Prošlo je oko nedelju dana od kada je Volkswagen predstavio novi brend za američko tržište nazvan Scout. Reč je o modernoj kreaciji nekadašnjeg modela Internationala Scouta, koji je poslednji put silazio sa pokretnih traka još 1980. godine, a Nemci su stekli pravo na njega tako što su kupili istoimenu korporaciju koja se još uvek bavi razvojom i izradom kamiona, traktora i sličnih proizvoda u mašinskoj industriji i poljoprivredi.
Novi Scout će na taj način pružati dva modela i to terenac Traveler i pikap kamionet Terra, a biće dostupan u konfiguracijama plug-in hibrida i na struju. Više o njemu možete da pročitate ovde
Prvi utisci američke publike su uglavnom pozitivni. Posebne pohvale idu na račun stila, koji možda nije retro u onoj meri kao recimo Ford Bronco ili Jeep Wrangler, ali je svakako evolucija originala. Male kritike idu na račun odluke da u ponudi nema astmoferskog ili barem turbobenzinca, a još uvek nam ostaje da vidimo koliko će Scout biti sposoban kada siđe sa asfalta.
I ko je onda nezadovoljan u celoj priči? Pa zapravo – vlasnici izložbeno-prodajnih salona koji čak spremaju i tužbu protiv Volkswagena. Problem leži u tome što američki zakon zapravo ne dozvoljava da roba pronađe vlasnika direktno iz fabrike, što znači da mora da postoji takozvani „posrednik“. Za automobile su to uvek bili izložbeno-prodajni saloni, sve dok Tesla nije pronašao „rupu u zakonu“ u određenim saveznim državama i krenuo sa poslovnom strategijom koju i Volkswagen sada želi da prati.
Naime, Tesla nema svoje salone, ali ima izloge u tržnim centrima. Mušterija tako može da pogleda vozilo nakon što napusti fabriku, a onda preko kompjutera da ga naruči. Na taj način se zaobilaze saloni, ali firma i dalje zadovoljava spomenuti zakon na račun posrednika. Volkswagen želi da na isti način pokuša da prodaje Scout, što je naravno naljutilo salone koji su očekivali debelu zaradu na Traveleru i Terri o kojima se toliko priča.
Predstavnici nemačke firme kažu da razlog leži u podatku da kupcima pruži jednostavniji način kupovine. Nije retkost da mušteriji bude rečena jedna cena tokom narudžbe, a onda sasvim druga kada vozilo zapravo stigne, zbog „velike potražnje“. Volkswagen ne želi takve glavobolje pa smatra da bi narudžba preko aplikacije na telefonu najbolje rešenje.
Slučaj se na kraju otegao sve do samog sindikata udruženja vlasnika salona, a njegov predsednik Majk Stenton je nedavno pričao sa kolegama iz lista CNBC. Tom prilikom je rekao da je veoma razočaran što je Volkswagen „ostavio salone na cedilu“ i da se cela priča neće završiti tako jednostavno kako Volkswagen želi. Neki drugi mediji tvrde da je tužba već spremna i da sindikat zapravo ima velike šanse za pobedu.
Postavlja se naravno pitanje, „pa kako je Tesla uspeo onda?“, a eksperti kažu da je ova korporacija tada bila potpuno nova i nije imala lanac izložbeno-prodajnih salona. Volkswagen sa druge strane posluje „preko bare“ još od kasnih četrdesetih godina prošlog veka i trenutno ima 634 salona. Sličnu strategiju je pokušao i Porsche tokom sedamdesetih godina, pre nego što je poražen na sudu, o čemu smo i pisali pre nekoliko godina.
Sprema se sigurno veliki rat između dve strane, a ko će izaći kao pobednik će pokazati vreme.
AutoRepublika
(28)