Električni automobili, pored mogućnosti bešumne vožnje i to bez lokalne emisije štetnih gasova, takođe nude impresivno ubrzanje i međuubrzanje, ali broj mesta u svetu gde bi to mogli i da pokažu, a da ostane u pravnim okvirima, polako počinje da se smanjuje. Uprava prve staze u Australiji im je nedavno zabranila ulazak.
Društvene mreže su, pojavom električnih automobila marke Tesla, preplavili snimci na kojima, na prvi pogled, neupadljive električne limuzine u sprintu pobeđuju nabudžene sportske automobile. Od tada se mnogo toga promenilo, ali električni automobili i dalje teško pronalaze konkurenciju u smislu ubrzanja, što posebno važi za sportske modele koji dostižu brzinu od 100 km/h za manje od 2 sekunde.
Istovremeno, odgovorni vozači mere snagu prilikom ubrzanja na takozvanim drag trakama (na pravcu) dužine oko 1/4 milje (cca 402 metra), koje su opremljene uređajem za pokretanje i preciznom štopericom. Međutim, počinje da postoji sve više mesta u svetu na kojima operateri ne žele da dozvole nastup vozačima električnih automobila.
Jedna od najnovijih je trkačka staza Willowbank u Australiji, koja je u saopštenju za javnost objavila da zabranjuje potpuno električne automobile i to zbog bezbednosnih razloga. Odluka uprave staze ima trenutno dejstvo, to jest stupa na snagu odmah. O ovome je izvestio australijski portal Drive . Međutim, hibridima je i dalje dozvoljen ulazak.
Operateri trkačkog poligona opravdavaju ovu odluku uz iznošenje nekoliko razumljivih teza. Kao primeri se navode rizik od curenja toksičnih i zapaljivih gasova u slučaju saobraćajne nezgode i oštećenja baterije. Komplikacija može biti i nemogućnost otvaranja nekih automobila nakon udesa zbog ugrađenih kvaka na vratima ili nesigurnost spasilaca da li je karoserija automobila i dalje pod strujom tokom intervencije. Na primer, spasavanje onesvešćenog vozača predstavljala bi veliki rizik za sve.
Među razlozima je, međutim, i specifičan postupak gašenja električnih automobila (kao što je potapanje automobila u rezervoar sa vodom), za šta staza nije opremljena, ili nemogućnost jednostavne vuče vozila kada je isključeno sa izvora. Automobili nemaju menjač i potrebno ih je posebno tretirati kada se vuku, što opet izaziva zabrinutost u smislu bezbednosti.
Odluka je uzburkala strasti među posetiocima staze. Zagovornici motora s unutrašnjim sagorevanjem goriva slave „kraj trkanja za električne aparate“, dok ljubitelji električnih automobila tu odluku pripisuju pritisku vlasnika sportskih automobila pogonjenih motorima SUS a koji su totalno poniženi performansama električnih automobila.
Međutim, istina je da australijska trkačka staza nije jedino mesto gde su električni automobili dostigli svoje granice. Druge trkačke staze kao što su Summit Point u Zapadnoj Virdžiniji ili staza Anglesey u Velsu već su tokom poslednjih godina odlučile da preduzmu sličan korak.
AutoRepublika
(84)