Lucid ističe prednosti dvostepenog menjača u elektromobilima
Lucid iznenađuje patentnom prijavom za novi dvostepeni menjač za električne modele iz game ove marke. Šta proizvođač očekuje od njega?
Firma Lucid Air osnovana je 2007 godine. Godine 2014. su počeli da razvijaju sopstveni električni automobil uz proklamovani cilj da predstave baterijski pogon i premijum klasu. Dve godine kasnije su predstavili prototip pod nazivom „Lucid Air“, da bi 2021. godine počela proizvodnja i isporuka ovog modela.
Proizvodnja istog je, nažalost, opterećena velikim gubicima. Prema zvaničnim izveštajima čak 228 hiljada američkih dolara iznosi gubitak po svakom pojedinačno prodatom automobilu! Zahvaljujućći visokom tehničkom kvlitetu, dizajnu, aerodinamici, performansama i komforu, koje su potvrdili brojni testeri poznatih institucija, Lucid je našao moćne investitore koji mu omogućavaju opstanak i dalji razvoj. U decembru ove godine je počela proizvodnja i drugog modela marke. S traka silazi SUV po imenu Lucid Gravity.
Oslanjajući se na izvanrednu elastičnost električnih motora, većina baterijskih automobila je zadovoljena, da ne kažemo zadojena jednostepenim menjačem. Ali postoje neki modeli koji udvostručuju broj stepeni prenosa. Primer je identičan električni duet koji uključuje Porsche Taycan i Audi E-Tron GT. Lotus Eletre takođe ima dvostepeni menjač u svojoj posebno snažnoj verziji R, baš kao i drugi kinesko-britanski električar, MG Marvel R. Izgleda kao da Lucid takođe planira da u budućnosti ugradi dvostepeni prenos snage u električne automobile koje će nuditi. Lucid je u oktobru 2024. godine zaštitio patent za sopstveni dvostepeni menjač.
Lucid trenutno koristi pogonske jedinice sa jednostrukim planetarnim prenosnikom postavljenim na obe strane kućišta pogona, da bi redukovao petocifren broj obrtaja motora na upotrebljiv broj obrtaja točkova. Redukcija broja obrtaja istovremeno znači multiplikaciju obrtnog momenta elektromotora.
Upotreba planetarnih reduktora omogućava kompaktne dimenzije pogonskog modula a time uštedu u prostoru. Ova prednost se ostvaruje koaksijalnim rasporedom svih komponenti pogonskog modula. Motor, oba reduktora, kao i oba pogonska vratila nalaze se tačno u jednoj osi, što donosi prednosti u pogledu arhitekture vozila. Lucidovi pogonski moduli već spadaju u red onih s najmanjom potrošnjom energije. Električna limuzina Lucid Air je veoma ekonomičan automobil s obzirom na njegovu veličinu i težinu.
Više performansi ili efikasnosti? Moguće je oboje!
Lucid novim patentom očigledno udvostručuje setove zupčanika na dva sa svake strane kućišta motora i povezuje ih zajedno preko spojnice. Proizvođač stoga primenjuje dva nivoa brzine. Teoretski, ovo omogućava da se poboljšaju performanse električnog automobila. Zahvaljujući većoj redukciji u prvom stepenu prenosa poboljšava se ubrzanje, a sa manjom redukcijom u drugom stepenu povećava se maksimalna brzina.
S druge strane, dvostepeni menjač donosi napredak u energetskoj efikasnosti, jer dva stepena prenosa znače da motori mogu duže da rade u najefikasnijem opsegu obrtaja. Povrh toga, pojedinačne oblasti pogona mogu se usporiti. Ovo bi takođe trebalo da dovede do ekonomičnijih vožnji.
Čini se da je Lucid posebno zainteresovan za dalju optimizaciju energetske efikasnosti. Prema standardu WLTP, najekonomičnije varijante Aira troše oko 15 kWh na 100 kilometara, navodi proizvođač. Kako je najavio šef kompanije Peter Ravlinson, budući Lucidovi modeli bi trebalo da smanje potrošnju na istoj udaljenosti na oko 10 kWh. To bi značilo da bi električni automobil sa baterijom od 100 kWh imao domet od oko 1.000 kilometara. Ovo bi trebalo da ubedi elektro-skeptike u sam strujni pogon.
Kada dolazi Lucidov dvobrzinski menjač?
Stanovnici Kalifornije i gore pomenuti proizvođači nisu jedini koji vide potencijal u dvobrzinskim menjačima za električne automobile. Komponentaš ZF je najavio dvobrzinski električni pogon za automobile 2019. godine a konkurent Drexler je usledio oko godinu dana kasnije. U januaru 2023. godine je objavljeno da i Suzuki takođe planira dvostepeni prenos snage za prve električne modele marke.
Međutim, još uvek je nejasno kada i u kojim modelima bi Lucid mogao da koristi novi menjač. Od početka novembra 2024. godine, proizvođač automobila prihvata porudžbine za drugi model, veliki e-SUV Gravity. Međutim, ništa se ne zna o tome da li se kod njega već koristi menjač. Lucid želi da od 2026. godine proširi asortiman novim modelom srednje klase, koji bi koristili novorazvijenu platformu. Sasvim je moguće da će ovde po prvi put biti integrisan dvostepeni menjač.
Zaključak
Lucid Motors očigledno planira da buduće električne automobile opremi inovativnim dvobrzinskim menjačem. Novim patentom, Lucid udvostručuje setove zupčanika, omogućavajući efikasnije korišćenje motora. Ovo bi moglo značajno smanjiti potrošnju energije električnih automobila. Iz priloženih patentnih crteža nije moguće definisati šta je kod Lucidovog dvostepenog menjača stvarno novo.
AutoRepublika
(78)
Gubitak od 228 000 dolara po svakom automobilu? Pa jesu li od zlata? Nek probaju Teslinu strategiju, nek počnu da prave đubre i eto profita 😄
Non stop se spominju “ elektro skeptike“. Ali nisu to skeptici.
EVi su skoro dvostruko skuplji od do skorasnjih SUS automobila.
Cena polovnih im je bitno niza.
Troskovi pri ostecenju karoserije i td su frapantni.
Servisiranje baterije kao najskupljeg elementa…preskupo.
Ukratko, ima tu mnogo sto sta sto je daleko od rentabilnosti SUSa.