Pobeda Trampa mogla bi pogoršati pristup evropskih automobilskih kompanija američkom tržištu
Prema Petru Knapu, savetniku EY za automobilski sektor, osvajanje izvršne i zakonodavne vlasti u SAD od strane republikanaca moglo bi od sledeće godine imati značajan uticaj na globalnu i evropsku automobilsku industriju.
„Neizvesnost će u međuvremenu dovesti do opreznijeg pristupa strateškim investicijama“, izjavio je Knap. Očekuje se, kako navodi, da će biti zadržan ili čak pooštren pristup kineskom uvozu, uz mogućnost njihovog potpunog potiskivanja s američkog tržišta. Ozbiljno se razmatra i uvođenje carina na evropski uvoz, barem u meri da se izjednače s carinama na američke proizvode u Evropi. To bi posebno otežalo pristup američkom tržištu za evropske premijum brendove.
„To će, zajedno s nižim troškovima energije i nižim porezima na dobit pravnih lica, podstaći investicije evropskih proizvođača i dobavljača u SAD“, dodao je.
Oštar Trampov stav prema Kini mogao bi, prema Dominiku Kohutu iz PwC-a, uticati na globalne lance snabdevanja, što bi Evropu, pa i Češku, nateralo da traže alternativne partnere i ojačaju sopstvene proizvodne kapacitete. Ponovno uvođenje carina na evropske proizvode takođe je realna mogućnost, što bi značajno otežalo pristup evropskih firmi američkom tržištu.
„Ovaj razvoj događaja mogao bi negativno uticati na evropsku, pa tako i na češku automobilsku industriju, koja već sada nije u najboljoj formi“, rekao je Kohut. Takav pristup bi, prema njegovim rečima, mogao oštetiti i IT i tehnološki sektor, kao i oblast obnovljivih izvora energije u Evropi. „U Češkoj bi, osim automobilske industrije, trpele i mašinska industrija, poljoprivreda, hemijska i tekstilna industrija“, naveo je.
Kohut je istakao da bi konkretni proizvodi, kao što su goveđe meso, viski, softverski programi i elektronika, mogli poskupeti u Evropi i Češkoj, što bi stvaralo nove inflacione pritiske.
S novim američkim predsednikom može se, prema Kohutovim rečima, očekivati blaži pristup tranziciji ka elektromobilnosti u SAD, što bi dodatno produbilo razlike između evropskog i američkog stava o emisijama i ekološkom saobraćaju. To će povećati fokus proizvođača električnih vozila na evropsko tržište i pojačati konkurenciju, istakao je.
Što se tiče goriva, u srednjoročnom periodu vest je pozitivna, jer će Amerika podržati proširenje domaće proizvodnje nafte, što će doprineti stabilizaciji cena.
AutoRepublika
(165)
Pred evropskom auto industrijom je jedan težak period, i teške odluke će biti donešene. Istočno tržište ih se naglo odriče, a istovremeno napada…videćemo kako će se EU braniti.
Tramp je dok je bio na vlasti pokazao da teži zaštiti USA industije, i mnogim zakonima otežao rad evropske auto industije, tj plasmana na USA tržište.
U ovim teškim vremenima, očekujem još zaštitničkiju politiku Trampa.
Tako da EU ostaje sama na sebi, i nekim manjim tržištima od USA i Kine…
Mene kao kupca samo interesuje kako će se sve to odraziti na cene vozila u Evropi.
Dobra opaska u podnaslovu…
EY – European Yugoslavia… Sve rečeno u ova dva slova, idu istim putem samo sa jačom amplitudom 😉
Nemacki mediji imaju momentalno dve velike „poslastice“ – izbor Trampa za predsednika i raspad koalicione vlade. Novinari ne znaju od srece kud ce pre! Treba ocekivati da se trgovinski odnosi USA – EU zaostre jer USA ima sa EU veliki deficit, oko 50%. Nemacki proizvodjaci, VW, BMW i Mercedes vec imaju proizvodnju na teritoriji USA ali ne svih modela. Kako stoje ostali, Renault, na primer? Da li ce Stelantis uspeti da, zahvaljujuci svom internacionalnom sastavu, bez problema proturi svoje evropske automobile preko USA granice? Razgovori tek predstoje. Jutros je osvanula vest da je Xi Jiping, umesto cestitke, uputio Trampu upozorenje… Pročitaj više »
Stellantis uvozi jako malo auta iz Evrope u Ameriku, uglavnom po koji Fiat, Alfu i Maserati. Mogu te modele povuci sa americkog trzista i ne verujem da bi iko primerio.
Renault ne prodaje aute u Americi jos od 1987. godine.
OK, znaci da sada nemaju sta da brinu! 🙂