Proizvođači na leđa kupaca konvencionalnih automobila prebacuju teret kazni za nemogućnost da ispune nove emisione norme
Novi strogi standardi za prosečnu emisiju CO2 za model svake kompanije, u Evropskoj uniji će stupiti na snagu od 1. januara 2025. godine. Predviđena granica je na nivou od 93,6 g/km. U protekloj godini je taj limit iznosio 116 g/km, odnosno nova cifra je manja za 19%. Pored toga, svaki proizvođač automobila je u obavezi da poveća učešće električnih vozila u strukturi prodaje sa sadašnjih 13% na 20%. S obzirom na to da tražnja za baterijskim automobilima u Evropi opada, ovo može postati netrivijalan zadatak, ali u suprotnom će se proizvođači automobila suočiti s impresivnim kaznama.
Ipak, čini se da su proizvođači automobila pronašli izlaz, pa su tako počeli da povećavaju cene ugljovodoničnih automobila! Na primer, u poslednjih mesec dana, svi modeli Peugeota, osim električnih automobila, u Francuskoj su poskupeli za 500 evra. Ujednačen rast cena za nekoliko stotina evra zabeležen je i kod ostalih modela koncerna Stellantisa, Volkswagena i Renaulta.
Proizvođači automobila se nadaju da će na ovaj način, fokus pažnje kupaca prebaciti na ponudu elektromobila, jer marža na njima zapravo postaje manja. Osim toga, takvo povećanje cena omogućiće im da plate kazne zbog nepoštovanja ekoloških kvota EU, koje bi 2025. godine mogle da dostignu 15 milijardi evra, posmatrano na nivou celokupne industrijske grane. To jest, kompanije su jednostavno odlučile da kazne prebace na ramena kupaca konvencionalnih automobila.
Evropljani do ovog momenta nisu pokazali da su željni da pređu na električne automobile. Obim prodaje istih je u prvih jedanaest meseci ove godine opao za 3% (na 2,7 miliona automobila). To je prvenstveno zbog ukidanja dosadašnjih državnih subvencija u mnogim evropskim zemljama.
Sada su evropske vlasti odlučile da šargarepu zamene štapom, metodično isključujući kiseonik automobilima sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. I sama industrija već počinje da pokazuje iritaciju na nametnute uslove. Na primer, predsednik Francuske asocijacije proizvođača automobila, Luc Šatel, pita: „Ne mogu da prodam dovoljno električnih automobila, a istovremeno ću biti kažnjen zbog konvencionalnih automobila. Da li žele da proizvodim konjske zaprege?“
Nedavno uvedene antikineske carine Evropske unije, a koje su otežale ulazak na lokalno tržište zaista jeftinih električnih automobila iz Kine, sigurno neće pomoći u postizanju postavljenih eko-kvota. Evropski pristupačni „električni automobili“ po ceni ispod 25 hiljada evra još uvek nisu spremni.
Kao rezultat toga, može se ispostaviti da čak ni povećanje cena automobila pokretanih motorima s unutrašnjim sagorevanjem goriva neće pomoći da se podstakne prodaja električnih automobila, koji su i dalje preskupi za prosečnog Evropljanina. Tako će se tržište automobila Evropske unije sledeće godine naći između čekića ekonomskog pritiska i nakovnja ekoloških standarda, što će biti prekretnica za celokupnu evropsku automobilsku industriju.
AutoRepublika
(67)
Tolika udruzivanja, iste platforme, isti motori, isti delovi, opsta globalizacija. Vise brendova, spolja razliciti unutra isti. I ni malo nisu spustili cene. Ni da ih zadrze na nekom nivou.
Posle kovida stalni rast cena, skoro su ih duplirali… I opet se prodaju. Divim se proizvodjacima, ali se divim i kupcima. Pa dokle..koliko ce kupci trpeti bahatost proizvodjaca.
Usporice prodaju EVa, usporice i razvoj EVa, usporice i prodaju SUSeva…a za to vreme, sa istoka svakodnevno stizu vesti o novim uspesima na EV polju.
Polako ce EU fabrike prelaziti u istocne ruke.
Tesko vreme je pred evropskom autoindustrijom.
Zar ne znaš da u budučnosti i to bližnoj ljudi neče posedovati auta ?! Sve robotaxi i nečeš imati ništa i sretan !!
Ali to je teorija zAvere pa zaboravi šta sam rekao