klasičnim hibridima.
Ako je napolju temperatura -10, za algoritam rada hibridnog sklopa je najbitnije pitanje gde je pre početka te vožnje i koliko dugo bilo parkirano vozilo.
Da li je bilo satima pre toga parkirano napolju na tih -10 ili u toploj garaži.
Vidi drug, znam da živiš u Danskoj koji je zemlja Hansa Kristijana Andersena, što objašnjava dosta stavova tamošnjeg stanovništva 🤣To što pričaš je u rangu priča pomenutog velikana. Možeš ti EV parkiranog držati u grijanoj garaži, kad ga izvezeš napolje hladna temperatura ima svoju fiziku tj hemiju. Hemijske reakcije u bateriji se usporavaju i troši se veća količina energije za istu količinu rada. Druga stvar hladne temperature povećavaju otpor kotrljanja i otpor vazduha.
Nemam ja ništa protiv EV, ali kad riješe prastaru tehnologiju baterija na kojoj su i dalje bazirani.
Pozdrav GT3 – htio sam reći da neki EV nemaju grijanje baterije unaprijed i tada su po zimi teški flop, Tesla malo vara jer umjetno zagrije bateriju unaprijed prije puta, i zato nema tolike razlike u odnosu na ljeto. No probaj Teslu ne predgrijati i imati će jednako loše rezultate kao i ostali – i domet i brzina punjenja