Velika dostavna vozila grupe Stellantis (Peugeot Boxer, Fiat Ducato, Opel Movano…), čija je trenutna generacija X250 na tržištu od 2006. godine, neće biti zamenjena pre 2030. godine. Međutim, 2027. godine će doživeti duboke izmene kako bi bili usklađeni s propisima.
Radi smirivanja napetih odnosa s italijanskom vladom, grupa Stellantis nedavno je predstavila industrijske planove za Italiju do kraja ove decenije. Među njima je i iznenađujuća strategija za velika dostavna vozila Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Citroën Jumper i Opel Movano, koja se proizvode u fabrici Sevel Sud (PSA-Fiat) u Atesi, Italija, i u Gljivicama, Poljska. Lansirana 2006. godine, trenutna generacija s kodom X250 neće biti zamenjena pre 2030. godine, ali će biti značajno modernizovana.
Grupa Stellantis najavila je da će nova verzija (ali ne i nova generacija) ovih velikih lakih komercijalnih vozila ući u proizvodnju u Atesi 2027. godine. Ovaj redizajn sledi prethodne značajne izmene izvedene 2014. i 2024. godine. Verovatno će omogućiti vozilima da integrišu nove bezbednosne elemente koje zahteva evropska regulativa GSR 2, uključujući proširenu zonu udara napred kako bi se smanjile povrede u slučaju sudara s pešakom.
Na „starim“ vozilima to podrazumeva duboke izmene dizajna prednjeg dela (branik, hauba, stubovi, zone deformacije). Uz to, Stellantis će moći da ugradi napredni sistem za upozorenje na dekoncentrisanost vozača putem kamere, koji će uskoro postati obavezan.
Ovi elementi, koji su već obavezni za nova vozila od 7. jula 2024, postaće obavezni za sva nova laka vozila u EU od 7. jula 2026. Između tog datuma i dolaska verzije X250 „faza 4“ 2027, Stellantis bi mogao računati na zalihe, neevropska tržišta (Atesa izvozi u 75 zemalja) ili čak na izuzetke u okviru Unije kako bi zadržao svoje mesto na ovom tržištu, na kojem je vodeći igrač.
Fabrika Sevel Sud je najveći proizvodni pogon za laka komercijalna vozila u Evropi.
Motor dizel 2.2 Fiat (kod B.B2), čija je nova verzija lansirana 2024, već je prilagođen zahtevima Stellantisa i planovima za elektrifikaciju. Strategija Stellantisa za velika dostavna vozila slična je onoj koju je Renault odabrao za model Trafic u nižem segmentu. Renault će predstaviti električni alter ego nove generacije u okviru programa FlexEVan do 2027, dok je nova generacija modela Renault Master već lansirana kao konkurent starijim X250 modelima.
Mercedes planira uvođenje nove serije srednjih i velikih električnih dostavnih vozila na platformi VAN.EA od 2026. Iveco priprema novi Daily za 2026. i radi na električnim modelima na platformi Hyundai eLCV pre 2028. Kia se oslanja na modularnu seriju električnih komercijalnih vozila PBV kako bi zauzela svoje mesto na novom tržištu dostavnih vozila sa „nultom emisijom“, koje takođe privlači pažnju kineskih proizvođača.
Kod Stellantisa, međutim, ništa slično nije planirano. Električne verzije trenutnih modela ostaju u proizvodnji do kraja decenije. Njihova proizvodnja je prebačena u Atesu, dok su se ranije elektrifikovani modeli izrađivali u saradnji s britanskim specijalistom Bedeo u Turskoj. Ova promena donosi novi motor od 270 KS i snažniju bateriju kapaciteta 110 kWh. Ovaj štedljiv pristup, pod vođstvom Karloša Tavareša, pokazuje određenu dozu opreza na tržištu gde brzina elektrifikacije ostaje neizvesna. Ako elektrifikacija bude kasnila, dvostruke serije mogle bi biti skupe za konkurente. U suprotnom, Stellantis bi mogao zaostati.
AutoRepublika
(134)