1. Home
  2. Istorija
  3. Zanimljivost dana: Porsche 928 – rešenje za problem koji nije postojao
Zanimljivost dana: Porsche 928 – rešenje za problem koji nije postojao

Zanimljivost dana: Porsche 928 – rešenje za problem koji nije postojao

127
1
Podelite sa prijateljima:

Porsche ne ume da omaši. Barem nam se tako činilo kada smo sagledali ponudu tokom poslednjih nekoliko decenija i svaki model ovog nemačkog brenda se pokazao komercijalnim uspehom. Ali ako se vratimo dovoljno daleko u istoriju, videćemo da mu nisu uvek cvetale ruže. Posebno pričamo o periodu sedamdesetih godina prošlog veka kada se činilo da je kriza odmah iza ćoška, a u takvim uslovima je debitovao jedan veoma specijalni model sa sasvim drugačijom strategijom od one koju smo navikli da vidimo.

Porscheov predsednik Ernst Furman i njegove kolege su krenule da razmišljaju o budućnosti kompanije početkom sedamdesetih godina prošlog veka. Čelnici nemačkog giganta su imali strah u slučaju da prodaja čuvenog modela 911, koji je tada bio u desetoj godini proizvodnje, neočekivano padne bez planova o nasledniku. Kompanija je i ranije bila u sličnoj situaciji i Furman je upoređivao tadašnju poziciju sa modelom 356 koji je imao životni vek od “samo“ petnaest godina.

Navedeni period je takođe bio dosta težak za automobilske proizvođače. Ova vremena su donela nove standarde o izduvnim gasovima, bezbednosnim merama i buci, posebno na američkom tržištu gde je odlazila polovina prodaje Porschea, pa je postojalo verovanje da koncept 911 sa motorom postavljenim pozadi i vazdušnim hlađenjem neće moći da se još dugo nosi sa konkurencijom.

Navedeni razlozi su naterali Porsche da počne da razmišlja o nasledniku koji je trebalo da pruža kvalitet i performanse ranijih modela, ali takođe da savlada sve najnovije standarde u budućnosti.

To je značilo da je motor morao biti postavljen napred i da isti bude vodeno hlađen. Ta tehnologija je najavljivana kao budućnost Porschea. Novi automobil je trebalo da bude udobniji i luksuzniji od prethodnika, a takođe je morao da ima i bolju završnu izradu, sve da bi se borio protiv Mercedesa i BMW-a. I za kraj, dizajn je trebalo da bude kao u slučaju 911-ice, pošto je Porsche planirao životni vek ovog modela na minimalno deset godina bez većih promena.

U tom momentu Porsche je u svojoj istoriji imao samo tri modela – 356, 911 i 914, a svaki od njih je bio urađen u saradnji sa Volkswagenom ili zasnovan na već postojećim projektima najveće nemačke automobilske kompanije. To je značilo da je u pitanju bio prvi potpuno novi Porsche, ali i pored toga generalna ideja je bila gotova svega nekoliko dana nakon što je Furman najavio čelnicima kompanije. Porsche je odlučio da će ovaj automobil pokretati veći V8 motor sa vodenim hlađenjem, a da će takođe imati i nezavisno ogibljenje, disk kočnice i ravnopravno raspoređenju težinu.

Potpuno novi 928 je publici predstavljen na Salonu automobila u Ženevi 1977. godine.

Publika je sa začuđenošču doživela ovaj automobil, videla ga je kao nešto potpuno novo. U pitanju je bio heč sa konfiguracijom 2+2 i mnogi će reći da je u velikoj meri podsećao na glavnog američkog konkurenta pod imenom Chevrolet Corvette. Međutim, iako su dva automobila bila dosta slična, 928 je bio značajno lakši (1.440 prema 1.575 kg) i pružao ekskluzivniji enterijer.

Kao i kod većine modela iz kompanije, aerodinamika i sigurnosne mere su igrale veliku ulogu. Motor radne zapremine 4,5 litara je bio smešten napred i u Evropi je razvijao 240 konjskih snaga, dok je američki model imao “samo“ 219 „grla“ zbog strožijih zakona o izduvnim gasovima. Težina je bila raspoređena u odnosu 51/49 čime je ovaj automobil imao sportske predispozicije i ponašanje na putu. Standardan menjač je bio potpuno novi petostepeni manuelni, dok je jedina opcija bio Daimlerov trostepeni automatski.

Ono što je razlikovalo 928 od konkurencije je bilo ogibljenje sa kojim je kupac dobijao odličnu kombinaciju sportskog automobila koji je bio jednako udoban i luksuzan kao i najskuplji Mercedesi. Performanse su takođe bile pozavidne. 928 je mogao da ubrza od nule do 100 km/h za samo sedam sekundi i da dostigne maksimalnu brzinu od 230 km/h.

I pored visoke cene, koja je iznosila čak 28 hiljada dolara (oko 143.385 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca), novinari i kupci nisu krili oduševljenje i prodaja je krenula dosta obećavajuće. Već u svojoj prvoj godini, 928 je proglašen za automobil godine u Evropi iako je ispred sebe imao večitu konkurenciju kao što su potpuno novi BMW Serije 7 i Ford Granadu, čime je ovaj automobil postao prvi sportista sa takvom nagradom.

Porsche je evropskim kupcima ponudio i verziju 928S za 1979. godinu sa maksimalnih 300 konjskih snaga i sa nekoliko aerodinamičnih izmena, a mogao je da ubrza iz mirovanja do 100 km/h za samo 6,2 sekunde. Američki magazin AutoCar je imao priliku da testira ovaj automobil i zaključio da u tom momentu nije postojao bolji izbor ukoliko želite da spojite performanse 911-ice sa udobnosti i elegancijom Jaguara XJ-S.

U narednih nekoliko godina 928 se nije značajnije menjao. Prodaja je tekla po očekivanjima, a solidni rezultati su ostvareni i u profesionalnom auto-moto sportu. To se posebno odnosi na trke izdržljivosti kao što su 24 sata Daytone i 24 časa Le Mansa.

Publici je predstavljen i novi 4,7-litarski benzinac. To se zbilo 1981. godine kada je novajlija stigao s 300 konjskih snaga, da bi godinu dana kasnije došao i četvorostepeni automatski menjač. Godine 1985. debituje i 5,0-litarski motor sa 306 „konja“ i 928 već tada počinje da pravi značajnu razliku u performansama u poređenju sa Corvettom i italijanskim rivalima, Po prvi put je i ABS postao deo standardne opreme iste godine.

Ugledni američki magazin Car & Driver je imao prvu priliku da testira 928 sa spomenutim motorom i zabeležio je ubrzanje od nule do do 100 km/h za 5,7 sekundi uz maksimalnu brzinu od 250 km/h. Najmoćniji 928 je predstavljen početkom devedesetih godina, sa novim 5,4-litarskim benzincem sa 345 konjskih snaga, ali ni sa novim motorom nije uspevao da sakrije svoje godine.

Prodaja je značajno pala na svim svetskim tržištima, a posebno je oštećena u Severnoj Americi gde je 1995. godine prodato svega 77 primeraka. 928 je tiho ugašen posle navedene godine bez direktne zamene, a zanimljivo je da je tokom svoje dugogodišnje istorije bio jedini Porscheov GT automobil i jedini Porsche sa V8 motorom napred sve do predstavljanja terenca Cayenne 2002. godine.

Tokom svoje osamnestogodišnje istorije, ukupno 66 hiljada primeraka 928-ice je napustilo Porscheovu fabriku u Štutgartu. U samom startu kolekcionarski primerci su bili oni napravljeni u manjim serijama sa moćnijim motorima, ali prethodnih godina većina 928 je dobila status poželjnih klasika.

Iako je 928 počeo život kao zamena za 911, Porscheov najpoznatiji model je i dalje u proizvodnji i može se zaključiti da je bolji nego ikada pre. To ne znači da ovaj veliki kupe nije imao svoju svrhu i otvorio je vrata brendu u kategoriji gde se nikada ranije nije takmičio…

Zoran Tomasović

(127)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Laki

Bio je moćna pojava na drumu.