Prošlo je oko nedelju dana od kada je Volkswagen predstavio novi brend za američko tržište nazvan Scout. Reč je o modernoj kreaciji nekadašnjeg modela Internationala Scouta, koji je poslednji put silazio sa pokretnih traka još 1980. godine, a Nemci su stekli pravo na njega tako što su kupili istoimenu korporaciju koja se još uvek bavi razvojom i izradom kamiona, traktora i sličnih proizvoda u mašinskoj industriji i poljoprivredi.
Novi Scout će na taj način pružati dva modela i to terenac Traveler i pikap kamionet Terra, a biće dostupan u konfiguracijama plug-in hibrida i na struju. Više o njemu možete da pročitate ovde
Prvi utisci američke publike su uglavnom pozitivni. Posebne pohvale idu na račun stila, koji možda nije retro u onoj meri kao recimo Ford Bronco ili Jeep Wrangler, ali je svakako evolucija originala. Male kritike idu na račun odluke da u ponudi nema astmoferskog ili barem turbobenzinca, a još uvek nam ostaje da vidimo koliko će Scout biti sposoban kada siđe sa asfalta.
I ko je onda nezadovoljan u celoj priči? Pa zapravo – vlasnici izložbeno-prodajnih salona koji čak spremaju i tužbu protiv Volkswagena. Problem leži u tome što američki zakon zapravo ne dozvoljava da roba pronađe vlasnika direktno iz fabrike, što znači da mora da postoji takozvani „posrednik“. Za automobile su to uvek bili izložbeno-prodajni saloni, sve dok Tesla nije pronašao „rupu u zakonu“ u određenim saveznim državama i krenuo sa poslovnom strategijom koju i Volkswagen sada želi da prati.
Naime, Tesla nema svoje salone, ali ima izloge u tržnim centrima. Mušterija tako može da pogleda vozilo nakon što napusti fabriku, a onda preko kompjutera da ga naruči. Na taj način se zaobilaze saloni, ali firma i dalje zadovoljava spomenuti zakon na račun posrednika. Volkswagen želi da na isti način pokuša da prodaje Scout, što je naravno naljutilo salone koji su očekivali debelu zaradu na Traveleru i Terri o kojima se toliko priča.
Predstavnici nemačke firme kažu da razlog leži u podatku da kupcima pruži jednostavniji način kupovine. Nije retkost da mušteriji bude rečena jedna cena tokom narudžbe, a onda sasvim druga kada vozilo zapravo stigne, zbog „velike potražnje“. Volkswagen ne želi takve glavobolje pa smatra da bi narudžba preko aplikacije na telefonu najbolje rešenje.
Slučaj se na kraju otegao sve do samog sindikata udruženja vlasnika salona, a njegov predsednik Majk Stenton je nedavno pričao sa kolegama iz lista CNBC. Tom prilikom je rekao da je veoma razočaran što je Volkswagen „ostavio salone na cedilu“ i da se cela priča neće završiti tako jednostavno kako Volkswagen želi. Neki drugi mediji tvrde da je tužba već spremna i da sindikat zapravo ima velike šanse za pobedu.
Postavlja se naravno pitanje, „pa kako je Tesla uspeo onda?“, a eksperti kažu da je ova korporacija tada bila potpuno nova i nije imala lanac izložbeno-prodajnih salona. Volkswagen sa druge strane posluje „preko bare“ još od kasnih četrdesetih godina prošlog veka i trenutno ima 634 salona. Sličnu strategiju je pokušao i Porsche tokom sedamdesetih godina, pre nego što je poražen na sudu, o čemu smo i pisali pre nekoliko godina.
Sprema se sigurno veliki rat između dve strane, a ko će izaći kao pobednik će pokazati vreme.
AutoRepublika
(885)
Poslednji Scout napustio je trziste 1980 godine. Od tada pa do danas, kada se pojavio novi Scout, izlozbeno-prodajni saloni uspesno su ziveli bez Scouta. VW im nije oduzeo ono sto im nije ni dao! Prema tome, ne vidim nikakav osnov za tuzbu vlasnika salona protiv VWa. Na osnovu Yankeeovih prica, izgleda da americki saloni funkcionisu sasvim drugacije nego evropski. Ameri su pravi „tapkarosi“ automobila, oni sami odlucuju o prodajnoj ceni a ne proizvodjac. Sta je to „tapkaros“ znaju beogradjani – to su preprodavci ulaznica za bioskope, utakmice, pozoriste, itd., koji kupuju karte po standardnoj ceni a preprodaju po vecoj. Evropski… Pročitaj više »
da, meni je čudno to poslovanje proizvođač / diler, jer dok su cene proizvođača fiksne, tapkaroši u zavisnosti od potražnje kreiraju cene, i valjano se ugrađuju..
Cene proizvođača nisu fiksne ni u Evropi. Diler koji ove godine proda 1000 Golfova nece da ima istu cenu kod VW kao onaj koji prodaje 10 primeraka godisnje. Postoje kvote u godini koje dileri moraju da ispune da bi dobili odredjenu cenu.
Tacno, uspesni prodavci sigurno dobijaju vece rabate od proizvodjaca nego drugi, manje uspesni. Ali to nema veze sa kupcem. Gornja granica cene ostaje limitirana i ni jedan trgovac ne sme da je prekoraci. Koliko ce ici ispod limita – to je stvar prodavca. U okolini Stutgarta postoji jedan prodavac italijanskih automobila. Nudio je Alfu Giuliu po veoma povoljnoj ceni – za malo da je kliknem! Razgovarao sam sa sefom par minuta i pitam ga kako moze da ponudi Alfu po tako niskoj ceni. Kaze otvoreno: „Vrlo jednostavno, odem u Italiju i kod Alfe kupim odjednom jednu, dve, tri hiljade automobila.… Pročitaj više »
Možeš mislit’ taj rizik, kupiti 3000 Alfi 😂🤣
Kapiram ja šta su rabati i da jači prodavac dobija bolje uslove. ALI, opet, kod nas se zna koja je maloprodajna cena, a kod njih oni je sami definišu u zavisnosti od potražnje. Veća potražnja, oni sami dižu cenu. Tapkaroši profitiraju, a fabrika ih štanca za fiksnu zaradu…
Da, u Evropi postoji zagarantirana cena prema kupcu, i između je proizvođača i dilera kako će medjusobno da se uklope unutar te cene i da li će možda sam kupac da se ogrebe za jedan deo kolača u vidu nekog popusta, gde svaki takav popust ide od profita koji bi inače pripao dileru.
U Americi, kao što sam već objasnio u drugom komentaru, sistem je kao da bioskop nema pravo da prodaje karte posetiocima direktno, već samo preko tapkaroša koji definišu ‘svoju’ cenu.
„u Evropi postoji zagarantirana cena prema kupcu“ ? Ne bih se složio ( ako je i Srbija u Evropi ). Imaš ti „tapkaroše“ i u Srbiji. Zovu se uvoznici. Uporedi, primera radi, cene raznih modela Škode ( u istoimenom paketu opreme) u Srbiji i u Sloveniji ( uz uvažavanje razlike u visini PDV-a ). Ima značajne. Očito, kada se izbije porez, cena bez poreza nije ista. Uporedi recimo cene BMW-a u Srbiji i Nemačkoj ( uzmi one modele koji se proizvode u Evropi ). Očito nije ista cena. Naš „tapkaroš“ kolje kupce u Srbiji samo tako. Možemo tako od brenda… Pročitaj više »
Ne nije, osim geografski. Na zalost…
Ne ide to tako, ne moze Volkswagen reci, „ej dacemo salonima da prodaju Jettu, ali im ne damo Scouta“. Od salona se ipak ocekuje da investiraju brdo novca da budu otvoreni i posle da rade renovacije i slicno, a onda ne mozes da ih ucenjujes tako sto ces im dati samo konkretne modele. Tako da ako je neki vlasnik salona ulozio milione za lokaciju, za zgradu, za servis i sve to – ne moze ga VW ucenjivati tako sto ce mu dati samo manje profitabilnije modele da prodaje. U protivnom, taj vlasnik nece otvoriti VW salon vec ce otvoriti salon… Pročitaj više »
Zar se Scout ne vodi kao zaseban brend unutar grupacije? Da li svaki diler koji prodaje VW moze da prodaje Lambo ili Bugati? Ili barem Porsche? Cisto sumnjam… Ako ne moze svaki VW diler da prodaje Porsche, zasto bi ocekivali da mogu da prodaju Scout?
Nisam siguran da ti iskreno kazem. Da, Scout je zaseban brend, ali sigurno postoji nesto u ugovoru, u protivnom ne bi sindikat salona tuzio VW.
Koje, bre, „brdo novca“? Treba da ima plac, zgradu i radionicu. Glavni teret, koji je neopisivo veci, nosi proizvodjac automobila: razvoj, proizvodnja, logistika, marketing, garancije, itd. itd. To su troskovi reda velicine desetine milijardi, plus kompletan rizik za uspeh. EU proizvodjaci danas rade za ispod 10% profita! U EU niko ne sme da proda nov auto po ceni visoj od one koju propise proizvodjac. Preprodaja se ugovorima zabranjuje, ne samo trgovcima vec i privatnim vlasnicima. Glavni prihod mora da ide u kasu proizvodjaca, ako on padne prodavci ce da prodaju krompire a ne automobile. Moje misljenje je da proizvodjac moze… Pročitaj više »
U sustini je potrebno oko $2 miliona da se otvori salon. Sam plac u nekom normalnom gradu za 200-300 auta kosta milion od $1,5 miliona. I VW ocekuje od nekog privatnika da investira toliko novca u salon, a onda da mu VW odredjuje koje aute (ne)sme da prodaje? Pa ni jedan privatnik ne bi trosio toliko novca da otvori salon da mu firma odredjuje koje specificne modele ce prodavati. Glavni prihod i ide u kasu proizvodjaca. Proizvodjac proda auto salonu i dobije pare. Salon je privatnik i njegova je dobra volja po kojoj ceni ce ga prodavati. Proizvodjac moze da… Pročitaj više »
„Pa ni jedan privatnik ne bi trosio toliko novca da otvori salon da mu firma odredjuje koje specificne modele ce prodavati.“
Vidis, u EU su trgovci spremni za tu investiciju. Uslovi ugovora sa proizvodjacem su im poznati i za njih nisu prepreka. Zemljiste i zgrade su u Nemackoj jako skupi. Golo zemljiste je jako tesko pronaci jer drzava ne dozvoljava smanjenje prirodnih zelenih povrsina. Nemacka je prenaseljena, betonirana i asfaltirana povrsina je suvise velika. Kvadratni metar gradnje kosta 4-5-6 hiljada evra.
Sta ako je potraznja za odredjenim modelom slaba i salon hoce da ih ponudi po popustima jer hoce da se resi da ne zauzimaju prostor? Jel onda salon mora da trazi odobrenje od firme da ponudi popust tj. da proda taj automobil po ceni nizoj od one koju je proizvodjac odlucio?
„Sta ako je potraznja za odredjenim modelom slaba i salon hoce da ih ponudi po popustima jer hoce da se resi da ne zauzimaju prostor?“ STOP! OVDE JE NESPORAZUM! Proizvodjac limitira samo gornju cenu i ona vazi za sve trgovce u EU. Donja cena nije limitirana i svaki prodavac sam definise koliki rabat ce on da ponudi kupcima. Tacno je da u slucaju vrlo lose prodaje moze da se dogodi da prodavac ponudi vozila ispod cene koju je platio proizvodjacu. Od ovakve situacije prodavci se stite na sledeci nacin: kupuju malu kolicinu vozila a sledeca vozila porucuju od proizvodjaca tek… Pročitaj više »
Da te pitam ovako: ako BMW predstavi neko specijalno izdanje M5 i kaze da ce biti napravljeno 20 primeraka po ceni od $150.000 – jel to znaci da salon ne sme da primi uplatu od vise od $150.000? Sta ako ima recimo 500 zainteresovanih kupaca za tih 20 automobila i neki su voljni da plate $250.000 da bi dobili 1 od 20? Salon mora da ih odbije, tj. da kaze „ne mogu da prihvatim tvojih $250.000, mogu samo $150.000? Sto se tice ostatka sta si napisao, „kupac potpisuje ugovor, salon tek onda narucuje vozilo“ – pa to nikad ne bi… Pročitaj više »
“ jel to znaci da salon ne sme da primi uplatu od vise od $150.000?“ Bas tako! Cena je limitirana od strane proizvodjaca i niko ne sme da je prekoraci. Privatni kupci se u ovakvim slucajevima obavezuju ugovorima da kupljeno vozilo ne smeju da prodaju pre isteka nekog roka, obicno dve godine. Vec se desavalo da neki gradjanin, privatni kupac, kupi vise tako atraktivnih automobila i odmah ih preprodaje – znaci, radi ono sto zvanican trgovac ne sme. Sada se to sprecava ugovorima. Ovde postoje dve mogucnosti za kupovinu: Prva, narucis auto kod trgovca, sa specificnom listom zelja, trgovac poruci… Pročitaj više »
Meni je to toliko besmisleno da salon ne sme da prodaje auto po ceni vecoj od one koju je firma odlucila da nemam reci. Znaci firma nema problem ako salon ponudi veliki popust i na taj nacin izgubi novac na prodatom X automobilu, ali nedaj Boze da smeju da zarade vise nego sto firma kaze iako je interesovanje za odredjenim autom daleko vece? Znaci ako sam ja kao vlasnik salona kupio hajmo reci 200 Corolla i Toyota mi kaze da je cena $25.000 – ja mogu da prodajem te Corolle i za $15.000 ako hocu, ali ne mogu da ih… Pročitaj više »
Severno americki model prodaje novih vozila: „New car dealers are Franchises, an owner will sign am agreement with a manufacturer and pay the fees and then have the right to buy cars, parts and perform warranty work on the manufacturers cars. Depending on the arrangements, the car dealership either buys the cars upfront, or more likely has a line of credit with the manufacturer which is settled on a predetermined schedule.“ Dealer je ogdovoran za prodajni prostor, osoblje, trening, obezbedjenje, osiguranje, opstinske i ostale regulative, itd, itd. Tako da je brdo novca potrebno da se zapocne ovaj business poveliko. Napomena:… Pročitaj više »
Ni Amerika nije centar sveta. Ono sto sam naveo vazi za ceo EU, ne samo za Nemacku. Troskovi trgovca su daleko ispod troskova i rizika proizvodjaca. To „brdo novca“ uopste nije tako veliko. 🙂 U Americi su zemljiste i gradjevinski troskovi znatno nizi nego u Evropi, pogotovu u centralnom delu koji je prenaseljen. Ovdasnji trgovac ima iste obaveze kao i americki, plus mu je cena ogranicena.
Trgovac je „obican smrtnik“, a ne glomazna korporacija kao proizvodjac, i za obicnog smrtnika da investira $2 miliona da otvori salon je ogroma suma novca. Da, trgovac ima daleko manje troskova od proizvodjaca, ali ima i daleko manje prihoda.
Tebi i meni da investiramo $2 miliona da otvorimo salon je daleko vece nego sto bi firmi tipa Volkswagen bilo da investira i $20 milijardi u nesto.
‘Trgovac je „obican smrtnik“…’ A-ha, kako da nije!!! Većina trgovaca odn dealership-a u Americi pripada ogromnim korporacijama tipa AutoNation, Asbury i sličnima koje postoje samo zahvaljujuću glupom zakonu po kom proizvodjač nema pravo da kupcu direktno proda auto već mora da postoji posrednik koji će da se ugradi u pljačkanje naroda. Kao kada bi zakon rekao ne sme bioskop da prodaje karte direktno već prodaja mora da ide preko tapkaroša. Pa bioskop preporučije cenu od npr 10 dolara po karti a preprodavac može da naplaćuje 30 ako je film popularan. Muljanje protiv kog se ostatak sveta bori, u Americi je… Pročitaj više »
Ako ja hocu da od bioskopa kupim 10 karti za po $10 i onda ih prodam po $30 po karti i profit stavim u dzep – ja tu u Americi mogu, a u Evropi izgleda ne.
Kao sto rekoh gore – auto proizvodjace u Evropi izgleda nije briga ako salon mora da nudi popuste da se resi nekog nepopularnog modela (i na taj nacin salon da bude u minusu), ali nedao Bog da sme da trazi vise novca za popularni model gde je potraznja veca od ponude. 😉 Nigde logike …
Preprodaja karata je u Srbiji bila zabranjena, povremeno je policija pravila racije pred bioskopima, pozoristima i stadionima. Kako je danas, odavno ne znam. Naravno, postoji crno trziste.
„nigde logike“
Na protiv, logike nema u Americi, gde se dozvoljava da preprodavci (to je prava definicija a ne prodavci!) zaradjuju velike profite bez ikakve investicije u autoindustriju. Logika evropskog modela poslovanja jeste da proizvodjac treba da zaradi svoj profit a ne da novac ide u dzepove ljudi koji u autoindustriju nisu bas nista investirali.
Znaci da potvrdimo – ako „preprodavac“ izgubi novac na automobilu, onda je to ok, ali nedaj Boze da sme da zaradi velike profite? Znaci ako Nissanov salon kupi 200 Versi koje mora da proda za 30% manje od kupovne cene jer je potraznja niska – sve ok, ali ne sme da proda GT-R za 30% preko kupovne cene jer „nije imao nikakve investicije u auto industriji“???
Ako auto ne ide na trzistu najvise gubi proizvodjac jer ni trgovci nece da kupuju taj auto. Kao sto sam rekao, velika vecina trgovaca radi na porudzbinu i tako su 100% pokriveni od gubitaka. Oni drugi, koji rade sa velikom kupovinom, veoma dobro paze sta ce da kupe i koliko. To su majstori svog zanata! Sav rizik i teret neuspeha snosi sam proizvodjac!
U Americi jako malo kupaca ide na porudzbinu, a verujem da je tako i u Evropi. 99,99% kupaca hoce auto istog dana kada ga kupi. Eto ja kad sam kupovao Toyotu C-HR – morao je da bude u svetlo plavoj boji. Ni jedan Toyotin salon u Wisconsinu ga nije imao u svetlo plavoj boji. Svi su govorili, „mozemo ga naruciti i bice ovde za 3-6 meseci“, sto mi nije padalo na pamet da cekam. Na kraju sam nasao Toyotin salon jel bese u Ohio i kupio ga tamo tj. taj salon mi ga je dostavio za par dana. I tako… Pročitaj više »
Pa kako će Scout onda prodavati aute? Ako kupci neće da čekaju ..
Ili će imati svih modela na lageru ili fijasko u najavi?
Kombinacija oboje. Morace praviti vise auta nego sto znaju da mogu da prodaju, sto je naravno veliki rizik jer ako naprave mnogo, a kupci naruce malo, onda ce ti auti stajati parkirani mesecima u okviru fabrike. Mada sam siguran da VW ne planira neke velike prodajne rezultate.
Tesla je uspesno realizovala tu kupovinu bez salona, ali Tesle kupuju posebna grupa ljudi, takvi ne spadaju u vecinu kupaca. Ne verujem da ce Scout moci tako isto kao sto ni Ford F-150 Lightning nije mogao tako (i Ford je originalno zeleo da prodaje Lightning bez salona).
Tesla je musko a ne zensko.
Ovde svi strpljivo cekaju. Po nekada i vise od godinu dana!
Ja sam cekao na T-Roca 4 meseca a platio sam ga na dan isporuke online.
Trgovina u Evropi funkcionise sasvim obrnuto nego u Americi.
Nema potrebe da otezemo diskusiju, nista se tu nece promeniti. 🙂
Pozdrav!
Ti si biznismen i znas kako se novac zaradjuje. Prvo se zaposlis negde pa radis za platu. Ako puno radis i puno stedis, jednoga dana imaces kapitalcic za prvu investiciju. Kupices neku parcelu i tu staviti neku staru prikolicu kao biro, pocinjes sa desetak polovnih automobila. I tako dalje do prvog milionceta.
Inace, 20 milijardi je za svaku firmu ogromna suma. VW je nekada imao zaradu od 20 milijardi, momentalno zaradjuje samo 1,5 milijardi za 3 kvartala. Zato je situacija alarmantna.
Sto se cena tice, nekretnina pogodna za auto delarship u urbanoj sredini je jezivo skupa. Primer ispod je baziran na trenutnim cenama iz Seattle.
Prosecna velicina parcele auto dilera je oko 1–1.5 akri, 40 – 60 ari. Jedna akra kosta oko 1.5 – 1.8 miliona, znaci 2 do 2.5 miliona za parcelu. Prosecna poslovna zgrada auto salona je velicine oko 21,000 kvadratnih stopa (2,000 kvm) gde je srednja cena oko $500/sqft, znaci 10 miliona. Plus radnici, plus rezija, plus sve ostalo. Ako to nije brdo para ne znam sta je.
Sad se tu postavlja drugo pitanje: Gdje će vlasnik Scouta da održava svoj auto?
Obično saloni imaju svoje servise. Ovak je salon lišen svoje provizije na auto, šta će da ga natjera da ulaže u servise (alat, software, obuka) za Scout?
Ugovorni tgovci nisu jedini koji popravljaju i odrzavaju automobile. Paralelno sa njima postoji jos veci broj tzv. „slobodnih radionica“ koje rade vise maraka i tipova automobila. I oni moraju da imaju alat, elektroniku, obuku personala, zgrade, administraciju, itd. I to sve funkcionise. Licno odrzavam auto u jednoj takvoj radionici.
Zar poljoprivredni deo IN nije u vlasničtvu CNH?
Inace nisu nikada bili originalni i nikada nisu napravili auto da zineš kad ga vidis. Kupovali su propale marke koje niko nije hteo i koristili njihovo znanje i tradiciju i na tome se bogatili. Dakle dok su nama uvaljivali golfine i slicno sranje i tako se bogatili ameri su zaiste pare uzimali full size. E sad je dosao kinez i odmah su zakukali eu komisiji da ih spasavaju sa 45 %. Koje licemerstvo. A tim istim kinezima duplo jeftinije uvaljuju isto ono smece koje prodaju u evropi. Dakle rezime: bio jednom jedan vw kojo je prodavao kamenje i od toga… Pročitaj više »
Evo primera preprodaje automobila najvise klase – Ferrari F80! Jos nije isporucen ni jedan pimerak a jedan trgovac je vec oglasio neciji auto za paprenu cenu! Za poredjenje, Ferrari prodaje svoj auto za 3,6 miliona evra. Oglas je objavljen na poznatom sajtu „mobile.de“ Za sada se ne zna ko je vlasnik buduceg Ferrarija, poznat je samo trgovac koji sprovodi akciju. Protiv buduceg vlasnika Ferrari ce sigurno pokrenuti tuzbu. Sasvim je opravdano da Ferrari stiti svoje interese i interese svojih pravih kupaca a ne da proizvodi za dzepove preprodavaca! S obzirom na veliko interesovanje sakupljaca ekskluzivnih automobila, Ferrari bi mogao da… Pročitaj više »