1. Home
  2. Life
  3. Istraživanje: Da li oznaka „Made in Germany“ još uvek nešto znači?
Istraživanje: Da li oznaka „Made in Germany“ još uvek nešto znači?
1

Istraživanje: Da li oznaka „Made in Germany“ još uvek nešto znači?

13
1
Podelite sa prijateljima:

Decenijama je oznaka „Made in Germany“ (proizvedeno u Nemačkoj) važila za simbol vrhunskog kvaliteta i celokupne privredne snage Nemačke. Međutim, novo istraživanje pokazuje da se percepcija ovog brenda promenila – sa podeljenim rezultatima.

Oznaka „Made in Germany“ dugo je bila ključni element nemačkog privrednog identiteta. Inovacija i kvalitet – nemački proizvodi su uživali besprekornu reputaciju širom sveta, iako je inicijalno oznaka nastala zbog Engleske koja je htela da diskredituje nemačke proizvode u vreme drugog rajha i Bizmarka.

Istraživanje iz 2017. godine čak je pokazalo da nijedna druga oznaka o poreklu proizvoda ne uživa tako visok ugled kao nemačka.

Međutim, koliko danas vredi ovo obeležje? I kako osigurati da i u budućnosti ostane sinonim za vrhunske proizvode? Na ova pitanja pokušano je da se odgovori sprovođenjem studije od strane agencije za istraživanje transformacija Sturm und Drang i marketinške kompanije Serviceplan Group.

Istraživanje pokazuje da „Made in Germany“ još uvek nije izgubio svoju snagu, posebno u inostranstvu. Prema reprezentativnoj anketi, 39,1% ispitanika iz Kine, SAD i evropskih zemalja izjavilo je da se ugled nemačkih brendova čak poboljšao. Samo 8,9% ispitanika smatra da se pogoršao, dok 52% nije primetilo nikakvu promenu.

Međutim, situacija je potpuno drugačija među nemačkim ispitanicima: čak 42% njih smatra da se imidž pogoršao, dok samo 13,4% vidi poboljšanje. Nešto više od 44% ispitanika nije primetilo razliku.

Pozitivna percepcija u inostranstvu zasniva se na proizvodima koji kombinuju tehničko inženjerstvo i vrhunsku izradu, odnosno na prepoznatljivom „German Engineering“ (nemačko inženjerstvo), navode autori studije. Na primer, čak 40% ispitanika iz drugih zemalja radije bira luksuzne nemačke automobile nego vozila iz svoje domovine. Slična sklonost ka nemačkim proizvodima primećena je i u kategorijama kvalitetnih alata, kućnih aparata i audioelektronike.

Ipak, jedan od autora studije upozorava da se Nemačka ne može osloniti isključivo na osobine poput pouzdanosti, dugotrajnosti i preciznosti. „Made in Germany“ mora da odgovori na nove zahteve potrošača u 21. veku, smatra Štefan Bauman, psiholog specijalizovan za transformacije u agenciji Sturm und Drang. „Imamo prednost i reputaciju inženjerskog kvaliteta, ali ona se odnosi na fizički, opipljivi svet – ne na digitalni“. Prema istraživanju, „Made in Germany“ ima slabosti u oblastima „digitalne budućnosti“ i „ljudske i emocionalne povezanosti“ – a upravo te kategorije će oblikovati budućnost tržišta. „Moramo shvatiti šta potrošači u svetu žele – a to su transformativna rešenja i proizvodi koji donose dublju povezanost s ljudima“.

Stefani Kunhen, direktorka strategije u Serviceplan Group i jedna od autorki studije, na primeru automobilske industrije objašnjava šta bi to moglo značiti: „U budućnosti, kupci bi trebalo da se odlučuju za nemački automobil ne samo zbog tehnologije i inovacija, već i zbog sigurnosti podataka, poštenih plata radnicima i društvene odgovornosti kompanije“.

Dakle, proizvodi sa oznakom „Made in Germany“ više ne bi trebalo da budu samo sinonim za kvalitet, već i za poboljšanje životnog okruženja svih koji su uključeni u njihov nastanak i upotrebu. Kunhen predlaže novi pravac: „U Nemačkoj stvaramo budućnost u kojoj se čovek i mašina spajaju kako bi obogatili život“.

Za ovu studiju, u saradnji sa istraživačkim institutom Innofact, anketirano je preko 3.000 potrošača iz EU, Kine i SAD. Ispitanici su birani tako da adekvatno predstavljaju potrošačka tržišta svojih zemalja. U istraživanju je učestvovala i grupa luksuznih nemačkih brendova pod nazivom Meisterkreis, među kojima je i poznati proizvođač kamera Leica.

AutoRepublika

(13)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
s mile

Davno, pre petnaestak god sam kod automehaničara video prvi put u životu skinutu i otvorenu turbinu dizelaša. Reče da je od Golfa. Ja je uslikah. Izguglah. Garret. Italijanska. Cool. Golf sa žabarskom tehnikom.

Skoro kupih zvučnike, dobra marka. Piše Enginered in Germany. Malo dalje piše Mada in China.

Dobri su oni, samo im se komponente sve više proizvode van germanije. A i sustižu ih drugi sa nešto slabijim, ali bitno jeftinijim zamenama.