1. Home
  2. Hedonizam & Adrenalin
  3. Ekstremni Xiaomi SU7 Ultra: rekord Nirburgringa i cena
Ekstremni Xiaomi SU7 Ultra: rekord Nirburgringa i cena

Ekstremni Xiaomi SU7 Ultra: rekord Nirburgringa i cena

517
9
Podelite sa prijateljima:

Prvi automobil tehnološkog giganta Xiaomija brzo je stupio na tržište ovog proleća. Tokom leta, kineska kompanija je objavila ambiciju ne samo za tržišnim uspehom, već i za sportskim rekordima. Posebno za osvajanje čuvene nemačke staze Nirburgring razvijen je prototip Xiaomi SU7 Ultra, koji je juče zaista postavio rekord na „Severnoj petlji“ (Nordschleife), a danas je otvoren i prijem narudžbina za njegovu serijsku verziju.

Električni automobil Xiaomi SU7 Ultra nije odmah ostvario rekordno vreme. Kompanija je prvobitno rezervisala stazu za 9. i 10. oktobar, ali su oba dana bila kišovita. Trka je premeštena za 17. oktobar, ali je i tada padala jaka kiša. Automobil je uspeo da izađe na stazu tek 21. oktobra, uz teškoće da se uklopi između drugih vožnji. Međutim, nepredviđeni faktori onemogućili su obaranje rekorda tog dana.

Sledeći pokušaj zakazan je za 28. oktobar između 11:00 i 12:00 časova. Pod kontrolom britanskog vozača Dejvida Pitarda, automobil je startovao u 11:50 i završio krug za manje od sedam minuta. Te večeri, stručnjaci sa nemačke staze potvrdili su vreme: prototip Xiaomi SU7 Ultra prešao je 20,8 km za 6 minuta i 46,874 sekundi! Poređenja radi, električni Porsche Taycan Turbo GT ostvario je vreme od 7:07,55 početkom godine. Xiaomi je brzo najavio da je postavio novi rekord Nirburgringa za četvorovratne automobile. Međutim, ovaj rekordni Xiaomi je prototip, a serijska verzija će se u značajnoj meri razlikovati.

Impresivan rezultat postignut je zahvaljujući ozbiljnim poboljšanjima verzije Ultra u odnosu na osnovni Xiaomi SU7. Sedan ima pogon na sva četiri točka sa tri motora: dva električna motora Xiaomi V8s (svaki od 578 KS i 635 Nm) na zadnjoj osovini, i jedan Xiaomi V6s (374 KS, 500 Nm) napred. Sistem dostiže maksimalnu snagu od 1.548 KS i obrtni moment od 1.770 Nm.

Doprinos daje i napredna CATL Qilin II baterija s radnim naponom od 900 volti i impresivnom snagom do 1.330 kW. Čak i sa 20% kapaciteta baterije, može se postići izlazna snaga do 800 kW. Podržano je brzo punjenje po standardu 5.2C, što znači da baterija može primiti snagu višestruko veću od svog kapaciteta od 93,7 kWh. Maksimalna snaga punjenja je 480 kW, a za dopunu sa 10% na 80% dovoljno je 11 minuta (Paulo Koeljo likes this xD).

Podvozje je ozbiljno modifikovano: Verzija Ultra ima opružno vešanje s podesivim amortizerima Bilstein Evo T1. Ugljenično-keramičke kočnice proizvodi firma Akebono, sa prečnikom diskova od 430 mm napred i 410 mm pozadi. Aerodinamika je takođe znatno poboljšana. Prototip ima masivno zadnje krilo i veliki prednji spliter, dok su skoro sve spoljašnje ploče redizajnirane; 24 komponente ukupne površine 15 m² izrađene su od ugljeničnih vlakana, što je omogućilo da težina prototipa ostane ispod 1.900 kg. Na brzini od 350 km/h, ovaj aerodinamički paket omogućava pritisak od 2.145 kg!

Serijska verzija sedana Xiaomi SU7 Ultra ima standardnu karoseriju i znatno jednostavnije aerodinamičke dodatke, sa navedenim pritisnim „kapacitetom“ od samo 285 kg. Zato se vreme kruga prototipa ne može direktno porediti s modelom Taycan. Tehnički, serijski Ultra će ponoviti karakteristike prototipa. Ubrzanje do 100 km/h iznosi 1,97 s, do 200 km/h 5,96 s, a do 300 km/h 15,07 s. Maksimalna brzina prelazi 350 km/h. Naravno, serijski model će imati enterijer prilagođen svakodnevnoj vožnji, umesto trkačkih sedišta i zaštitnog rama iz prototipa.

U Kini je sedan Xiaomi SU7 Ultra već dostupan za porudžbinu po ceni od 814.900 juana (114.000 dolara), a u prvih deset minuta primljeno je 3.680 narudžbina. Automobili će početi da stižu kupcima tek u martu 2025. godine. Za poređenje, Porsche Taycan Turbo GT u Kini košta od 2 miliona juana (280.000 dolara).

AutoRepublika

(517)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

9 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Dakle, i Kinezi znaju sta je to inat! Zainatili se zuti da preuzmu rekord od Taycana, klasa limuzina sa cetvoro vrata, pa to ti je! 🙂 Za ovakve poduhvate inat nije dovoljan, potrebno je i znanje, puno znanja i tehnologija. To je ono sto najvise plasi konkurenciju, ne niske cene. Politicari o tome nemaju pojma, govore samo o cenama.

Staza Nirburgring poznata je pod nazivom „zeleni pakao“ – zbog uspona i padova i nemogucih krivina, kao ni jedna druga trkacka pista.

comment image

next

serijska verzija i ovo nemaju veze sa vezom, taj rekord im nista ne vredi.
To je isto kao i kad neki entuzijasta dodje sa tjuniranim m3 koji ide 30 sec brze nego fabrički pa opet bmw ne tvrdi tu brzinu za svoje vozilo

Matija

Niko ne dolazi sa serijskom limuzinom da obara rekorde na Nirburgringu.

next

Nisu ni ovi nista oborili sa ovim prototipom jer vozilo nije legalno da se vozi po putu, ali zato se hvale da su oborili rekord porse taycana koji jeste serijsko vozilo. Koliko znam rekordi se uzimaju u obzir samo za serijska vozila. Na primer trenutno najbrzi je Mercedes-AMG One a iza njega razni 911

Matija

Porsche je smo jednom izasao na Nirgburgring sa serijskim Taycanom i nikada vise. Zatim je dosla serija dvoboja sa Teslom odakle je Taycan izasao kao pobednik. Razlog: Porsche ima veliko iskustvo sa trka, koje Tesla nema. Kako je ovo Kinezima bez iskustva uspelo, to je zadivljujuce!

Kitittelj

Pravo objasnjenje, i ja se isto pitam – kako sa nula iskustva ovo, pa bilo i na „neserijskom“ autu?

Renault Terminator🇷🇺Z

Dolazio je nekada Renault dok su pravili automobile sa Meganom…i još uvijek drži rekord najbržeg serijskog automobila sa pogonom na prednjoj osovini sa klasičnim SUS motorom bez bilo kakavih frankenštajn pogon pomagala.

Temerinac

a gde je danas taj „serijski“ Megan? Gde se može kupiti? Za razliku od tog „serijskog“ Megana Cupra se može kupiti, naravno serijska.

BB

Nemoj mu stajati na žulj 😜