Carine koje je uvela Evropska Unija podstakle su kineske proizvođače automobila da preusmere deo svoje proizvodnje u Evropu. Proizvođači moraju da plate visoke namete za svaki automobil koji pređe granice evropskog kontinenta. Većina brendova je priznala da ne planira da menja cene, ali postoje drugi faktori koji bi mogli biti pogođeni. BYD, kineski proizvođač sa najjačim prisustvom u Evropi, ima jasan cilj – osvajanje evropskog tržišta. Da bi to postigao, potrebne su mu tri stvari: distributeri, automobili i brodovi za njihov prevoz. Sada ima sve.
Svet postaje sve manji. Infrastruktura i transportne mreže omogućavaju putovanja s jednog kraja planete na drugi za samo nekoliko sati. Ta međusobna povezanost ne odnosi se samo na ljude, već i na robu. Kina prednjači u trci za najveću svetsku fabriku automobila. U toj zemlji posluje više od 150 različitih proizvođača, ali samo nekolicina ima dovoljno resursa da izvozi vozila bez ozbiljnih problema. Glavni izazov sa kojim se suočavaju brendovi jeste transport. BYD je odlučio da izbegne sve vrste prepreka tako što je stvorio sopstvenu flotu brodova.
Ovi brodovi za prevoz automobila mogu da prevezu više od 5.000 vozila po putovanju. Polaze iz Kine, stižu u evropske luke, brzo istovare automobile i vraćaju se po nove. Lanac je neprekidan. Stela Li, globalna potpredsednica BYD-a i glavna menadžerka za Evropu, ima ambiciozne planove. Prodaja u Evropi trenutno ne ispunjava očekivanja, ali kineska kompanija već zna kako da reši taj problem i uskoro će sprovesti svoj plan. Veliki deo strategije podrazumeva širenje mreže distributera. Samo u Španiji BYD planira da ima preko 40 distributera sledeće godine, dok će se taj broj utrostručiti u Nemačkoj i drugim susednim zemljama.
Pod imenom „Changzhou“, novi i drugi brod za prevoz automobila već je deo BYD-ove flote, samo nekoliko meseci nakon što je prvi brod, „BYD Hefei“, počeo s radom. Ovo je drugi BYD-ov brod, iako kompanija koristi i treći brod sličnih karakteristika, ali on nije u njihovom vlasništvu. BYD planira da izgradi još veće brodove – očekuje se da će sedam novih brodova biti operativno u naredne dve godine. Sa prosečnim kapacitetom od 5.000 vozila po brodu, to znači kontinuiran transport 50.000 automobila iz Kine u Evropu. To je više automobila nego što BYD trenutno prodaje za mesec dana. Tokom novembra prošle godine, BYD je ostvario ukupno 30.977 transakcija u inostranstvu, što je porast od 1,14% u odnosu na isti period prethodne godine.
U međuvremenu, gradnja prve BYD-ove fabrike automobila u Evropi napreduje. Mađarska je odabrana kao lokacija za ovu fabriku, čime se koristi već postojeća infrastruktura u regionu. Ovo neće biti jedina fabrika – za dve godine BYD planira da otvori još jednu u Turskoj. Ove dve fabrike omogućiće kompaniji da izbegne plaćanje specijalnih carina koje je uvela Evropska Unija. Carine su inicijalno osmišljene da povećaju cene automobila, ali za sada nisu dale očekivane rezultate. Evropa i Kina trenutno pregovaraju o sporazumu koji bi zadovoljio obe strane. Kineski izvori, koje Evropa demantuje, tvrde da je dogovor sve bliži.
AutoRepublika
(144)
Konkurencija, kao takva, može biti pokretač, a može i da uništi „spavalice.“ Nadamo se buđenju Evrope.
Pitam se da li je izgradnja tih brodova opravdana. Koliko se secam vesti bilo je price da je 7 komada poruceno. Racunali su na to da ce biti made in kina. Ali ako EU udari takse, tesko da ce biti potrebe za tim brodovima. Vec ce se graditi fabrike po evropi. Mada, svi ti brodovi se mogu iskoristiti za druga trzista. Opet, sa opstom polarizacijom trzista, gde se amerika zatvara za kinu, evropa mozda uradi isto. Moze biti da se svi zatvore za druge. Blesava vremena su pred nama. Ja se plasim da ova losa politika evrope ne odvuce evropu… Pročitaj više »